Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» Zeynep RENGİN - GÂVURUN MÜSLÜMAN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ DENKLEMİ
05 Ağustos 2013 Pazartesi 14:00
12
14
16
18


                                                  

zeynep rençber.pngGeçen günlerde üniversiteden bir arkadaşla memleketlerimize döndükten sonra yakın çevremizle yaptığımız ufak çaplı siyaset muhabbetlerimizden dem vuruyorduk. Okulda oluşan yoğun, tempolu sohbet ortamlarında, yahut iki arkadaş, kampus içi ayaküstü muhabbetlerde bile alışılagelen gayet ütopik ama bir o kadar yaşadığımız zaman ve zamanın koşulları için en ideal olanı düşündüğümüz İslamı siyaset reellerinin aslında memleketin siyasi arenasında ‘yurdum insanının’ politize bakış açısına ne kadar benzediğini gördüm. – çoğu örnekte siyaset konuşmak, siyasi kimliklerin üzerinde bir bakış açısı geliştiremese de biraz sonra anlatacağım bu ve buna benzer nadide örnekler bir şeyler anlatabilmem için daa iyi mecralar sunuyor.-

Arkadaşımın muhabbet ettiği amca, Müslümanların dünyanın dört bir yanında yaşadığı zulümden yakınıyor. İfadeleri tam olarak şöyle “ Her yerde Müslümanları vuruyorlar. Mısırı mahvettiler. Suriye’de zaten adam bırakmadılar. Hep gâvurlar kırıyor Müslümanları. Arakan’da da Türk Büyükelçiliğini patlatmışlar.-Biraz duruyor amcamız- ama oradaki patlatanlar da herhalde Müslüman’mış güya, öyle diyorlar.-Sonra biraz daha durmuş amcamız.”

Ne var bu hikayede?  Bey amcam fark etmiş bir şeyler işte tam o sıra. Gavurun Müslüman tahammülsüzlüğü denklemi sakata geldi. Öyle olunca daha fazla üzerine gidemedi. Müslüman Müslüman’a saldırıyor çünkü. Denkleme dış mihrakların fişeklemesi eklenir. O da topu taca atmaktan başka bir işe yaramaz.

Ama Müslüman’ın elinde gayet sağlam dayanaklar var. Tevhid var, adalet var, zulme sessiz kalmamak, iyiliği emretmek kötülükten sakındırmak var. Öyleyse Müslüman niye din kardeşinin kanını böylesine siyasi hırslar uğruna döker?

İşte kırılma noktası burası. Dine karşı din buralarda bir yerlerde. Mücadeleyi anti-kapitalizm, anti-kemalizm odaklarından çekip daha geniş bir tevhid mücadelesi merkezine oturtmanın anahtarı burada. Senin bu eksen haricindeki gayet sığ olan tezin üzerine anti-tez yerleştirmeye çalışıyorsun.  Hâlbuki temeli gayet sağlam atılmış tevhid gibi bir tezin var. Üzerine çıkacağın katlar için malzemelerin,  saç ayakların bu bilgiyle beraberinde getirdiğin bagajında mevcut.

O halde Müslüman öncelikle kendine bakmalı çünkü son yüzyılda kurmaya alıştığımız gavur denklemi bizi kendimize bile bir şeyler anlatamadığımız bir girdaba sürükler. Dinin mirasını kabul etmek, geçmişte yaşandığı hayata geçirildiği peygamber dönemi siyasetini içselleştirmek, günümüz siyasetini kavrayıp üzerine İslam’ı inşa etmemiz gerekir. Bu kudreti Allah bize vaad ediyor. Kaçtığımız her vakit bizi kovalayacak olan,peşimizi bırakmayacak her zaman kulaklarımızda çınlayacak bu mücadelenin şiarı ise “dinimiz İslam,kitabımız Kuran,peygamberimiz Hz.Muhammed”

Dünyada Müslümanların zelil olduğu dönem devam ediyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun. 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR