Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» SAMİ EREN - BİR YUSUF MASALI
01 Şubat 2014 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

 

       
01/02/2014 11:08

BİR YUSUF MASALI

SAMİ EREN

             Birkaç ramazan önceydi. İzmir’in sıcağına, ramazanla birlikte alışamadığımdan, oruçlu oruçlu iftar saatini bekliyordum ki, TRT -1’de sanırım, güzel yemekler, tatlılar sunan tarihi görüntüler gördüğümü sandım. Sanrı değilmiş gerçekmiş. Bir aşçı çırağının dizisiymiş izlediğim dizi: Yamak Ahmet. Oruçtu iftardı derken unuttum gitti. Dönem dönem tekrarlarıyla karşılaştığımda hikayeyi tamamlamıştım. Bölüm bölüm capter yapıp öğrencilerime göstermeyi niyetlendim. Başarıp başaramadığım ayrı konu. Ama niyetim sahihti.

            Ramazan orucunun 15 saate yakın tutulduğu sıcak yaz günleri için, iftara yakın Osmanlı şerbeti kıvamında bir diziydi Yamak Ahmet. TRT yapınca iyi olur demek adettendir. Resmi mevzuata yakın Tarihi bir dizi olmuş dedim. İyi de ettim. Sosyal medyada reklamlarını da gördüm. 19 Ocak 2013 Pazar günü, yine TRT -1, yine tarihi bir dizi: Bir Yusuf Masalı. Yamak Ahmet’in yapımcısı Okur Film tarafından yapılmış. Biraz farklı bir Yusuf Masalı diyordum. Maria, dizi hikâyesindeki esas kız, ilerleyen sahnelerde Züleyha oluverdi. Biraz dikkat ettim, Deli Yürek’in Kuşçusu, aynı olgunluk ve tutarlılıkla Yakup oluverdi. Yusuf’un kardeşleri kıssadaki kötü kardeşler rolünde değil, iyi kardeşler. Ütüne üstlük kızlar. Kız olmalarıyla bir alıp veremediğim yok kuzen, hikâye hiç te Yusuf Peygamber ve Vezirin Karısı Züleyha’ya benzemiyor. Ama tanıdık diyordum hikayesi için. İsmet Abinin Bir Yusuf Masalı ile ilgi kurulduğunu gördüm: http://www.sinematurk.Com/film/51275–bir-yusuf-masali. Senaryonun ondan alındığını hissettim. Orada öyle yazıyordu. Kimse de yalanlamamış. Demek İsmet Abi’nin şiiri bir diziye konu olmuş.

Yönetmen: Hakan Arslan
Yapımcı: Okur Film/ Ahmet OKUR
Senarist: Hakan Haksun

Müzik: Bolahenk

                Devşirme olarak Macaristan’dan gelip paşalığa yükselen Kurtlar Vadisinin Testere Necmisi, bu dizide Osmanlı Paşası rolünde. Terzisi, Şerbetçisi, Çaycısı, Kabadayısı, Aşçısı,. TRT dizilerinden tanınan oyuncuların rollerinin hakkını verdiklerini düşünüyorum. Her bölüm ve aşağı yukarı bır çok sahnede atasözleri ve deyimleri gerçek anlamında yerli yerinde kullanılıyor. Hikâyesinden bir iki kişiyi kısaca ama kısaca anlatayım be kuzen, olmaz deme.

               Yusuf,  Terzi Yakup’un oğludur. İleriki bölümlerde evlatlık olduğu ortaya çıkabilir /olmayabilir de. Rüya tahlilleri gelişmiş bir arkadaş. Züleyha ise, Asıl ismi Maria olan, esas kız. Anne babası vefat ettiğinden Pay-i Tahta -telâşe şehre- gelmek zorunda olan bir ecnebi. Züleyha ismini, amcası vermiş, su perisi demekmiş; Türkçe okuma yazma bilir, güzel kahve pişirir. Öyle vara yoğa mızıldanmaz, onuruna da düşkün. İleriki bölümlerde başka maharetleri de ortaya çıkacak sanırım. Olumlu maharetleri kuzen, on parmağında on marifet. On parmağının her birinde bir kara değil. Diğer yan rolleri siz izleyin, öyle tanımlayın. Ahmet Mithat Efendinin Jöntürk adı romanın içindeki jurnal ve jurnallik gibi dönem özelliklerini hissettirecek bir dizi diyeyim. Ne ilgisi mi var? Dönem dizisi.  O dönemi, Osmanlının son dönemini anlatan, ev, iş hayatını, kişilikleri, siyasi savrulmaları… anlatan bir dizide dönem özellikleri anlatmamak olmaz. Tamam, kehanette de bulunmayayım. Ne ise onu yazayım. Tamam.

                 Senaristler, İsmet Abi’nin aynı adlı şiirinden ve Yusuf ile Züleyha’nın masal versiyonlarından etkilenmişlerdir sanırsam kuzen. Artık Şiir ile hikâyenin ilgisini sen kurarsın artık. Ben teknik bilgileri veriyorum. Yönetmen, Düzce’de tarihi döneme uygun bir plato düzenlemiş. Düzcenin platosunu değerlendirip reklamını da yapmış, 60 kişilik yardımcı oyuncu kadrosunu Düzcelilerden seçmiş. Kadroya almış. Sigortalı. Yol- yemek de şirketten. Ekmek kapısı, çalışıyorlar işte. Masal tadında bir mahalle hikâyesi diye tanıtılıyor dizi. Ama TRT dizilerinin çok reklamları yapılmadığından izlenip izlenmediği, İMDM’si belli değil. Dizimag da kapandı biliyorsun. Hoş yerli dizi göstermiyordu ama yabancı diziler için biricik siteydi diyorlar. Yerli dizi izle siteleri error vermiyorsa da

              “Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 25. Sulh Ceza Mahkemesi'nın 18.02.2013 tarihli 2013/39 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir.”Diyor.Mavi zemin üzerine beyaz yazı ile.

          Milliyet com.tr’den Anibal GÜLEROĞLU, Bir Yusuf Masalı için korkarım yazık olacak diyor. Dizinin reklamını, tanıtımını bir güzel yapmış ama kehanetini eklemiş. Güzel de yazmış hani. Devamını zor görüyor. Haklı gibi. Tanıtımı çok yapılmamış bir dizi. Leyla ile Mecnun için 104 bölümlük bir sabır gösteren TRT, reyting canavarına karşı Bir Yusuf Masalı için bir kaç yüz bölüm direnir herhal. Tabii, senaryo derinliği, oyuncu seçimi gibi olursa.

 


 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR