Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» SAMED ÖZKAN - AMERİKA’ DA -I-
27 Haziran 2013 Perşembe 10:00
12
14
16
18

“AMERİKA DA DİNİ ÇOĞULCULUK VE DEMOKRASİ ÜZERİNE EĞİTİM PROPGRAMI (THE STUDY OF THE U.S. ON RELIGIOUS PLURALISM AND DEMOCRASY)”

Okulun birinci döneminde Amerikan elçiliği Türkiye’deki tüm öğrencilerin başvurabileceği Amerika’da beş hafta sürecek lider öğrenciler için “Dini Çoğulculuk ve Demokrasi” adlı eğitim programına başvuru formu yayınladı. Programa Irak, Mısır, Lübnan ve Türkiye den beşer öğrenci alınacak ve tüm masraflar Amerikan devletinin Eğitim ve Kültür İşleri tarafından karşılanacaktı. Program Philadelphia, New York City, North Carolina ve Washington DC olmak üzere farklı şehirlerde, farklı eğitim kurumlarında, farklı dinlerden gelen hocalarla birlikte yürütülecek. Programa başvuru formundan sonra bir de Amerikan Elçiliğinde mülakatın ardından programa seçildik. Şu an Temple Üniversitesinde programın Philadelphia ayağındayız.

Program Dialogue InstituteID (Diyalog Enstitüsü) ve International Center for Contemporary EducationICCE (Uluslararası Çağdaş Eğitim Merkezi) olmak üzere iki eğitim ve araştırma kurumu tarafından yürütülmekte. The Dialogue Institute 1978 de dinlerarası karşılıklı anlayışı ve etkileşimi eğitim, çalışma ağları ve akademik araştırma çalışmalarıyla geliştirmek ve yayamak amaçlı kuruldu. Kurum, Temple Üniversitesi nin The Departmant of Religion (Din fakültesi), Philadelphia daki The ICCE ofisleri, Lübnan ve Ürdün deki diyalog ofislerine bağlı olarak çalışmalarını yürütmekte.

Programa Mısırdan üç Müslüman iki Hıristiyan, Lübnan’dan yine üç Müslüman bir Hıristiyan ve bir Dürzi, Irak ın Kürdistan bölgesinden biri yezidi ve dört Müslüman ve Türkiye den de ikimiz Ankara İlahiyat Fakültesinden olmak üzere beş kişi katıldık. Şu ana kadar dört gün geçti ve çalışmalarımızın çoğunluğu öncelikle birbirimizi iyice tanıma ve kaynaşma üzerine yoğunlaşmış durumda, artık bu günden sonra daha ciddi bir şekilde bu konu üzerinde çoğu doktora yapmış farklı dinlerden ve ırklardan gelen hocaların, buradaki İslami grup liderlerinin, ve çeşitli diplomatların sunumları ve oluşturulan bu öğrenci grubun arasındaki tartışmalar ve konuya dair çözüm yolları arama adına tartışmalar ve eğitim amaçlı kurum ziyaretleri ve şehir turları ile sürecek.

Özet olarak The Dialogue Institute tarafından programın genel ve temel amaçları şöyle sıralanıyor:

1.      Amerikadaki demokrasi ve dini özgürlük alanını genişletmek.

2.      Amerika toplumundaki anahtar yapı ve düşüncelerin yarattığı dini çoğulculuk konseptine veya dini çoğulcu topluma ait derin bilgiyi kavramak.

3.      İnançlar arası diyaloğun temel prensiplerini, değerlerini ve pratik alanlarını tanımlamak ve bu alanda rehberlik sağlamak.

4.      Farklı dini geleneklerin anlayışlarını anlamak, yaymak ve bunların içinde yaşadığı karmaşık dini çoğulcu toplumun aralarındaki karşılıklı anlayışı gelistirmekç

5.      Öğrencilerin liderlik kapasitelerini kendi toplumundaki yapıya ve içeriğe göre geliştirmek.

6.      Dini çoğulcu yapıya sahip bir toplumu anlamak adına öğrencilere başkalarından farklı bakış açıları kazanıp yeni şeyler öğrenmeleri için farklı gelenek, din ve arka plandan gelmiş Amerikan vatandaşlarıyla etkileşim içinde olmalarını sağlayacak fırsatlar tanımak.

7.      Amerikan demokrasisini daha iyi anlamak ve dini özgürlük alanını genişletmek, bu yolla Amerikan demokrasisini ve dini çoğulcu yapıyı destekleyen anahtar yapıları, düşünceleri ve hukuku üzerinde çalışma fırsatı sağlamak.

8.      Farklı dini gelenekleri anlama yolunda anahtar prensipleri ve farklı dinler arasındaki pratik diyalog yolunu göstermek.

Bu beş haftalık program beş ana bölümekonuya ayrılmış: (Demokrasi ve Dini ÇoğulculukDemocrasy and Religious Pluralism, Dini Çoğulculuk ve Din ÖzgürlüğüReligious Pluralism and Religious Freedom, Çoğulculuk: Çeşitlilik ve DiyalogPluralism: Diversty and Dialogue, Eğitim Turları).

-Devam Edecek-


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR