Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» UĞUR GÜVEN - VAKTİN NAMAZI
02 Nisan 2012 Pazartesi 21:36
12
14
16
18

 

 

              İçinde bulunduğumuz vaktin namazına odaklanmamız, namazın ikamesini en önemli ve öncelikli görevimiz olarak görmemiz  namaz  konusunda bir türlü üzerimizden atamadığımız ihmalkarlığımızı, şevksizliğimizi aşmamıza bir kapı açabilir. Sadece içinde bulunduğumuz vaktin namazıyla mükellef olduğumuzu, daha gelmeyen vaktin namazından sorumlu tutulmadığımızı idrak etsek, şeytanın bacağını adamakıllı sakatlayacak bir iştiyaka sahip olabiliriz. Günde 5 vakit namaz  denince  insana ağır geliyor, kişide yılgınlık hissi uyandırıyor. Günde 5 vakit namaz söylemi, bir ömür boyu kılmakla biter mi, şeklinde bir algı oluşturuyor gaflet içinde yaşayan bizim gibi Müslümanların  zihninde. Oysa işin aslı  zihinlerimizin tasavvurundan farklı zira vakit namazlarından yalnızca bir tanesi üzerimize farz. O da  içinde bulunduğumuz vaktin namazı. Kıyas yaparak anlamaya çalışırsak  Bakara  Suresi 185. ayette şöyle denir: ’İçinizden kim ramazan ayına erişirse onda oruç tutsun.’  Ramazan ayına eriştiği zaman oruç farz olacak, şimdi değil.

                  Namazların bazen mazeretsiz olarak vaktin sonu yaklaşana kadar geciktirildiği,  savsaklandığı, bir yük olarak görüldüğü, farz yerini bulsun kabilinden kılındığı, hatta zaman zaman terk edildiği hepimizin malumudur. Bu sorunu aşmak için ezan okunur okunmaz  kılmaya yönelmek etkili  bir yöntem olabilir. Çünkü vaktinde kılınmıyorsa  muhtemelen uyduruktan kılınacak demektir. Madem nasıl olsa  kılacağız, neden hemen kılmayıp da omuzlarımızda ağırlık hissedelim, kendimize eziyet çektirelim, ruhumuzu vaktinde kılmanın sevincinden mahrum bırakalım? Said Nursi nerede bulunursa bulunsun bir kuşak gibi beline sardığı seccadesini vakit girer girmez serer, namazını eda edermiş.

                   ‘Namaz ancak huşu sahibi olanlara, Allah’a karşı derin saygı duyanlara ağır  gelmez’(Bakara:45) Huşu  azimle ortaya çıkar, kendiliğinden oluşmaz. Herkesin dini tecrübesi farklıdır ama tecrübe gayretle  güzelleşir, bir değer taşır hale gelir. İhlas kesbetmek için özellikle namaza hassasiyet göstermek gerekir. Rasülullah ‘namaz gözümün nurudur’ demiştir. Namaz O’nun bayramıydı, nuruydu, miracıydı. ‘Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar için en güzel örnek olan Rasülullah’ın( Ahzap 21.) bütün hayatını  ama öncelikle namazını örnek almak durumundayız. Namaza titizlene titizlene secde izi çehremize yerleşecek, ‘bazı yüzlerin apaydınlık, bazı yüzlerin kapkara olduğu o günde(Al-i İmran 106.) ve hatta bugünde namazın nuru simamıza yansıyacaktır. Bunun için, içinde bulunduğumuz vaktin namazı geçmeden şu soruya ivedilikle cevap bulmak zorundayız: Namazı nasıl daha çok sever hale gelebiliriz? Tamam, Kur’an’daki, sünnetteki yerini, dinimizin direği olduğunu biliyoruz. Ama buna rağmen nasıl oluyor da onu ikame konusunda lakayt davranıyoruz, örneğin Hz. Ebu Bekir’in farza yetişme konusundaki titizliğinden bir nasip taşımıyoruz?

                   Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz denir. Bizim namazda gözümüz, ezanda kulağımız olmak zorunda. Yoksa savruluruz…


  Yorumlar

1 sezai saydam 27/03/2012 13:17
yazıyı okuyunca kalkıp hemen namazımı kıldım.Bu tarz yazıların daha çok yayınlanmasını temenni ederim.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR