Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - GÜNLÜK - MUTLULUK TARİFİ
03 Mart 2012 Cumartesi 12:22
12
14
16
18

 

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/301515_135528116551152_135525583218072_143497_1049259461_n.jpg

İçinde Sevgi Olan Her şey Güzel...

Güneş ilk ışıklarını henüz semadan yetimhaneye yansıtmadan çocuklarımız kalkıyorlar. Üstlerine doğacak bereketli anları hiç kaçırmıyorlar. Kendi aralarındaki bu hayır yarışında kimsecikler geride kalmıyor. Öyle bir yarış ki küçüklerin büyükleri geçtiği ve en ufak bir gururun görülmediği bir yarışma oluyor. Dahyu hemen hemen her gün hiç aksatmadan önde gidenlerin arasından sıyrılarak ilk safta yerini alıyor. Henüz 10 yaşında olan Dahyu tevazu timsali hareketleri ve samimiyeti ile sevgi kaynağı konumunda, Annesini kaybettikten sonra başlayan zor günler, sığındığı babasının yanında da zorlu hayatin pekiştiği günler olmuş. Babasının zor şartlarından sonra babaannesi bir anne şefkati bulma ümidi olsa da zorluk ve sıkıntıların zirve yaptığı günler olarak minik omuzlarına ağır şartların yüklendiği günlere dönüşmüş. Yemek verilmediği günleri, dayak yediği,okula gidemediği ve zor şartlara komşularının daha fazla dayanamaması ile bir anda yolu İstanbul Yetimhanesine onu alıp getirmiş.. Şimdilerde ise, herkesin onda bulduğu değişik meziyetleri var.

Hayânın kuşattığı bir kişilik olma yolunda ilerliyor. Ailenin en küçük bireyi olması hasebiyle herkesin sevgi ve şefkat ile muamele ettiği ailenin küçük kızı olarak aramızda yasamaya devam ediyor. Diğer kızlarımızın da Dahyu’dan geri kalır yanları yok hani! Sabah namazı için ilk kalkan diğer kardeşlerini sabahın ilk saatlerinde mescide namaz kılmaya teşvik ediyorlar.

Fecir in aydınlamaya başladığı anlarda beyazlara bürünmüş melekler edasıyla mescide yol alıyorlar. Mescit’te açan çiçekler gün boyu etrafına bereket yayıyor. Günlerini dinç ve verimli geçiren çocuklar namaz sonrasında yaptıkları tesbihat ile gün içindeki hacetlerini Rablerine iletiyorlar.

Rablerinin Huzurunda Küçük Melekler…

Mutlu Anlar (5).JPGNamazın birlikte kılan kızlarımız tesbihatın ardından manevi huzur ile koşar adımlarla kahvaltı ardından okula hazırlığı için odalarına gidiyorlar. Anne kucağında ki sıcaklığı yeniden hissedebilir miyiz? Babanın güler yüzü ile karşılaşabilir miyim? Sevgi Duygusu, içlerinde hala çok canlı. Sabahın bu ilk saatleriyle birlikte oldukları küçükten de tatlı nazlarını çektikleri ailelerinin hazırladığı kahvaltının ardından ellerini öptükleri ailelerinin onlara hazırladığı imkanlar ile geleceği inşa etmek üzere okullarına yol almaları onlar için günün güzel başlangıcı. Fakat her sabah diri tuttukları umudu yarına tehir ederek kendilerini motive ederek gelecek inşasını için okullarını ihmal etmiyorlar.

Sabaha birlikte uyandıkları Üniversiteli ablaları onlar için en güzel bir örnek konumunda, bir gün onlarda aynı heyecanla Üniversiteliler olarak, kendi yerlerine gelecek yeni yüzlere rehber olabilme hissiyatı içinde bakıyorlar. Yatak uçlarında sakladıkları umutlarını geleceğe şahit kılıyorlar. Yataklarında bıraktıkları oyuncakları – bebekleri – yatak uçlarında hazırladıkları idealleri ile ona ulaşma umuduyla İstanbul Ailesi bireyi olmaktan mutlular. Artik okula gitme vakti geldi! Okul çantaları sırtlarında sınıflarına göre okul formaları sırtında olan onlarca kız bir anda yetimhanenin bahçesinde sevgi yumağı oluyor. Okul servislerine her gün ayni heyecan ile biniyorlar. Zihinlere yeni bilgiler katmak ve yeni ufuklara kanat açmak üzere ...

 

Eve Anne ve Baba’ya ulaşma Heyecanı İle eve Dönüşler…

 

Ev yolunda daha bir heyecanla beliriyorlar. Anne ve Baba hissiyatı ile kapıda karşıladığınız kızlarımız ellerinizi öpmesi ve sizin başlarını okşayarak okulun ve günün nasıldı? Edasıyla karşılık buluyor. Hayatlarının her anı için kendilerini teslim ettikleri Rableri onları bir an olsun yalnız bırakmayacaktı. Rabbim tayin ettiği aileler onları muhafaza edecek ve yeni hayatlara yelken açacak imkânları olacak. Hep onlar için hayırlar ve hayra vesile olacaklar ile karşılaştıracaktı. Okulu yakında olanları ise bisikleti ile almaya gidenleri görünce kardeşliği ayakta tutan, kızlarımızı birbirlerine bağlayan değerleri vefa hep ayakta kalmalı.

açe.png

Birlikte Öğle Yemeği ve Sonrası…

Öğle yemeği, buluşmanın paylaşabilmenin mutluluğa – hayata – sıkıntıya – çözümlere – aksamları beraber yatıp, sabahlara beraber uyanarak hayatlarının en güzel günlerini birlikte yaşayarak büyüyorlar. Türkiye’de destekçileri olan manevi ailelerinin onlar yatarken – onlar okuldayken dualarının kuşattığı süreci birlikte berekete – hayra kanalize etmek için ümmetin sorumluları olarak kızlarımızla birlikteyiz.. Günün hızlı saatleri sonrasında biraz olsun dinlenebilme üzere odalarında istirahata yöneliyorlar. Fakat bu süreç dersleri biraz daha geç bitenlerin katılımıyla ve sonra gelen üniversiteli ablalarıyla devam ediyor. Her gelen günün kazancını gülümseme ile sizinle cömertçe paylaştığını hissediyorsunuz.

Mutlu Anlar (2).JPGİkindi namazının ardından oyun sahasını etrafında kendilerince hazırladıkları mango’nun acılı karışımlarla halkalar oluşturtarak yenilmesi mutluluk çemberine – gülüşmelere dönüşüyor. Onlar aslında zorlukları beraber omuzladıkları – her birinin farklı açılardan üstlerine küçük yaşlarda binen bu ağırlığı paylaşma anları olarak algılıyorlar.

 

 

Voleybol için alışmalar başladığında her biri bir denge unsuru olarak karşılıklı ayrışıyorlar yine kardeşçe bir karşılaşma oluyor. Kimse kimseyi üzmeden ama hakkıyla yenerek son bulan maçlarda karşılaşıyorlar. Zafer yine onların oluyor kazansılarda kaybetseler de. Bu maçın mağlubu yok, herkes kazanıyor. Bizim maçlarda kazanan hep Dostluk oluyor.

Akşam Yemeğini gösteriyor saatlerimiz. Ve ayaklarımız rüyaya götürüyor…

Yatakhane hoparlöründen yükselen yemek saati anonsu bir anda yemekhane yolunda kalabalık bir koşuya dönüşüyor. Sanki anne ve Baba’nı hadi çocuklar yemek vakti sizi bekliyoruz” edasıyla bir heyecanla yemek masalarında yerlerini alıyorlar. Küçükler ablarının yanına büyüklerde bir abla hissi ile küçüklerini kanatlarının altına Anne şefkati ile alıyor. Dua ile başladıkları yemek nimet sahibine Hamd ve Şükür ile son buluyor. Bu sefer kutlu bir ses mescit’te yükseliyor.  

Yetimhanenin mescidinden yükselen Ezan sesiyle hepsi meleksi kıyafetlerini giyerek fevç fevç mescit yoluna koyuluyorlar.

 

Mutlu Anlar (6).JPGCemaat ile kılınan Akşam namazının ardından hep birlikte tesbihat yaparak seslerini topluca Rablerine duyuruyorlar. Derslerini alanlar – soru soranlar hep bu anda görevli ablaları ile bütünleşiyor. Akşam ile yatsı arasında devam eden bu tesbihat sonrasında Üniversiteli ablaları tarafından verilen destek etütleri ile kendilerini okullarına daha iyi hazırlanma ve başarılarına artırmaya bırakıyor.

Haftalık sinema saatinde kişiliklerine katkı sağlayacak yapımları bölüm bölün zihinlerine nakşediyorlar. Günün heyecanını artık yataklarında kuracakları hayallerine bırakmak üzere sakın adımlarla onları odalarına sürüklüyor. Hiç bitmeyecek gibi devam eden bir hayat onları hayatın belirli noktalarına sürüklüyor. Şimdiden 22 abla üniversite sıralarına hayata girmeyi beklerken alttan gelenlerde boşlukları doldurmak ve aynı başarıyı daha yukarılara taşımak arzusu içindeler.

Anne ve Babanın boşluğunu hissetmeden büyümek mümkün olmasa da Allah’ın yardımı en hızlı onlara ulaşıyor. Allah Resulü hadisi ile bunu müjdelemişti. Ne mutlu bu müjdeye ulaşanlara! İki parmak aralığı kadar birlikte cennete saf olmaktan daha güzel bir mutluluk düşünülemez. Sizi de bu birlikteliğin müjdesine vesile kılacak bir vasıtanız var mıydı ? Yoksa eğer sizi Cennete taşıyacak bu meleklerden bir tane alabilirsiniz! Anne ve Baba boşluğuna bir halka ile de olsa yerimizi almalıyız.

 


  Yorumlar

1 mehmet çetin 14/02/2012 23:21
reşat abiden yeni yazılar bekliyorum. üniversiteye hazırlananlar var mı nasıl üniversiteye hazırlanıyorlar veya gidiyorlar? neden voleybol oynuyorlar? başka ne oyunları var? teşekkürler yazı için

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR