Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» UĞUR GÜVEN - 12 EYLÜL ÖNCESİ MTTB DÖNEMİ
04 Mayıs 2012 Cuma 11:22
12
14
16
18

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ve en köklü öğrenci kurulusu olan Milli Türk Talebe Birliği 4 Aralık 1916 yılında "Darül Fünün" öğrencileri tarafından kurulmuştur. İttihat Terakki Cemiyeti amaçlı bir örgütlenmeyle kurulan MTTB, zaman içinde Siyasi Partilerin arka bahçesi gibi görülmeye başlanmıştır. MTTB, dönem dönem Devlet –Atatürk Milliyetçiliği Kimlik,  Sol-Sosyalist  Kimlik,  Komünizmle Mücadele  Kimlik, Ülkücü-Milliyetçi Kimlik, İslamcı-Milliyetçi Kimlik, Burhanettin Kayıhan başkanlığı sonrası İslamcı Kimlik ile tanınmıştır. Kimlik geçişleri, yumuşak geçişlerle olmamış, Teşkilatlar ve Seçim Olağan veya Olağanüstü Kongreler arası çatışma ve kavgaları ile olmuştur.

            Solun içine düştüğü klik çatışmaları ve Milliyetçi-Ülkücü Kimliğin MTTB içerisinde örgütlenme aşamasını tamamlandığında Solcu Duruş’tan İsamcı Kimliğin teşkiletlenmesğ tamamlandığında Ülkücü Kimliğinden arındırılmıştır.  MTTB’nin değişen Amblemleri,  Siyasal Duruş değişikleridir. Dolayısıyla etkinlik ve aktiviteler, Kitlesel Eylemlerindeki Slogan, ve Afişler de değişmiştir.

Türkiye’nin Siyasal değişiminin en göze çarpan örneği olan MTTB’nin  2000’li yıllardaki değişimini takdirlerinize bırakarak MTTB’nin İslamcılık Dönemi İzmir Başkanlarından Cavit Okur ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Daha geniş bir değerlendirmeye kapı aralayabilir temennisiyle…

Uğur Güven:Öğrenci olaylarının yükselişe geçtiği, öğrencilerin terör olaylarının içine çekildiği, gençlerin bir anlamda kullanıldığı yetmişli yıllarda, MTTB olarak anarşinin-soka çatışmalarının dışında kalmanızı, oyunun farkında olduğunuz şeklinde mi görmek gerekir?

Cavit Okur:Teşkilatımız olayların farkındaydı zaten. Biz mücadelemizin düşünce ile yapılabileceği kanaatindeydik. Sokak çatışmalarının doğru bir yöntem olduğunu kabul etmiyorduk. Elimizden geldiğince kavga ortamından kaçınıyorduk. Kavga ederseniz çatışma malzemeleri taşınıyordu zaten size.

-Çatışma malzemeleri derken…

-En başta silah, çuvallar dolusu sopa ve başka şeyler. 67-68’lerde kavgaya karışın diye bolca malzeme geliyordu. Aslında Burhanettin Kayhan’ın genel başkanlığı öncesinde Talebe Birliği homojen bir yapıya sahip değildi. Ülkücüler, Mücadeleciler, Nurcular; sağ denilebilecek kim varsa Talebe Birliği bünyesinde yerlerini almışlardı. Talebe Birliği’nin asıl kimliğine kavuşması Rahmetli Burhanettin’in başkanlığıyla gerçekleşmiştir. O başkan seçildiği hafta gençler Sultan Ahmet Camii’nde Cuma namazından sonra İslami içerikli sloganlar atmışlar, Cumhuriyet Gazetesi bu gelişmeyi ‘MTTB yönünü belli etti’ şeklinde manşet yapmıştı. Bahattin Yıldız, Talebe Birliği’nin sağ kimlikten ve terör olaylarından tamamen soyutlandığı o süreci bir yazısında ayrıntılarıyla anlatmıştır.

-Talebe Birliği’nin kimliğini İslam olarak netleştirmesinde hangi amiller belirleyici olmuştur?

- Çok sayıda etken dile getirilebilir ama örneğin Necip Fazıl’ın rolü görmezden gelinemez. O, Büyük Doğu mecmuasıyla gençlere istikamet vermiştir. Sezai Karakoç’un etkisi belirgindir. Seyyid Kutub’un, Mevdudi’nin tercümeleri, hele hele Hasan el-Benna’nın Risaleler’i çok okunmuştur. Tevhid gibi, Şura gibi dergiler önemli işlevler görmüşlerdir. Ayrıca Talebe Birliği’nin üniversite öğrencilerine yönelik Milli Gençlik dergisi, liselilere hitap eden Çatı dergisi teşkilatın sesi olmuştur.

-Bugün gençlerimizin MTTB’yi tanımalarında, o tecrübeden haberdar olmalarında sizce ne tür bir yarar bulunabilir?

- Mesela teşkilatçılığıöğreneceklerdir. Teşkilatlanmış küçük bir topluluk, teşkilatlanmamışkalabalıkları sürükleyebilir. MTTB’yi biz kurmamıştık ama onu çok etkin kullandık. Vurucu-kırıcı olmamamıza rağmen ciddi bir aksiyonumuz vardı.Mitingler tertipliyorduk, protesto yürüyüşleri yapıyorduk, konferanslar düzenliyorduk, okuma programları gerçekleştiriyorduk. Talebe Birliği bugün ülkemizi yöneten en üst düzey idarecilerimiz için bir okul misyonu görmüştür, çok sayıda kalifiye eleman yetişmesine vesile olmuştur. Disiplin öğretmiştir, sorumluluk bilinci kazandırmıştır. Başkanlarımız illerde vali, ilçelerde kaymakam gibi davranamışlardır. Bugün bile biz hangi ile, hangi ilçeye gitsek o arkadaşlarımızdan buluruz. O yüzden gençlerimiz MTTB’den teşkilatçılığı öğrenebilirler ve öğrenmelidirler.

- Geriye dönüp baktığınızda hayıflandığınız, başka türlü davransaydık dediğiniz neler var?

-İkinci Akabe Biatı’nda Rasulullah Efendimiz Mus’ab bin Umeyr’e ‘Medine’de ne var ne yok’ diye sorar. Mus’ab, ‘Müslümanların sayısı az ama Medine’de artık her evde İslam konuşuluyor’ cevabını verir. Soruya gelince…O mücadele sayesinde Türkiye’ deİslam anlayışı sağcılıktan ayrışmaya başladı. Bu nokta çok önemlidir.Mesela daha önce MTTB’nin amblemi bozkurt iken bilinçlenme neticesinde Kur’an-Kerim’i temsilen kitap amblemi kullanılmaya başlandı. Duvarlara ‘TEK YOL İSLAM’ yazmak cesaret işiydi ve bir kimlik inşasıidi. Tek Yol Devrim yazılarını görünce seviniyorduk, devrim’i silip yerineİslam yazıyorduk. Sabuncubeli’ndeki o yüksek duvarlara Bahattin Yıldız’larla ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız Allah’ındır’ diye yazmıştık da Yeni Asır Gazetesi ‘hakimiyeti Allah’a verdiler’ şeklinde haber yapmıştı. Bütün bunları cihad olarak düşünmemiz yanlış olabilir ama, günümüzdeki yozlaşmayı görünce o günlere eleştirel bakmaya gönlüm pek razı olmuyor.

-Bir öğrenci liderini kısa da olsa dinlemek bizim için çok öğretici oldu. Daha geniş bir değerlendirme ve söyleşi temennilerimizle Teşekkür ederiz.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR