Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR UĞUR GÜVEN
12
14
16
18
19/10/2014 20:21
UĞUR GÜVEN - KİTAPLA ÜNSİYETİM
 KİTAPLA ÜNSİYETİM
                                                                                                                            Uğur GÜVEN
        Sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Üç kızdan sonra ben dünyaya gelince babam mutluluğundan sahibi olduğu kamyonun önüne büyük harflerle UĞUR yazdırmış. Mavi zemin üzerine yaldızlı harflerle işlenmiş, kenarları yıldız şekilleriyle süslenmiş ve şoför mahallini boydan boya saran bir yazıydı. Babam ekmek teknemiz olan kamyonumuzla Dalaman Seka Kağıt Fabrikası’na İzmir’den zaman zaman atık kağıt getirirdi. Atık kağıt balyalarının dış kısmına gelen kitapları ben çıkarmaya çalışırken annem seslenirdi:’Bırak o pis kağıtları, in aşağıya, çabuk’ derdi. Şimdi geriye dönüp bakıyorum da kitaba karşı ilgim ve sevgim  ilk çocukluktan itibaren mevcutmuş. 
       İlkokuldayız. Bir yılbaşı öncesi kimin kime hediye alacağını belirlemek için kura çekiyoruz. Şansa bakın ki ben öğretmenime düşüyorum. Bana Jules Verne’in Seksen Günde Devri Alem’ini  hediye ediyor. Kitap bana sıradan bir hediye olarak mı tevdi edilmiştir, yoksa öğretmenimin beni en ziyade kitabın sevindireceğini gözlemlediği için midir, kestiremiyorum.   
          İzmir İmam Hatip Lisesi’nde ortaokulda okurken bir kompozisyon yarışması düzenlenmişti. Yarışmaya katılmış, üçüncülük ödülü almıştım. Zaten yarışmaya üç kişi katılmıştı. Ömr-ü hayatımda kazandığım tek ödül budur, ödül olarak verilen İmam Nevevi’nin  üç ciltlik Riyazu’s Salihin’i kitaplığımda baş köşeyi tutmaktadır.
       Yine aynı yıllarda hafta sonu çarşı iznimiz olduğunda Kemeraltı’ndaki kitapçıları dolaşmaya çıkardım. Bir gün Kızlarağası Hanı’nın yakınında bulunan bir kitapevinde uzun süre oyalanmıştım. Bu kadar oyalanmaya rağmen bir şey almadan çıkmanın dikkat çekeceğini düşündüğümden, fiyatı düşük olan çok ince bir kitap seçmiştim, param da ancak bu kadarına yetiyordu. Ne güzel tevafuk ki aldığım kitap Muhammed İkbal’in şiirlerinden bir seçmece imiş. Kitabı öylesine beğendim ki bütünüyle ezberledim. Bazı beyitlerini arkadaşlarım da bellemişti, ailem de, dükkan komşumuz olan bakkal da.      
        Askeriyede kitap bulundurmak yasaktı. Bu durumdan kimse şikayetçi görünmüyordu, öyle ya buraya kitap okumaya mı gelinmişti! Günlerdir kitap görmemek ve daha uzunca bir süre kitap okuyamayacak olmak nefsime ağır gelmişti. Çarşı iznine çıktığımda aldığım gazetelerin okuyabileceğim köşe yazılarını yırtar, ceplerime paylaştırırdım. Okuduklarımı yırtar, çöpe atardım. Orada edindiğim bu alışkanlık halen devam etmekte. Ceplerimde okunmayı bekleyen yazılar her daim bulunur. Ceplerin şişkinliği paralardan değil yani, yazılardan.
            Eşimle yeni tanışmıştık. İlk kez evlerine ziyarete gidiyorum. Ben ayrıldıktan sonra getirdiğim hediye paketini heyecanla açıyorlar. Çiçek falan beklerken çıka çıka ne çıksa iyi! Evet, doğru tahmin ettiniz; kitap. O zaman bu bir görgüsüzlük olarak algılanmışsa da bugün düşündüğümde sıra dışına çıkmanın mağrur bir tadını seziyorum.
            Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle gözlerini kaybeden bir kitap dostu ile bolca kitabın bulunduğu evinde konuşuyoruz. Laf dönüp dolaşıp bu kitapları ne yapacağı konusuna, neyi beklediği noktasına geldi. ‘Ben, dedi, gözlerimin açılmasını bekliyorum.’ Kitabın kendisi değil, sevgisi bile onu umutta tutuyordu.
          Hayatımızın her anında kitab(lar)ın belirleyici olması temennisiyle.
        
 
       
 
     
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR