Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR UĞUR GÜVEN
12
14
16
18
22/06/2015 22:59
-----UĞUR GÜVEN----AKADEMİK BAŞARI----

AKADEMİK BAŞARI

                                                                      Uğur  GÜVEN

                     Öğrenmedeki asıl amaç meslek sahibi olmak ve para kazanmak şeklinde değil, hikmet(bilgi sevgisi) edinmek şeklinde belirlenmelidir. Ailelerin evde, öğretmen ve idarecilerin okulda bilginin kendisine değil de, sürekli olarak ondan elde edilecek faydaya atıf yapmaları öğrenme motivasyonunu azaltmaktadır. Amaç para kazanmak şeklinde vurgulandığında daha kestirme yollardan daha fazla paralar kazanmak mümkün olabileceğinden, eğitim süreçlerinin ruhu olması gereken okuma tutkusunun, öğrenme arzusunun, bilgi sevgisinin aşılanması zorlaşmaktadır. ‘Okumayanların halini görüyorsun çocuğum, okumazsan bizim gibi rezil olursun’ tarzındaki yaygın söylem, eğitim öğretim yapımıza sinmiş karakteristik bir yaklaşımdır. Oysa bilginin başlı başına bir değer olduğu benimsetiliyor olsa, kişi aydınlandıkça ve ufku açıldıkça çok daha kapsamlı amaçlar edinecek ve bunları  daha güvenli bir şekilde gerçekleştirme olanağını bulacaktır. Atanamamış olsa bile boşuna okumuş olmayacak ve mezun olduktan sonra bir daha almamak üzere kitabı elinden atmayacaktır.

           Bilgi güçtür, bilgiyi elinde tutan gücü de elinde tutmaktadır. Tarih boyunca ne bireysel ne de  toplumsal bazda bilgi, sahibini hiçbir zaman geride bırakmamıştır. Öğrenme kavramı ikincil amaçlara hapsedilmeden kavranılsa, öğrenme öğrenilse, kişi öğrendikleriyle zaten bilgiden azami faydayı elde edecektir. Yoksa bütün öğrenim faaliyeti,  diplomanın sağladığı fayda ile sınırlı kalacaktır. Diploma önemlidir, ama bilgi diplomadan daha önemlidir. Bilgi, diploma ile elde edilen bordrodaki rakamdan daha değerlidir.

          Akademik başarı tek hedef haline getirilmemelidir. Bütün atlar Gazi Koşusu’na katılıp birincilik ödülü alamaz. Kimisi mahallede sütçü beygiri olarak iş görecektir.  Biz mihraba eleman yetiştirirken, hayatın tüm alanlarında; tarlada, dükkanda, metroda…. Evrensel değerleri içselleştirerek iş gören insanlar yetiştirmeyi geri plana itmemeliyiz.

        Önceden öğrenciye talebe deniyordu. Talebe; talep eden, arzulayan.  Kanaatimce öğretmenlik mesleğinin(sanatının) en çetin handikaplarından biri meraksız, isteksiz öğrencilere bir şey öğretilmeye çalışılması. Bu ilginin uyandırılmasında öğretmenin katkısı vazgeçilemez  olmakla birlikte bunun ne şekilde gerçekleştirileceği önem taşımaktadır. Zira soğuk demire şekil aldırılması ne kadar zor ise, meraksız ve ilgisiz gözlerle sınıfa gelen öğrenciye de ders öğretmek aynı oranda zor olmaktadır. Yöntem tartışılabilir ama amaç hiç şüphesiz bilgiyi, bilgilenmeyi sevdirmek olmalıdır. İlmi severse ilmin yol göstericiliğinde karşısına çıkan engelleri aşmasını bilecektir. Başta eğitim öğretim süreçleri olmak üzere tüm hayatın amacı ve anlamı hakikati kavramaktır. ‘Beşikten mezara kadar ilim öğrenin’ teşviki bu anlayışı telkin etmektedir. Görülecek faydalar ilmin meyvesi olarak algılanmalı, ağaç diri tutulduğu sürece  meyveye duracağı hatırdan çıkarılmamalıdır. İkincil menfaatler  asıl amacı gölgelememeli, Mecnun’un çölde Leyla’yı aramayı bırakıp, safari yapan turistlere rehberlik etmesi gibi bir duruma düşülmemelidir. Belki iyi para kazanmaktadır, ancak artık Leyla hayal olmuştur. İlim faaliyetinde hakikat hayal olmamalıdır.

      İlim ilim bilmektir,

      İlim kendin bilmektir.

     Sen kendini bilmezsin,

     Ha bir kuru emektir.(YUNUS EMRE)

                                                                                                  

                           

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR