Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - OR’DA BİR YER: MALAWİ -SON-
04 Şubat 2014 Salı 11:00
12
14
16
18
OR’DA BİR YER : MALAWİ  -SON-
 
REŞAT BAŞER
 

               Malawi’de Yetim Anneleri 

           Malawi, Afrika’nın alt sahra ülkelerinden fakirliğin en fazla olduğu ülkelerin başında geliyor. Tarım alanları olarak Afrikanin en önde gelen ülkelerinden birisi de olan Malawi, batili emperyalistlerin çıkarlarına kurban edilmiş! Ülkede kuraklık, buna  bağlı olarak ta hayat şartlarının zorluğu ülkeyi kaos ortamına sürüklemiş. Kendi kaynaklarını kullanamayan halk, çeşitli zorluklar içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Misyonerlerin en yoğun çalıştığı ülkelerin başında gelen Malawi’de AIDS vakası çok fazla görülüyor. Bu şekilde hayatini kaybedenlerin sayıları her gecen gün artıyor.

       Halkın eğitim seviyesinin çok düşük olması ve eğitim alanların sayısının da çok düşük olması yaşanan zorlukları gözler önüne seriyor. Misyonerlerin eğitim alanları dışında devletin imkânların yetersiz olmasına bağlı olarak Müslümanlar kendi çocuklarına eğitim verecek imkanları yok denecek kadar az! Bu konuda son dönem de misyonerlerin okullarına veya derme çatma imkânlarla kendi özel okullarını amcaya çalışıyorlar.  Misyonerlerin kullandığı imkânların yanına yaklaşmak bir yana belirli bölgelerde ibadethaneler dahi bulunamıyor. Her turlu zorluklara rağmen Müslümanlar ve Hıristiyanlar ülkede herhangi bir karışıklığa mahal bırakmadan barış iç inde yaşıyorlar. 

        Yetim Annelerinden kampanya “ Yetim Aileye Yetim”

       Malawi – Lilongwe şehrinin Chilinde bölgesinde yasayan anneler ümmete örnek bir kampanyayı başlatmışlar. Anne Martha, uzun suredir çevresinde hızla artan yetimlere nasıl yardımcı olacağını düşünmüş. Etrafında olan anneleri toplayan Martha Anne, istişarelerin ardından 15 anne ile karar vererek 20 tane yetime evlerini açmışlar kendi yetimlerine etrafta çok zor şartlarda kalan yetimleri kardeş olarak dahil etmişler. Anneler, kendilerine de “Grace Home Best Care” isim vermişler. Bu birlikteliklerini önemli kılan önemli başlık ise aldıkları yetimler gibi kendileri de eslerini kaybettiklerinden yetim annesi olarak bu güzel çalışmayı başlatmışlar. Yüreği iyiliğe ayarlı anneler ise, yaşadıkları zorlukları anlatırken gözleri doluyor. Fakat bu altına girdikleri zorluğun ağırlığından değil aldıkları bu emaneti hayata hazırlamakta yasadıkları zorluklardan kaynaklanıyor.

        Bölgede yeterli eğitim imkânları olmadığından okula göndermekte zorlanıyorlar. Anneler içinde Hıristiyan olanların olması ayni iyilik düşüncesi üzerinde buluşan ve kaygıları çocukların geleceği olan bu insanları bir arada tutuyor. Yetimleri özellikle AIDS ve çeşitli hastalıktan ailelerini kaybeden çocukların bakılacak bir ortamlarının olmadığı ve dışarıda kalmak zorunda olduklarını belirtiyorlar. Kendi imkânlarını zorlayarak evlerine aldıkları 20 yetimin dışarıda kalmaya devam edenlerden sadece çok küçük bir miktarı olduğunu da üzülerek paylaşıyorlar. Yüzleri gülümseyerek, imkânlarımız iyileşirse evlerine yeni bireyler almaya devam edeceklerini ekleyen anne, seslerinin ulaştığı ve bizimle ulaşacak ailelere yetim kardeş edinmelerini ve bu büyük yaraya el atmalarını umduklarını bize aktarıyor. Anne Martha’ya bir miktar yardım bırakıyoruz. Bu yardımın ne kadar önemli olduğunu ve bu yardımı unutmayacakalrını ekliyorlar.  Bu kutlu birliktelikte yer alan Annelere tek tek teşekkür edip dualarına muhatap olmak istediğimizi belirtip müsaade isteyerek ayrılıyoruz.  

              Başkent Lilongwe 

            Başkent Lilongwe’ye dönüşümüz gece geç saatlere kadar sürdü. Yakın bir mesafede araç lastiğimiz patladı. Şoförümüz durduğunda ilk söylediği şeyler bu olayı G.Afrika’da yaşamış olsaydık, araç bir yana sağlam kalmamız bile zor olabilirdi. Etraftan gelen 10 kadar yetişkin durumumuzu sorduktan sonra birkaç dakika içinde eksiklerimizi gördükten sonra getirdikleri malzemelerle aracın lastiğini kısa zamanda değiştiler. Bu süreci gelenleri gözlemlemek ve durumları hakkında bilgi almakla geçirdim. Gördüğüm manzara etkileyiciydi. 10 gençten yarısının ayakkabısı yoktu, elbiseleri ise uzun süre kullanılmaktan dolayı renk değiştirmiş ve aslını kaybetmiş ve birçok yerinden yırtılmıştı. Bu manzara karşısında kendimi ve yaşam şartlarımızı göz önüne getiriyor ve onların bu durumundan dolayı kendi kendime utanıyordum. Bir yandan da bavulumun içinde olan ve beni İstanbul’a getirecek eşyaların dışında neleri dağıtabilirim planı yapmaya başlamıştım. İlk olarak ayakkabılarımı, eşofman ve tsortlerimi gözüme kestirebildim. Planlama yaptıktan sonra parça parça dağıtmaya başladım. Aldıkalrında ki sevinç ise görülmeye değer olsa da hissetmekte utanç için yeterliydi! En sona bıraktığım ve çok çalışkan olarak göze çarpan gence ayırdığım ayakkabılarımı verdiğimdeki yaşadıklarım hayat boyu unutamayacağım. Ayakkabıları alan genç ilk anda attığı küçük çığlıkla sevindi, akabinde ilk defa ayakkabı sahibi olmanın verdiği mutlulukla çorapları ardından da dikkatlice ayakkabıları giydi. Bu anlarda kendinden utanarak, sahip olmadıklarına bu derece sevinen ve bizlerin kendi imkânlarımız ve çocuklarımıza sunduklarımızı gözlerimin önünden hızlıca geçirdim. Aslında bu coğrafyada yapacağımız çok iş var. Bu güzel anları çoğaltabilir yeni sevinçlere kapılar açabiliriz. Gençlerle kucaklaşarak ayrılıyoruz. Selam vererek yolumuza devam ediyoruz.

              Gece saatlerinde ulaştığımız otelde konaklamanın ardından artık gün yüzüyle şehir merkezine yaşamlarına dair notlar almayı umuyoruz. Şehir merkezinde ki en görkemli bina dikkatimizi çekiyor. Tercüman arkadaş bu parlamento binası kısa süre önce tamamlandı. “Bütün masrafları Çin tarafından karşılandı ve Malawi hükümetine devredildi” dedi. Ve diğer yapılan Çin fonlu çalışmalardan bahsetti. Aslında kaldığımız otel de Çinlilere aitti. Ülkenin en büyük, kaliteli ve ucuz oteli orasıydı. Bizde diğerlerinde yer bulamadığımızdan burada kalmak zorunda kalmıştık. Malawi üzerine hesap yapan ülkelerin bir şekilde ülkeye çöreklendikleri ve yetki sahibi olacakları noktalarda etkin olduklarını öğreniyoruz. İşgal politikalarının en hızlı şekliyle devam ettiği sahra altı ülkelerinde bir koy on al politik asına kurban ediliyor. Daha sıkıntılı olan diğer başlık ise ülkedeki misyonerlik çalışmalarının inanılmaz boyutlara ulaşmış olması hemen şehir girişinde oyun alanı önüne konulan tabela her şeyi anlatıyordu. Üç tabela ile 3 ayrı kilisenin yol tarifi yapılıyordu.

               Ve ayrılık vakti

         Birkaç gün geldiğimiz Malawi’den çok şeyler öğrenerek ve yeni sorumlulukla yüklenerek geri dönüş hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Hayat her yerde olduğu gibi buradaki kardeşlerimiz için devam edecek. Sorunları dağlar kadar engin olan ve sabır ve metanetle göğüslemeye çalışan bu insanların bizim yardımımıza değil bizim onların dualarına ihtiyacımız var. Bu konuda bize düşenler çok açık ve hemen başlamamız gereken konular. Özellikle Annelerin yüreklerini ortaya koyarak başladıkları iyiliğe omuz vermek ve yüklerini biraz olsun hafifletmek durumundayız. Ve tabii ki diğer önemli sorunlar içinde Ümmet olarak sorumluluklarımız yerine getirmeliyiz.

      Dualarımızın eksik etmeyeceğimiz bir Ülke olan Malawi’de yüreğimizi bırakıp yola çıkıyoruz. Rabbim, merhametinle kuşat bizleri, kardeşlerimizin yanında ve hep onların safında yer almayı bizlere ihsan eyle. Amin.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR