Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» HÜSEYİN ARSLAN - PROMETHEUS, EVRİM ve MÜSLÜMANLAR
10 Nisan 2014 Perşembe 20:00
12
14
16
18

PROMETHEUS, EVRİM ve MÜSLÜMANLAR

HÜSEYİN ARSLAN

                Yönetmen Ridley Scott’un 2012 yapımı Prometheus filmi yeryüzündeki (arz=earth) insanoğlunun kökenlerini araştıran ve bunun için bir proje kapsamında, “Prometheus” isimli uzay gemisiyle,dünyadaki bulgulardan yola çıkarak uzayın derinliklerindeki bir gezegende bu bağlamdaki  bulgular çerçevesinde incelemeler yapan bilim insanlarının macerasını konu edinir. Sonuç yine bilim insanlarının başlarına felâketlerin gelmesi ve ulaşılan gezegenden uzak durulması, araştırmaların da devam etmesi yönündeki çağrının yapılmasıdır. 

       İnsanın kökenlerini araması şüphesiz ilk insanlardan beri zihnimizi meşgul etmektedir. Bulunduğumuz mekanda ( ki A’raf Sûresi  10. Ayetteki “Velekad mekkannâküm fi’l-arz...” kelâmına atıf yapıyoruz şüphesiz.) hayâtın başlamasından itibaren araştırmanın da başlaması büyük ölçüde biz Âdemoğlunun sınırı çiğnemesiyle başlamıştır. Peki buradaki hayâtın oluşumu, insanların yaratılışı, varsa evrilişi hakkında Müslümanlar ne düşünüyorlar ve belki daha önemlisi geçmişte ne düşündüler gelecekte bir fikir, teori üretip hakîkate biraz daha yaklaşabilecekler mi? 

                Son ikiyüzyıldır İslam dünyası olarak bu konularda yani kozmoloji, kozmogoni ve canlıların ortaya çıkışı hakkında düşünüp fikir üretme noktasında bazı çabalarımız olsa da (meselâ M.İkbal, Elmalılı Hamdi Yazır ve Ömer Nasuhi Bilmen’in fikirleri 1) genellikle pozitivist felsefe ile mücadele çerçevesinde Hrıstiyan ve Yahudi ilahiyatının savunularına sarıldık. Burada da şöyle bir anlayış hâkim oldu ki; Kur’an’ı tezekkür ve tefekkür üslubunca okumadan, üzerinde yeterince düşünmeden, bu iki dinin ilahiyatının  ateistler, natüralistler ve yaratılışçı evrim anlayışını dışlayan evrimcilerin karşısında mevzilenmesinin kesinkes doğru olduğu fikrine saplandık. Gerçi sadece evrim konusunda değil, ilahî kitapların ortak kıssalarının bazılarını anlamada da kendi ilahiyatımızı oluşturmak yerine onlarınkini kullanır olduk. Burada farklı düşünen İslam âlimlerinin olduğunu belirterek genel anlayışı kasdettiğimizi de belirtelim.

          Meselâ Bakara  ve A’raf surelerinde beyân edilen Âdem(oğlu)’in yeryüzünde yerleştirilmesi, yaratılmasıi biçimlendirilmesi, meleklerin secde etmesi (emre âmâde olması 2), yeryüzünde halife tayin edilmesi (sıralamaya dikkat), hatta eşiyle beraber yaşadıkları olaylar, bizim olmaktan ziyâde Yahudi ve Hrıstiyan ilahiyatının bakış açısıyla anlatıldı ve anlaşıldı.  Burada insanın yeryüzünde yerleştirildiği “cennet” ile ahiret cennetini aynı kabul etmekten tutun, bahsi geçen meleklerin yer melekleri mi gök melekleri mi olduğunun pek fazla vurgulanmamasına, yaratıcının dışında yaratılan ne varsa çift olmasının düşünülmeyerek tek bir evren=kâinat olduğunun ifade edilmesi (ki doğrusunu Allah bilir amma en az bir çift evren olsa gerek), insanların üremelerinin (başlangıçta kaç çift insan yaratıldığı pek düşünülmeksizin ve Kur’an ayetlerinin öncelikle bir “din dili” ile ifade edildiği ve allegorik  yönlerinin de olduğu  göz ardı edilerek)  kardeşlerin çapraz evlilikleri ile olduğu (bu durumda ensest ilişki ile üreme gerçekleşmiş olur) gibi meseleleri özellikle vurgulamak gerekir. 

          Bunun yanı sıra ilk insanların çok uzun boylu oldukları (bununla ilgili olarak fotoğraf hileleri kullanılarak dev insan kalıntıları yanında çalışan arkeolog görüntüleri bile uyduruldu), çok uzun yaşadıkları gibi akıl dışı ( burada kullanılan akl’ın Kur’anî bir terim olarak kullanıldığını belirtelim) görüşlerin de yüzyıllarca İslam dünyasında bir çok kaynak esere girdiğini ve bir ortak düşünceye dönüştüğünü de ifade edelim. Bunu desteklemek için de (özellikle bin yıl gibi uzun yaşama süresi konusu) Nuh peygamberin 1000 yıl yaşadığı ve kavminin içinde 950 yıl peygamberlik yaptığı da vurgulanmıştır. Oysa, bu meseleden bahseden Ankebut  14. Ayette Nuh peygamberin kavminin içinde “elli yıl eksiğiyle  bin sene “ kalması (zaten ayette 950 değil “elli yıl eksiğiyle bin sene” buyurulmaktadır.3) zamanın uzunluğuna dikkat çekilmesidir yoksa bu kadar yıl yaşanıldığına değil. 

          Şimdi insanın yeryüzü macerasına  ve evrim meselesine dönecek olursak, öncelikle Müslümanların bu konularda mevcut algılarını silerek yeni bir bakış elde etmek zorunda olduklarını belirtmeliyiz. Üç-beş asır önceki insanımızı mevcut algılarla bilinçlendirmede sorun olmayabilirdi ve olmamıştı belki de, ama hâlihazırda şimdiki vaziyet bunu kaldıramamaktadır. Son yüzyıldaki ateist-naturalist anlayış ve bugünlerde (belki de ateizmin tam olarak kök salamamasından da kaynaklanabilir)  özellikle de belli çevrelerin etkisiyle (bunların önemli bir kısmının ulusalcı zihniyetten beslenmesi de tesadüf değildir herhalde) filizlenen deist  anlayışların ortaöğretim ve üniversite gençliğini hedef alarak kozmoloji, kozmogoni ve evrim konusunda belirleyici rol oynamaya çalıştıklarına şâhit olmaktayız. Üstelik okullarımızdaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin de (istisnalarla birlikte tabiî ki)  sadece mevcut anlayışla cevaplar vermeleri, kesin evrim karşıtı tavır almaları hattâ bu alanlarda sorgulamanın da yapılmamasına yönelik tavırları gençlerimizin kafasını iyice karıştırmaktadır. Öncelikle evrimden bahsederken ateist-natüralist bir evrim anlayışının yâni yaratıcıdan bağımsız, müdahalesini dışlayan bir evrim anlayışından bahsetmediğimizi belirtelim. Zaten olduğunu da iddia etmiyoruz. Ama tarih sürecinde Müslüman bilim adamlarınının yaratılışçı bir evrim teorisini de dillendirdiklerini bilmemiz gerekir.4

                Bunun yanında, evrimcilerin de ne dedikleri tam olarak bilinmeden konuşma gibi bir alışkanlığımız var. Acaba kaçımız Darwin’in “Türlerin Kökeni” isimli eserini “Yaratıcının meydana getirdiği bir veya birkaç basit canlı formundan diğerlerinin evrimleşmiş olduğunu öngeren bir hayat görüşünde yücelik vardır.” Diyerek bitirdiğinden haberimiz var.5

                 Kur’an’da evrenin, dünyanın, canlıların, insanın yaratılışı ile ilgili ayetlerin tekrar tekrar okunarak ciddi araştırmalar da yapmamız durumunda bu konularda söylenecek çok şey olduğunu bir kez daha ifade etmek gerekir. Artık kendi kozmogonimizi ve kozmolojimizi esaslı temellere oturtmak gerektiğini düşünüyorum.  Evet bunun yanında meselelere başlangıç olarak da ilgilenenlerimiz için Turan KOÇ’un “Din Dili”, Mehmed BAYRAKDAR’ın “İslam’da Evrimci Yaratılış Teorisi”, Dücane CÜNDİOĞLU’nun “Anlamın Tarihi”, Kur’anı Anlamanın Anlamı”, Caner TASLAMAN’ın “Evren’den Allah’a”, “Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı”, Modern Bilim, Felsefe ve Tanrı”, “Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı”, “Big Bang ve Tanrı”, Şahin UÇAR’ın “Dil ve Felsefe”, “Varlığın Anlamı”, “Tarih Felsefesi Yazıları” gibi eserlerini  önererek yeni ufuklar için yolcu olunabileceğini diliyorum. Bu arada  Prometheus’un kahramanı filmin sonunda şöyle söyler  “Ve arayışıma devam ediyorum…”

    Vesselam…

1-Bkz. İslamda Evrimci Yaratılış Teorisi- Mehmed Bayrakdar  s.20 Ankara 2001 

2-Hayat Kitabı Kur’an-Gerekçeli Meal-Tefsir. Mustafa İslamoğlu 2012

3- Hayat Kitabı Kur’an-Gerekçeli Meal-Tefsir. Mustafa İslamoğlu 2012 s. 777-778

4- Bkz. İslamda Evrimci Yaratılış Teorisi- Mehmed Bayrakdar  s.20 Ankara 2001 

5-Evren’den Allah’a –Caner Taslaman   Mayıs 2013  s. 62-63

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR