Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» UĞUR GÜVEN - PARLİAMENT MAVİSİ ONLARIN OLSUN, BİZE AYIŞIĞI YETER
02 Mart 2012 Cuma 19:46
12
14
16
18

 

            ‘Keyfe esbahte  ya  Muaz’  diye sordu Rasulullah. ‘Ey Muaz! Geceyi nasıl geçirdin, nasıl sabahladın?’ ‘Sükun bulmuş, ikna olmuş, mutmain bir mü’min olarak’ cevabını verdi Muaz Bin Cebel. Hz. Rasül ‘her söz yoruma açıktır, senin sözünün açıklaması nedir? buyurunca ‘sanki son gecemi yaşıyormuşçasına bir halet-i ruhiye içinde idrak ettim gecemi. Az sonra amel defterim bana arz edilecekmiş gibi bir duygusal yoğunluk içindeyim. Cennetliklerin mükafatlarını, cehe nnemliklerin kahırlarını görüyorum gibi hissediyorum kendimi.Yakin bir iman halindeyim.’ Rasulullah hayran kaldı arkadaşının söylediklerine ve memnuniyetini nur yüzünde tebessümüyle belli etti.

             Biz de kendimize soralım mı gecelerimizi nasıl geçiriyoruz, sabahlara ne şekilde çıkıyoruz diye. Tefekkürle, tezekkürle, teheccüdle arınarak mı, ekranlarla mayışarak mı? Nefsimizi avutarak mı, ruhumuzu büyük ve asil bir aleme hazırlayarak mı? Nurlu sabahlara uyanmak için karanlık gecelerde kitap ile sohbet ile teçhizatlanarak mı, şeytanın her çağa ustaca uyarladığı fendlerinin  arkasına sığınarak mı? Gecelerimizin kadrini bilerek, Kadir Gecesi’ne yaklaştırarak mı; dizilerin, maçların, yarışma-tartışma programlarının kıskacında ‘televizyon seyretmeyeceğim, bilgisayar bakmayacağım da ne yapacağım’ sıradanlığına düşerek mi? Bu ve benzeri soruları, güneş doğduysa daha batmadan, battıysa doğmadan  ivedilikle, nefsimize yöneltmemiz ve gidişatımızı şöyle bir gözden geçirmemiz gerekmekte. Zira ‘uzun ince bir yoldayız/gidiyoruz gündüz gece/bilmiyoruz ne haldayız/ gidiyoruz gündüz gece (Aşık Veysel) Ne haldayız bilmiyoruz ama  bir elde kumanda, diğer elde mouse ile o görkemli sabahlara, bekle ki çıkalım!

             ‘Gece neye gebeyse onu doğurur’ der Celaleddin Rumi. Gündüzün anasıdır gece. Sen geceni ne şekilde yaşadığını söyle, ben sana gündüzünün neye tekabül ettiğini haber vereyim. Gündüzlerin fatihi olmak için geceleri fethetmek gerek. Oysa gecelerimiz işgal altında en az gündüzlerimiz kadar. Evlerimizde yüzüne en fazla bakılan, sesi en çok çıkan ne? Ekranlar, bütün dünyaya bir pencere açabilir ama kendimizi görmemize kalın bir perde haline de gelmiş olabilir. O yüzden ekranların karşısında pineklemeyi bırakıp ay ışığına çıkalım diyorum. Gece yıldızlarla dolu gökyüzüyle deruni yönümüzü keşfetmemize, faniliğimizi hatırlamamıza,  bu dünyadaki konumumuzu berraklaştırmamıza, iç uyumumuzu dengelememize kapı aralamakta kendine has gizemiyle. Tabi bu kapıyı açmak bize düşüyor. Mevcudat, kadim tebliğcisi Yüce Kudret’in, Yüce Rahmet’in. Fazlur Rahman, inanma için  uzun kelâmî tartışmalara girmektense  varlığın, Allah’ın ilmini, kudretini gösteren kanıtlar manzumesi olarak sunulmasını önerir. Kanıtlardan biri hiç şüphesiz gecedir. Yüce Rabb, gece üzerine yemin eder. Karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden Allah’a sığınılması öğütlenir.  Kur’an, gece indirilmiştir. Miraç gece gerçekleşmiştir. Hicret yolculuğuna gece çıkılmıştır. Gece libastır. Gece ayettir ülü’l elbab olana.

                        Gecenin, dolunayın, mehtabın karşısında ne kadar donuk kalmaktadır Las Vegas ışıkları, havai fişekler, maytaplar. Hakiki olanın karşısında tutunabilir mi yapay -sanal olan.  Sun’i olan gözleri kamaştırır ama ruhu dinlendirmez, daha yorar.

                        Siz Barlar Sokağı’nın cıvıl cıvıl olduğuna bakmayın, böylesi mekanları mesken tutanların ruhları ıpıssız. Çehrelerine gecenin karanlığı çökmüş kişiler nur’dan yoksunluklarını loş ışıklar altında çaresizce dindirmeye çalışırlar. Geceleri niye eğlence merkezlerine koştuklarını sanıyorsunuz? Gecelerden kaçıyorlar! Hamingway’e ‘Tanrı’ya  inanır mısın?’ diye sormuşlar da ‘bazen’ demiş, ‘geceleri inanırım.’ Yaa, münkiri bile inkarında şüpheye düşürür gece.

                        ‘Kötü yola düşmüş gecelerden geliyorum, kusura bakma, gözlerim biraz kirli’ demiş Küçük İskender, rivayet doğruysa. Gecelerimizi kötü yola düşürmemeliyiz. Kötü yola düşmüş  gecelerle işimiz olmamalı. Üzerimize kokuları sinmemeli. Yanağımızda ruj izi kalmamalı. Ne onlar tanımalı bizi ne de  biz onları.

                      W. Bourdillon  ‘gecenin binlerce gözü vardır’ der. Tabii, bizim gözümüz açıksa. Gözü açık olanlardan biri Andre Gide. Gecede gördüğünün Pastoral Senfoni’deki  anlatımı, enfestir: ’Rabbim!Geceyi bizim için mi böylesine gizemli ve güzel yarattın, benim için mi? Hava ılık, ayışığı  açık penceremden içeri dolmakta. Oturmuş, göklerin sonsuz sessizliğini dinliyorum. Bütün varlıklardan hayranlık duyguları yükselip birbirine karışıyor; sözcüklerle anlatılamayacak bir coşkuyla dolu gönlümü alıp sürüklüyorlar sanki. Dua ederken bile sakin değilim. Eğer sevginin sınırları varsa, bu sınırları insanlar koymuştur Rabbim, Sen değil.’

 


  Yorumlar

1 ümit güler 15/03/2012 10:27
Fikr-i ferda bilmez akşamlar(Mehmet Akif Ersoy) Akşamlarımızı fikr-i ferda bilir hale getirmenin yolları nedir? Yazar bu konuda birşey söylememiş

2 sıddık 04/03/2012 20:33
Ay kesildi güneşe,
Kapımız aralandı.
Hilâl girdi içeri,
Helâlimiz aklandı.
Gün gün,okudu bize,
Kaba kulak arlandı.
Kıyâmın ondördünde,
Haddimiz kabuklandı.
Şehir kam’,hâne tamam,
Rahîm buna darlandı.
Yeldi sabah kısrağı,
Ay secdeye kapandı.

3 sami 03/03/2012 12:17
İbadetlerimizi ve farklı, ama yeni alışkanlıklarımızı sorgulamışsınız. teşekkürler.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 3 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR