Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR UĞUR GÜVEN
12
14
16
18
10/11/2014 21:48
UĞUR GÜVEN - HAMASET ÇIĞIRTKANLIĞI

HAMASET ÇIĞIRTKANLIĞI

                                                                                Uğur GÜVEN

           Her insanda okşanmaya daima hazır bir gurur vardır. Halk yığınları kışkırtılmaya, pohpohlanmaya açıktır. Kitleleri galeyana getirmek, harekete geçirmek için tarih boyunca en sık başvurulan yöntem hamasi tavırlar ve söylemler olmuştur. Madem talep edilen şey alkıştır, o halde tribünlere oynanmalıdır. Verirsin coşkuyu, alırsın alkışı. Hamaset edebiyatı ile bir yere varılamayacağının bilinmesinin önemi yoktur, o anda insanların hamasi nutuklara karnı açtır, bu  açlığın doyurulması gerekir. Törenler ülkesi Türkiye’de şerbetçibaşıları nabza göre şerbet vermekte pek mahirdirler. Bazen bu iş taşeronlar marifetiyle yürütülür. Taşeron bulma noktasında bir sıkıntı çekilmez. Zaten çoğu gönüllü yapar bunu. Az da olsa bu role itiraz eden, karşı çıkan erdemliler de görülür.  Başka Karşılaşmalar adlı kitabında Adalet Ağaoğlu şöyle bir anısını paylaşır: ‘’ 27 Mayıs sonrası Ankara Radyosu’nun yeni yönetimi benden ‘hamasi piyesler yayınlamamı’ istedi.  Tabii böylece radyoculuk hayatımın ilk dönemi sona ermiş oldu’’

          Bir şey varsa onun var olma nedeni de vardır.(teleolojik nedensellik) Hamaseti var kılan ona maruz kalanların samimiyetidir. Çığ düşmesi sonucu şehit olan ilkokul arkadaşım Ceyhan Yılmaz’ın babası Salih amca ’10 çocuğum olsa vatana feda olsun’ diyor, ama ahır yapılmayacak yere neden karakol yapıldığını sorgulamıyor. Böylesine samimiyetin açtığı alanı istimrar eden birilerinin ne dolaplar çevirdiği, ne hesaplar içine girdiği dikkatlerden kaçırılmış oluyor.

        Kadir gecesinde Hisar Camii’nde duanın üç buçuk saat sürdüğünü söyleyerek müftü efendiyi övüyor. Bir dua bu kadar saat sürer mi? Vatan- millet- Sakarya edebiyatıyla döndür döndür aynı cümleleri tekrar et, Allah’a karşı tazarru ile yapılan yakarış değil, amin dedikçe coşulan, cemaatin beğenisine sunulmuş hamaset tiyatrosu. Hele bir de hatip ağlayıp ağlattıysa deme ki gitsin!

      Bir 10 Kasım anma programında okul müdürü kürsüde konuşuyor: ‘ İktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Atatürk öngörüsünde ne kadar haklı, ta o zamandan bu günleri görmüş.’ Belediye başkanı ayağa kalkıp alkışlıyor. Biri fenci öteki sosyalci iki öğretmen arkadaşım bana takılıyor; ‘bu taş sana’ diyerek. Ben hiç tepki vermiyorum. Biliyorum ki zaten hamaset yapa yapa bu hale düştüler. Haklı çıktık diyerek alkışlıyorlar.

      Bir yerde insanlara gaz veriliyorsa diğer taraftan mutlaka kaz(lar) yolunuyordur. Ne demişler; verirsin gazı, yolarsın kaz’ı. Yolunmamak için entellektüelize edilmiş, stil kazandırılmış hamaset numaralarını yutmamalıyız. Kendimiz hamaset yapmadığımız gibi, hamaset yapılan ortamlardan da hızlıca uzaklaşmalıyız. Elimizle, dilimizle, oyumuzla hamaseti engelleyemiyorsak oradan derhal ayrılmalıyız. Hamasete prim verenlere, alkış tutanlara üzülmemeliyiz, onlar zaten bununla beslenirler.

         Bir konunun anlaşılmasını engellemek mi istiyorsunuz; hamasete boğdurun.

         İnsanların asil duygularını sömürmek mi amacınız; hamasetten daha iyi bir yöntem bulamazsınız.

         Milleti uyutmak mı istiyorsunuz; hamaset güzel  bir ninnidir.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR