Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR UĞUR GÜVEN
12
14
16
18
12/06/2014 19:42
İMAM HATİPLERİN ŞAHLANIŞI.
İMAM HATİPLERİN ŞAHLANIŞI
                                                                                                     Uğur GÜVEN
           Değerler eğitiminin önemi bütün dünyada gün geçtikçe daha iyi anlaşılmakta. Değerlerden yoksun bırakılan kişilerin ne kadar tehlikeli olabileceğinin çarpıcı örnekleri her gün medyaya yansımakta. Yüce Rabbimizin Kur'an-ı Kerim’de indirdiği ilk ayette ‘oku, yaratan rabbinin adıyla oku’ emri ihmal edildiğinde bunun faturası çok ağır ödenmekte, Allah’ın adı anılmadan tahsil edilen ilim saadet yerine felaket getirmektedir.    Kur'an-ı Kerim terminolojisinde cahil, okuma yazma bilmeyen değil(okuma yazma bilmeyene ümmi denir)hakkaniyeti, adaleti, doğruyu bilmeyendir. Nice bilgililer vardır ki Hakk’ı bilmedikleri için onlar cahillerin ta kendileridir.
 Değerlerin benimsetilebilmesi için ailenin rolü vazgeçilmezdir ama, bunun örgün eğitim kurumlarıyla da desteklenmesi gerekmektedir. İşte imam hatip okulları bu amaç için biçilmiş kaftan konumundadır.
             Aileler çocuklarını bu okula hem dünyalarını hem ahiretlerini kazansınlar, dinlerini diyanetlerini öğrensinler, haramı helali bilsinler, örf adet gelenek ve göreneklerimizi tanısınlar, tarihiyle kültürüyle barışık olsunlar, ailelerine vatana millete hayırlı evlatlar olarak yetişsinler ve aynı zamanda akademik başarıya sahip olarak mesleklerini ellerine alsınlar düşüncesiyle göndermektedir. Niyet halis olunca netice bereketli tecelli etmekte, çok sayıda imam hatipli, imam hatiplilik aidiyetiyle görevlerini icra etmektedir. 
Bilinen bir anlatıdır: Genç bir kuyumcu, dükkânında bir taraftan altın tartıyor aynı zamanda da içinden dua ediyor, zikir çekiyormuş. Kalp gözü açık bir derviş onun bu halini müşahede edince şöyle söylemiş: ‘El karda, gönül yarda’
               Yüce Yaratıcı’nın Kur'an-ı Kerim’de bize öğrettiği dualardan biri şöyledir: ‘Bize dünyada da ahirette de iyilik güzellik ver ve bizi cehennem azabından koru.’ Her türlü iyilik ve güzellik. İnanç güzelliği, ahlak güzelliği, bilgi güzelliği…Eğer dünyamızda bir takım güzelliklerimiz noksansa bu herkesten önce biz Müslümanların sorunudur ve sorunu çözmek de yine insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmet olan Müslümanlara düşmektedir. Kadim  güzelliklerin ikamesinde imam hatiplerin geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki rolü hiçbir şekilde küçümsenemez. 
                  Türkiye’de Müslüman bir gençlikten bahsedilebiliyorsa bu öncelikle ve illa ki imam hatipler sayesindedir. İmam hatiplerin yokluğunda boşluğun ne ile doldurulduğu gözlerden kaçırılmamalıdır. Yeniden şahlanışa geçen medeniyetimizin öncü kadrolarının imam hatipte yetiştiğini görmek, gelecekteki medeniyet hamlelerinin yine imam hatipliler eliyle gerçekleşeceğine dair umudun boşa çıkmayacağının teminatıdır. Biz kökleri sabit, dalları semayı kuşatmış bir davanın mensupları olarak geleceğe umutla bakıyoruz.
           Gerçi karamsarlığa düştüğümüz, ümidimizi yitirdiğimiz, yorulduğumuz ve hatta yalpaladığımız günlerimiz oldu, ama artık Allah’ın izniyle o günler geride kaldı. Sadece imam hatip mezunları bile çocuklarını imam hatip’e gönderseydi süreç daha az sıkıntıyla atlatılabilirdi. Neyse. Olan olmuştur, geçmişe fazla takılmamak lazım. İmam hatiplilerin jargonuyla geçmişe mazi, geleceğe müzari derler. Bu sefer imam hatiplere gözümüz gibi bakacağız. Birilerinin onu kendi çıkarlarına konu etmelerine fırsat tanımayacağız. ‘Bu çok başarılı bir öğrenci, katsayı adaletsizliğinden dolayı imam hatipte heder olmasın’ mazereti kalmadığına göre en başarılı ve yetenekli çocuklarımızı imam hatip’e göndermekte tereddüt yaşamayacağız. Öncelikle kalite konusuna odaklanacağız. Başarı caziptir, cezp edicidir, başarı yükseldikçe okula olan  ilgi artarak devam edecek, aileler çocuklarını imam hatip’e göndermek için birbirleriyle yarışacaklardır. Yarış başladı bile. Koşa koşa imam hatip’e!
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR