Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - DAĞLARA GİDERDİ DAĞ GİBİ ADAM
13 Şubat 2012 Pazartesi 19:56
12
14
16
18

Hayatın en zor şeyidir elinize kalemi alıp üzerinizde emeği olan ağabeyinizi satırlar içinde ifade etmeye çalışmak, diğer adıyla vefayı kaleme alabilmek, bir yürek adamını yazıyla ifade etmek gerçekten çok zor. İzmir’e ilk geldiğim günleri anımsıyorum. Bahattin Ağabey, Hayatını iyilik üzere tahsis etmiş, herkes için bir şeyler yapabilme gayreti, olayların hep arkasında kalan bir lider, her yapılan faaliyette, her çalışmada emeği vardı. Resmi ziyaretleri sevmeyen fakat hayır gördüğü her platformda severek yer alarak hizmet etmekten gocunmayan bir lider görüyordum. İzmir’e Rahmetin kuşattığı engin bu yürek sığmıyordu.

Ev sohbetlerinde yanınızdan ayrılmayan, her hangi sıkıntıya düştüğünüzde babanıza söylemeye çekindiğiniz zamanlarda hiç çekinmeden arayabildiğiniz bir ağabeyimiz. Pazar sabahları ebeveynler tatil uykusunda iken arabasıyla evlerinden topladığı çocuklarla birlikte dağa yürüyen dağ gibi adamdı. Bir şeyler anlatabilme arzusu dağlara yürürken dağlardan büyük olurdu. Bir anda kendinizi zirvede bulur, yolun nasıl geçtiğinizi ve nasıl zirveye çıktığınızı bile fark etmezsiniz. Ağabey eliyle zirveye yürüyenler asla emeğini hiçe saymaz ellerini ayaklarının altına destek yapmaktan çekinmeyen ağabeydi. Zirvelerde gözü olmayan zirveye yürüyenleri de destekleyen, kısaca hayır üzere olan her yerde emeği ve katkısı olan bir ağabey.

Bir programa davet edilmesi demek, nerede olduğu değil, aradaki zaman aralığında yetişip yetişemeyeceği daha önemliydi. Her köşe başında selam vereceği insanlar bulunan ender şahsiyetlerdendi. Nereye gideceğinizi söylemeniz size uğrayabileceğiniz bir liste sunması için yeterliydi. Bunun için neresi olacağı mühim değil yeryüzünde olması yeterliydi. Bir gün ansızın Keşmir’de görebilir, sonraki günlerde Afrika’nın çatlamış dudaklarına su taşırken görebilirsiniz ya da savaş yorgunu Afganistan’da yetimlere uzanan şefkat elini, savaş gazisine uzanan merhamet elini görürdünüz. Sayfalar dolusu yazılabilir, karalamalar, çizimler yapılabilir, hayatına dair söyleyeceğimiz o kadar çok şey var ki.

Basta dedik ya vefayı kaleme almaya gücümüz yetmez ki, Kelimelerin kifayetsiz kalacağını bilerek, yapabileceğim elime aldığım kalem ile hayatıma katkılarını sığdıramadığım ağabeyim hakkında bir şeyler karalamaya çalışmak.

Allah şahadeti yoldan geçene değil, ismini taşlara yazanlara, yüreği yettiğince emek sarf edenlere nasip ediyor. Eğer bir gece uzak mesafeden gelip önce eve değil, dosta gidebiliyorsanız yolunu gözetleyin şahadetin! Allah lütfetti! Son kez ağabeyime şefkati ile sarılmayı nasip etti. Afganistan’a yetimleri kucaklamaya gideceği günü birlikte geçirdik. Çok sevdiği dostlarından

Kırımlı Murat ağabeyin balık restoranına giderken Metin Yükseli’in şahadete eriştiği avluda Adem Özköse ve Adil Tuna ile uzun uzun sohbet ettik. Avludan geçen tanıdıklar halkaya katılıyordu. Sohbet halkası kucaklaşmalar ile son buldu. Murat Abi’nin Balık Restoranına ulaşınca farklı bir grup ile farklı mecralardan konuşmaya başladık. Gelen geçen eksik olmuyor, her gelen bir şeyler yiyerek veya tatlı sohbetten bir şeyler kaparak yol alıyordu. Afganistan’a yol alacak uçak saati yaklaşıyordu. Bahattin ağabey son kalanlar ile kucaklaştıktan sonra elimiz boş gitmeyelim diyerek lokum, çikolata v.b hediyeler almak üzere yol üstündeki Koska bayisinde Faruk Aktaş ağabeyinde bize katılmasıyla gidecekleri Yetimhanelerde kalanları sevindirmek için hediyeler aldık.

Havaalanına hareket etmek üzere Fatih Akıncılar Derneği önünde Mehmet ağabey ve arkadaşları yolcu etmek üzere oradaydılar. Mehmet Şahin Abi, Faruk abiye, “Bahattin ağabeyimizi sana emanet ediyoruz dikkat edesin sağ salim geri isteriz.” diyordu. Faruk ağabey ise, heyecan içinde “Ben uzun yıllardır Bahattin ağabey ile yolculuk yapma isteği içindeydim  Allah’a şükür nasıp oldu” dedi. Faruk ağabey, “Bahattin ağabey çıkmalıyız yoksa geç kalacağız. Afgan havayolları biraz geç kalınca sıkıntı yapabilir” diyordu.

Yolda çok sessiz ve sakin bir hava vardı. Sanki ayrılığın, bir geri dönmeyecek gidişin habercisi gibi yol alıyorduk. Havaalanına girdiğimiz de, dış hatlar terminalinin giriş kapısında, Bahattin ağabeyi ve Faruk ağabeyi kucaklaşarak, helalleşerek, Hayır üzere ulaşmalarını dileyerek yol ettim. Havaalanından eve yol alırken, Aksaray’a yaklaştığımı fark ederek “Artık uçmaya hazırlık yapıyorlardır” diye düşünürken. Telefon çalınca yavaşladım. Telefonumun ekranında “Bahattin Yıldız” yazıyordu. Sanırım son olarak konuşacağız, “Biz uçağa doğru gidiyoruz” diyecek olarak algılamıştım. Fakat telefonu açtığımda öyle olmadığını Bahattin Ağabeyin: Resad Koçum biz uçağa binemiyoruz. “Afgan havayolu bizi geç gelince yedeğe bırakmış, biletlerimiz satılmış,  bizi gelip alır mısın” diyordu. – “Tabi ağabey hemen geri geliyorum” diyerek  ilk müsait  yerden  geri döndüm. Havaalanına yaklaşmıştım ki, yine telefon ekranında Bahattin ağabeyi gördüm. Telefonun diğer tarafındaki ses “Resad koçum, biz birilerini araya sokarak biletlerimiz onaylattık birazdan uçuyoruz” dedi. “Resad hakkının helal et.” Görüşmek üzere diyerek, Afganistan’a yol ettim ağabeyimi.

Hindikuş dağlarında taşlara değerek Ruhunu Rabbine teslim etti. Hâlbuki yıllar önce aynı taşlara ismini kazımıştı. Yıllar sonra şahadet bir buluşmadır dercesine kucaklaştı Hindikuş’un çetin taşlarıyla,

Şimdilerde Endonezya’dayım, biliyorum ki, Hindikuş Dağlarında şahadet kucaklamasaydı bir yolunu bulur, Aceh İstanbul Yetimhanesine çıkar gelirdin. Bir yetimi kucaklamak uğruna bir vefayı gerçekleştirmek adına gelirdin.

  Hala izleyemediğim düğün konuşmanı, özlem ile andığım koçum, aslanım deyişini satırlar arasına sığdıramadım.

Şahadetin Mübarek Ola. Şahadetin Nesillere ve Çağlara…


  Yorumlar

1 Hasan AYYILDIZ 08/04/2012 09:28
Allah yolunda mücadele edenlerin, gayret edenlerin yaptıklarını zayi etmez. çok duygulu ve içten yazılmış bir yazı. Allah birlikteliğinizi cennette daim eylesin cümlemizle birlikte...

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR