Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» HÜSAMETTİN YAŞA - MÜMİNLERİN ANNESİ - BİR HZ. AYŞE ROMANI
14 Ağustos 2014 Perşembe 21:00
12
14
16
18
     ROL MODELLERİMİZ
VE BİR Hz.AYŞE ROMANI: 
  MÜ’MİNLERİN ANNESİ
HÜSAMETTİN YAŞA
 
            Rol modeller, batıllaşma maceramızdan sonra karşımıza çıkan kavramlardandır. Önceki dönemlerde masallarda, halk hikâyelerinde ortaya çıkıyorken 18. Yüz yıl ile batılı bir hüviyet kazanmaya başlamıştır. Rol Model, psikoloji’de, gelişim çağlarında yetişkinliğe yaklaşırken örnek alınan kişiler olarak tanımlanır. Baba, anne, hala dayı gibi yakın aile bireyleri olabildiği gibi, öğretmen, okuldan bir hemcins arkadaş da olabilir. Film kahramanları, sanatçıları, onların davranışları, saç, giyim şekillerini birebir taklit, ya da uyarlama şeklinde görülür. Müslümanlar olarak olayın bu boyutunu öğrenci/gençlik etkinliklerinde bulunanlar, öğretmenler, ilgili anne-babalar fark ettiklerinde değiştirmeye, yerine olumlu rol modelleri oturtmaya çalışırlar. 
                 İslam Dünyasında dönem dönem çocuklara verilen isimler, ebeveynlerin bu rol modellerinden etkilenmeleriyle ortaya çıkmış, çocuklarının ismiyle müsemma olmaları beklenmiştir. Beklentiler sadece beklenti olarak kalmış olabilir. Yine de isim vermeler, olumlu rol modelleri için devam etmektedir. İslam Tarihinden erkek ve ya kadın sahabelerin isimleri/hayatları konu edinilen kitap okuma ve sohbet etkinliklerinde en dikkate değer konulardandır. Bu konular özellikle yaz kuran kursu çalışmalarında, eğitimcilerimizin sıkıntıya düştüğü konulardır. İki aylık bir süre içinde katılımcıların yaş kuşağına uygun rol model sahabelerin hayatları ilgili kitaplar/romanlar seçmek, ve önermek sıkıntının devam ettiğini bir kez daha ortaya koyar.
              11 Eylül 2001 Amerika olaylarından sonra Dünya’da Müslümanlara karşı başlatılan cadı avlarından nasibini alan kamuoyu önündeki Müslümanlar, birtakım kırılmalara uğradı. İşte o Müslümanlardan Kamran Paşa. Kendini sıkıştırılmış hissedip kendi işine odaklanmıştır. Film endüstrisindeki sorumlulukları ve geçimi, her ne kadar otur paranı al, arada sırada aile büyüklerini ziyaret et. Kandillerde mesajlar at, hayırlı kandiller dile, camilere uğra, bayram namazına, arada sırada cumaya git. Çok ta kendini yıpratma. Kendini belli etme. Çevre oluşturma da ne demek! Tutup tutup götürüyorlar. İkinci Şube.. falan, Guantanama işte.  
            Müslüman olmak tebliğ ve cihad demek değil ki. Paranla da yardımda bulunabilirsin. Zekâtını fitreni mesela. Müslümanlara versen de olur. Çevrendeki fakir fukaraya da. Ama makbuzunu istemeyi unutma. Ne olur ne olur, tedbirli olmak lazım. Çoluk çocuğunun geçimi ve sorumluğu sana bakıyor, onların sana ihtiyacı var eleştirileri Amerikanca nasıl yapılır bilmem, ama yapılır ki, Kamran Paşa da kendi kabuğuna çekilir işinden evine, evinden işine. 
Ancak geçmişi peşini bırakmaz, kültürel geleneği, Müslüman çevresi, ailesi, tanıdıklar.. Ta ki Annesi çıkar gelir, yanında kalmaya başlar. Sorumluluklarını hatırlatır. İslam’a yükseltilen eleştirilerin fazlalaşması, onu bir takım sorgulamalara sevk eder İnisiyatif almaya karar verir. Hemen olmasa da, oturur bir kitap yazar. Zaten çoktan beridir düşünmektedir.

      Kamran Pasha (Paşa), Amerika’da hayatını devam ettirmekte. Tarık Ali ne kadar Pakistanlıysa, Kamuran da o kadar. Her ikisi de Batılı bir ülke’de kimlik savaşı vermekte. Birisi sol, diğeri Müslüman kesim içinde ifade ediyor kendini. Hemşeriler ikisi de. 
             Pakistan’ın Karaçi şehrinden 3 yaşındayken Amerika’ya gider Kamran, Yılları Brooklyn’de geçer.  İlkokul, lise, Üniversite eğitimlerinden sonra iş hayatına atılır. Okul zamanı Okul gazetesinde çalışmalar yapan Paşa, başka bir çok iş dener. Avukatlık, muhabirlik, medya. Sonradan film endüstrisinde karar kılar. Halen senaristliğe devam etmektedir.
          Mü’minlerin Annesi (2009). İlk romanı. Hz. Ayşe’nin dilinden peygamber. Değişik bir anlatım. Bir rivayete göre 9 bir rivayete göre 18 yaşında Ümmetin annesi rolünü yüklenir Ayşe. Ağır bir sorumluluk. Kitabı yazmak ta ağır bir sorumluluk gerektiriyor ayrı. Okumak da gerçekten öyle. Kitap, batılı ve Müslüman olmayan bir yazarın kitabından çıkmış gibi benzetmeler, satırlar, sayfalar barındırıyor.
                2011 yılında yapılan bir söyleşide, “Çünkü, tarihsel roman yazmakla, nadiren kuru tarih kitapları okuyan genç nesil’e ulaşmaya çalışıyorum.  Müslümanların çoğu, kendi kütüphanemde bulunan kitaplardan biliyorum, o tür kitaplar okumuşlar. Ama o tür kitapların, bilimsel kitaplar onlar, kuru ve sıkıcı olduğunu düşünüyorum. Aslında okumak zahmetine hiç katlanılmaz.  Ama o tarihler ve günler, ne inanılmaz bir hayat. Yani, heyecan verici ve hızlı tempolu bir roman Mü'minlerin Annesi kitabı. Peygamber'in hikayesini anlatmak için böyle bir üslup seçtim.” Diyor (*).
               Annesinden etkilenerek bu kitabı kaleme aldığını ekliyor. Dünya üzerindeki milyonlarca Müslüman Kadından biri olan annesinin bazen ateş püskürtecek kadar hiddetli, ama güçlü, ağırbaşlı ve emin, Allahtan başkasından çekinmeyen bir kadın olduğunu belirtiyor. Onun adına ve Müslümanların bir rol model ihtiyacına binaen bir Ayşe kitabı: Mü’minlerin Annesini yazmış. Ülkemizde daha çevrilmemiş olan bir Selahattin Eyyübi romanı da yazmış ve basılmıştır:  Shadow of the Swords (2010).
          Hz Ayşe’nin anlatımıyla başlar, Müminlerin Annesi. Yeğenine bir varmışı bir yokmuş’u anlatır. İslam Dünyasının Sünni yoğunluğunun olumlu bulduğu Ayşe’nin hikâyesi. Şiiler tarafından olumlanmayan, ismiyle dahi hoşlanılmayan bir karakter olduğu ifade edilen Ayşe daha çocukluktan başlar hikâyesini anlatmaya. Peygamberi, ilk gördüğü anı, evlenme merasimi, , Peygamberin diğer evlilikleri, Hz. Fatma ile ilişkilerini,  İfk Hadisesini, Hz. Ali’ye kırgınlığını, Bedir Uhud, Hendek savaşlarını… Peygamberin son günleri… Bir siyer kronolojisi takibini yapmıştır kitap. Peygamberin vefatı sonrası olayları, Halifelerin seçimleri, Cemel, Sıffın… roman şeklinde anlatılmış. Hz. Ayşe, Sünni İslam Dünyasında ifrat ve tefrit arasında yorumlarla anlaşılmaya çalışılmıştır.
 
* İslam Sight (Malappuram, Kerala, Hindistan)   15 Ağustos 2011.
 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR