Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
YAZARLAR SAMİ EREN
12
14
16
18
18/12/2016 18:49
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?

SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?

SAMİ      EREN

          Gezi olaylarıyla başlayan sokak etkinlikleri/eylemleri uzunca bir süredir Türkiye’nin iç ve dış politikasını şekillendiriyor. Seçim meydanlarında gerilimli günler yaşadı Türkiye. Tartışmalı bir ortam . 15 Temmuz 2016, bir dönüm noktası oldu. Çoluk çocuk demeden Türküyle Kürdüyle, meydanlarda oturmalarda bulunduk, misafirler ağırladık, dostlar gördük, namazlar kıldık, dualarda bulunduk. Arada yaz izinlerini yapanlar, işyerlerine uykusuz gidenler vardı. Kalkıp diğer şehirlerdeki etkinlikleri merak edip,  hadi oralarda ne var ne yok bakalım diyenler, kalkıp gidenleri de gördük. Düğünlerden erken kalkıp meydanda damat ve gelinle rastlaşanlar tekrar tebrikte bulundular.

          Bir-kaç gün sonra durum normale döner dediydik, ama bir ayı buldu gidip gelmeler. Akşam namazı ile başlayan meydan nöbetleri sabah namazına kadar devam ediyordu. İzmir, bu güne kadar görmediği Müslüman kalabalığını bir ay boyunca ağırladı. Sabah namazları kemeraltı camilerinde dolu dolu yaşandı. İlk gece diğer şehirlerde özellikle Ankara ve İstanbul’da gerilimli-çatışmalı saatler. Şehitler, gaziler.İlk günler meydanda bulunmanın, gelene geçene sitem etmemenin kafasındaydık. Sonraları fetöcüleri, öyle algıladıklarımızı görünce tadımız kaçtı. Duygusal yaklaşımlarla daha da gelmem diyen arkadaşlar vardı. Üzülen, ama dualarını eksik etmeyen dedelerimiz, büyük annelerimiz gelmeye devam ettiler. Kurular platform’da sunucuların tekrarları, 28 şubat marşları, kalabalığı kıyı-köşelere sıkıştırdı, sıkıntılarını artırdı. Yorgunluklar, sıcaklar, diğer şehirdeki normalleşmelerle birlikte nöbet görevine bıraktı yerini. Askerlikteki nöbet saati gibiydi. Saatlere uyulmaya başlandı. Günleri sayanlar, fotoğraf çekimlerine devam ettiler.Takvim de eklediler. Selfi çekilmeler normal gibiydi. Sıkıntı içermeden pozlar veriyorduk. Bu günlerin hatırası olmalıydı. Tarikat çevreleri ve diğer STK’lar yiyecek içecek, özellikle su servisleriyle meydanı rahatlattılar. Kalabalık keyfiyet yitirmesine rağmen nicelik değiştirmeye başladı.

     Durumdan vazife çıkaran çevreler, ortalığa bu olur bu olmaz demelerle ayar vermeye başladı. Mesela, Saat Kulesini eylemcilerden korumaya aldılar. Belediyenin önü ve bahçesi korunmaya alındı. Haklıydılar belki, Belediye duvarına sloganlar yazılmaya başlanmıştı. Saat Kulesinin üzerine tırmanıp oradan bayrak sallandırmalar etkili oluyordu. Artistikti. Ama tarihi doku zarar görüyordu. Etrafına güvenlik barikatları konuldu. Müdahaleler başladı. Baikatlardan geçip giriyor oldunuz alana. Satıcılardan dolayı etrafından dolandığınız kuyruklar oluşmaya başladı. Çay makineleri kurulmaya, çerezler, börekler alınmaya, piknik havasıyla birlikte nöbette bulunma başlandı. İlk gün heyecanları, can sıkıntısına bıraktı yerini. Meydanda olanlar o nerede,  bu niye gelmedi yerine, bak o da gelmiş, iyi etmiş, bu ülke hepimizin demeye başladı.

        Heyecanlar, umudu artırdı. Ankara düşmemeli, Türkiye’nin direnişi devam etmeli diyordu meydan. STK olmalının  görev tanımları değişmiş, belediyeler diğer büyük illerde olduğu gibi kumanyalar dağıtıyordu. Halk yemeğe geliyordu olsundu. Ama bir tane bir tane alınmalıydı. Sıraya dikkat edilmeliydi. Etraftaki bankalar, dükkanlar güvendeydi. Cam çerçeve inmemişti. Tuba kuruyemiş, Asya Finans gibi yerler yerle bir edilmemişti. Yüzsüz Fetö seviciler ortalıkta görünüyor fotoğraflar çekiliyor CV’lere ekleniyordu.

       Birkaç gün sonra Feto okulları kapandı. Kayyumlar el koydu İnsan kaynaklarına, finans merkezlerine. Okullar MEB’e devredilmeye başlayınca İHL’ler bu okullara geçme teamülü oluştu. Kim hangi okula geçecek kulisleri yapılmaya başlandı. Meydan kalabalığının az bir kısmı bu tür değerlendirmelere başladı. Sıkıntılar artmaya başladı. Sıkılanların yerine yeni kalabalıklar gelmeye başladı. Nöbet bitsin diyorduk ama Ankara nöbetler için biraz daha  süre istiyordu. Haklıydı. Ankara  daha sıcak günler içindeydi. Anlayışlı olduk. Zaten, hadi meydana inelim diye bir organize oluş yaşamayan kalabalık hadi bitiriyoruz diye de bir karar almadı. Günler birbirini takip etti. Arkadaşlıkları, heyecanları yeniledik. Cemaat kavramlarını, çakalları, parsa peşinde olanları bazen gördük, bazen göremedik. Ama hesap tutmamış, darbe akamete uğramıştı. O aralar sadece Darbeye odaklandığımızdan direniş-nöbet görevini aksatmadan yapmaya çalışıyorduk. Kendi hesabımıza haklıydık. Gün tartışma günü değil, sağına soluna bakmadan ben varım diyebilme günüydü. Yaptık. Şükür. 

       Komplo teorileri, açık oturumlar hız kesmeden devam ediyor. Ama bir gerçek var ki Feto ile birlikte durum stabil olmaktan çıktı.Beş aydır KHK ile yönetiliyoruz. OHAL çünkü. Eski hal yok. Yeni Hal var. Sahi, İsmet Özel o aralar nerelerdeydi.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR