Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - SAATLER TSUNAMİ’Yİ GÖSTERİYORKEN
02 Nisan 2012 Pazartesi 18:03
12
14
16
18

 

            Aceh’i, Türkiye hakli olarak Osmanlı devletine bağlılıkları ve uzun yıllar özgürlükleri için verdikleri mücadele ile tanıyoruz. Doğal halleri, sakin görünüşleri ile Asya halkları içinde İslam’ın Ahlakı ile temizliğe önem gösteren ve Ahlakı yapının kuşattığı bir toplum olma yolunda hızlı yol aldılar. Aceh Özgürlük hareketi, uzun yıllar özgürlük mücadelesi vererek kendi imkânlarının Aceh halkı için kullanma mücadelesi verdi. Bu mücadele içi savaşta çok sayıda insan hayatını kaybederken, geride kalan yetimlerin ellerinden tutan olmadı maalesef.

Yoğun yağmurların etkisiyle Pirinç ülkesi olmanın yanında Petrol kaynakları ile de Endonezya’nın ekonomisinin ciddi bir yek ününü oluşturuyor.      

Aceh’te tarihler 24.12.2004 ü gösterirken önce son yılların en yüksek şiddetindeki depremine şahit oldular. Sonrasında ise onlarca metrelik dalgaların arasında binlerce insan hayatını kaybetti. Aceh artık cesetlerin toprak üstünde teşhir edildiği ve en zor imtihanlardan birsine tabii tutulmuştu. En zor hikâyelerin yaşandığı bu topraklar artık geride kalanların ayakta durabilecekleri yardımları bekliyordu. En büyük ihtiyaç her ortamda olduğu gibi yine yetimler ve geriye kalan dullar olacaktı. Uzak Asya’nın güzel beldesinde Hikâyelerin anlatıldığı şahitliklerin zihinlerde kaldığı bir süreç yaşanmıştı uzak. Kiminle karşılaşsanız size anlatacağı acısı, paylaşacağı sıkıntısı vardır.

            Aceh’te Tsunami sonrasında kurulan ve Yetimlere kucak açılan İstanbul Kız Yetimhanesine gelmemizde bize bu şahitliklere müşahit olma fırsatı verildi. Artık bizlerde bir şekliyle bu şahitlikten nasip alanlardan oluyoruz. Kızlarımızın hikâyeleri yüreğimizi burkarken gözyaşlarımızı içimize akıtabiliyoruz. Aile özlemi çeken kızlarımıza merhamet elimizi saçlarının arasında gezdirerek onlara manevi aile olma yolunda hızlı yol alıyoruz.   Aile fertlerini suların arasında ellerinden kayıp gittiğine şahit olanların derdini anlamak bizler için gerçekten çok zor olsa gerek. Babasının tüm gücüyle tutmaya çalıştığı elin minik kollarının arasından sıyrılıp gitmesi ve hatıra olarak geriye o halin kalmış olmasının üzüntüsü tarif edilemez. Bu acıyı unutmak veya unutturmaya çalışmak yerine bununla yasayabilmeyi öğretmeye gayret ediyoruz. Rabbim bu konuda bize yardim eder niyazındayız.

            Bugün yine o günlere geri döndük. Haberi bize ulaşan kızlarımızdan birisini yerinde görmek üzere yola koyulduk. Ön bilgi olarak ta Tsunami'de tüm ailesini kaybedenlerden, dede ve ninesi bakmak için bütün imkânlarının seferber etseler de bakmakta yetersiz oldukları kızlarını bakmak bir yana kendilerine dahi bakacak imkânları kalmamış maalesef. Uzun yolculuğun ardından okyanus sahili yakınların da ki su birikintileri arasında bir kulübe görüyoruz. Uzaktan kapıda iki şirin kızcağız gözümüze takılıyor. Bize  verilen bilgi de bir tane söylendiğinden olsa gerek diğer kızın yakınlardaki evlerden gelen arkadaşı olmalı diye düşündük. Uzun yılların yüküne bir de Tsunami acılarını yüklenmiş olan yaşlı çift bizi güler yüzleri ile karşıladı. Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen gülümseyen kızlarımız hakkında öğrendiklerimiz bir anda bize de “şok etkisi” yarattı. Diğer kızımız Tsunami sonrasında su birikintileri arasında akrabaları tarafından bulunmuş. Küçük kızımız akrabaların kötü davranması sonucunda bu yüreği merhamet ile çarpan dede ve nine tarafından koruma altına alınmış. Bizler bunları dinlerken irkiliyoruz. Bu zor şartlarda iki kıza bakmaya çalışan bu yaşlı merhametli çift için Rabbimize dudaklarımızın arasından dualar yöneliyor. Küçük kızlar imkânları olmadığından geç başladıkları okullarına devam ediyorlar.  

            Tekrar buluşmak üzere kızlarımızla kucaklaşıyoruz. Şehir merkezine yol alırken binaların arasından semaya yükselen geminin bacasını görüyoruz. Bir anda yine 2004’e gidiyoruz. Ulang Gemisi okyanusta Endonezya halkı için elektrik üretimi yapan, halka göz aydınlığı olacak enerjiyi üreten santral olarak bulunuyordu. Gemi, yüzlerce çalışanı ile seyir halinde iken bir anda deprem olunca gemiyi boşaltma kararı alıyorlar. Kısa sürede tüm gemi tahliye ediliyor fakat Tsunami tahliye edilen gemi personelini dalgalar arasına alarak Tsunami şehitleri arasına katmış. Onlarca metrelik dalgalar arasında yol alan 5.600 tonluk devasa gemi ise şehir merkezine doğru 5 km sürüklemiş. Gemi tahliye edilirken uyku halinde olan Acehli Selim ise sürüklenen devasa gemiden sağ salim kurtulmuş. O şimdi yaşamaya devam ediyor. Gemi misafirlerini tüm haşyeti ile karşılıyor. Ama üzücü olan ise çürümeye terk edilmiş geminin korunmuyor olması tarihin en büyün hadiselerinden birisinin tanığı olan geminin birkaç yıl sonrasında hurda yığını olarak kaldırılacak duruma gelmesidir.

            Saatlerimizi kontrol ettiğimiz de Aceh’te Tsunaminin geldiği anları gösteriyordu.

                                                                                 

                                                                                  – Banda aceh – 30.03.12


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR