Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR SAMİ EREN
12
14
16
18
19/09/2013 14:11
TAHT OYUNLARI

Game Of Thrones

Politika, iktidar, güç odakları, entrika, yönetim bilimi ve gibi konular gençlik döneminin ilgi çekici konularıdır. Bu işin kitabını üniversite’de kamu yönetimi/siyasal bölümlerinde ders olarak okuturlar ama yöntem ve tekniklerini, kişi kendisi bulur. Politikacılar/siyasiler, günlük/hatıra türü yazılar yazdıklarında bu yöntem ve tekniklerin anlaşılması için ipuçları verir. Okuma ile ilgili sistematik kazanmaya başladığım dönemlerde özellikle arkadaşlarımızın -bu alanda- ilk önerdiği kitaplar: Devletler Oyunu, bir CİA ajanının anıları;  Karşı Darbe, Kermit Roosevelt,  bir de Raif Karadağ’ın Petrol Fırtınası öne çıkan kitaplardandı. Komplo teorileri değil de iktidar oyunlarını, ülkelerin başka ülkeleri yönetirken, sömürürken de diyebilirsiniz, neleri gözettiğini anlatan kitaplardı bu kitaplar. Yazarları, yöneten ülkelerin yazarlarıydı. Anılarıydı onların. Tabii anlata bildiklerini, yazabildiklerini sunmuşlardı. Ülkelerinin politikalarını çok açık etmeden, yönetilen ülkelerdeki korkuları daha bir büyüterek sunuyorlardı kitaplarında.

Çıkar çatışmalarını çok ortaya çıkarmıyorlar, satır aralarında okuyucunun yakalamasına da ses etmiyorlardı. Sonraki dönemlerde buna benzer kitaplar ve makaleler, incelemeler, köşe yazıları çoğalmaya başladı. Gözden kaçmış kitaplar, inadını yazılmış kitaplar olarak algılamayın bu tür kitapları. Yönetim Bilimi, Emperyalizm, bazen Oryantalizm başlığı altında da yazılan bu kitaplar, özellikle yazılmaktaydı. Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra, Küresel Sermaye ve Güçlerini, ululamak, mutlak yenilmez kılmak için kitapların yanı sıra makaleler, filmler, diziler sunmaya hala devam etmektedirler.

Taht Oyunları, Game Of Thrones, 1996 yılında George R. R. Martin tarafından yazılmaya başlanmış iç içe hikâyelerden oluşan bir roman seti. İktidar oyunlarını konu dinen bir roman seti.  Yazar, 1948 yılı New Jersey’de doğmuş. Bir liman işçisinin çocuğu olan RR. Martin, çizgi romanlarla okumaya başlamış. İlk para kazandığı eseri 1970 yılında basılmıştır. Yazma işini yarı zamanlı yaparken profesyonel olarak satrançla ilgilenmiş, ilk dönemlerde ekmeğini buradan kazanmıştır. Şimdilerde artık profesyonel yazarlık yapmaktadır.

“ Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarı'nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık'ı koruyan Sur'un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starklar'ın, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.”(Birinci kitap Buz ve Ateşin Şarkısı Arka Kapak tanıtım yazısından)

Bir birini tamamlayan kitaplar zinciri. Tarihi roman sınıfından çok, kurgusal roman sınıfından sayılır. Amerikan HBO kanalıyla kitaptan uyarlanan dizi, reyting piyasasını etkiledikten sonra, kitapları kitaplar daha bir önem kazandı. Şu anda bu serinin tam 9 kitabı var.

Taht Oyunları

Kralların Çarpışması

Kılıçların Fırtınası

Kargaların Ziyafeti

Ejderhalarla Dans

Kış Rüzgârları

Westeros Tarihi

Betseller içinde kendine yer bulan kitabı ülkemizde Epsilon yayınevi Sibel Alaş çevirisi ile sunmuş ve sunmaya devam ediyor. En az iki ayrı set, en az dört kitap daha var. 10 takımlık bir set. Yayınlanan son set, Ejderhalarla Dans adıyla 5 Temmuz 2013 ‘de Türkçeye sunuldu. Bu sette artık Taht Oyunlarının nasıl oynandığı, belki de sona yaklaşıldığından. artık anlatılıyor.

Yüzüklerin efendisi seti gibi hayali bir ülkede geçen hikâye, Westeros ülkesinde geçiyor. 7 soylu ailenin iktidar için verdiği savaşlar, entrikalar, evlilikler, cinayetler anlatılıyor. Kitapta, batılıların okunulur kılmayı artırmak için cinsellik sosunun bolca kullandığı sayfalar, ne gereği vardı dedirtse de, var işte.

Taht Oyunları Dizisi İMDB 9.4 ile ilk 5 de. 10’ar bölümlük 3 sezonu tamamlayan dizi Nisan 2014’de dördüncü sezona başlayacak. Dizi hızlandırılmazsa toparlanmazsa 6-7 sezon gider görünüyor. Sonrası mı? tekrarlarla devam eder. Bir müddet daha fenomen olarak yerini koruyacak olan eserin/dizinin sanal ortamda fan kulüpleri, bloglar, internet sayfaları alabildiğine çok.

Ülkemizdeki dünyadaki iktidar oyunları için ama yönetim bilimi, hırslar, ahlaki yozlaşma… duygularını yakaladığınız bir kitap olma yolunda.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR