Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» REŞAT BAŞER - BİR YETİM YÜREK MİLA
02 Haziran 2012 Cumartesi 17:4
12
14
16
18

      Tarihler 2004 Aralık ayinin 24’unu gösterirken bir çok hayat yeniden başlayacak, bir çoğu ise kendisine verilen emaneti teslim etme anını yaşamıştı. Bu enkazın altında binlerce minik yürek kaldı. Bunlardan birisi de Mila. Tsunami dalgaları evlerini komple sürüklemiş. Herkesin kendi derdinde olduğu afette, ailenin çığlıklarını duyan olmamış. Allah’ın yardımıyla anne ve baba, sel sularının arasından üç kızını sağ çıkarmış. Fakat hazin olan ise, Mila’nin küçük kız kardeşi, sular arasında babasının ellerinden kayıp gitmiş.

        Tsunami’den sonra kısmen de olsa normale dönmesi beklenen hayatları, maalesef ki, babanın bu üzüntüyle kısa zamanda hastalığa yakalanarak vefat etmesiyle daha dramatik bir duruma gelmiş. Zorluklar ardı ardına gelmeye başlamış. Aile geçim sıkıntısı dışında yaşanan vefatlarla iyice sarsılmış. Mila, komşularının vesileyle IHH insani yardım Vakfının Ace’deki İstanbul yetimhanesine yerleştirilmiş. Diğer kardeşleri ise zorluklar içinde yasamaya devam.. Anne de bir sure sonra elim bir hastalığa yakalanarak vefat etmiş. Mila, ailesinde yaşanan büyük acıların ardından İstanbul yetimhanesinde kendisi ile ilgilenen ve aile şefkatiyle yasadığı ortamda mutlu olmaya ve yaşanan acıların ardından yeni bir hayat kurabilmek için okuluna  ve yaşantısına devam etmiş.

       Tatil dönemlerinde akrabalarının yanında geçirmek üzere doğduğu yerlere dönen Mila’nin acıları, bitecek gibi değil. Bir başka acı: akrabalarının ona karsı olumsuz tavırları ve ilgisizlikleri.. Hayatın tüm zorlukları minik omuzlarına yüklenmiş olmanın yanı sıra akrabalarının yanına gitmekten sıla-i rahim yapmaktan da vazgeçmiş durumda olan Mila, artik her şeyi ile Ace İstanbul Yetimhanesindeki ailesinin bir parçası olarak yasamaya devam ediyor. Ama bizlerle birlikte olmaktan ve ona sevgi ile bakan insanlar görmekten son derece mutlu.

        Hayallerini gerçekleştirebilmek için İstanbul yetimhanesi onun için çok önemli, Dışarıda bekleyen zorlu hayatın içerisine girmek ve kabul edilmediği akraba ortamına yeniden dönmek istemiyor. Hayat şartlarının iyi olmadığı köyünde kalan akrabaları yeni bir sorumluluk almaktan ve yeni zorlukların altına girmekten de çekiniyorlar.

        Haklılık ve haksızlığın sorgulanamadığı ortamda ise, sorunlulukları yerine getirenin mazereti olmasa gerek. Tüm ailesi dağılmış durumda olan Mila’nin diğer kardeşlerini merak ettiniz sanırım. Onlar ise anlatması zor hikayenin diğer halkalarını oluşturuyor. Evlenen büyük ablası, kısa sure sonra esinden ayrılarak Cakarta’da yasamaya başlamış. Ne işle meşgul olduğu ve iletişimi ise meçhul. Diğer kardeşi ise küçük yasta evlilik yapmak durumunda kalmış ve köyde hayatını devam ettiriyor. Kendisi gibi ortaokula devam eden arkadaşı ile evlendirilen Rima, kısa süre de olsa esi ile aynı okula devam etmiş. Fakat ailenin ekonomik zorlukları sebebi ile okulu bırakmış bahçede çalışmaya başlamış. Küçük yaslarda büyük yüklerin altında kala Mila’nin kardeşleri de hayata tutunma adına kendi imkânları ile ayakta durma gayreti içinde, yaşamak denirse, yasıyorlar.

      Mila, tatil günlerini, İstanbul Yetimhanesinde, bizimle birlikte geçiriyor. Diğer kızlar akrabalarının yanına giderken, hüzünle arkalarından baka kalıyor. Kendi dünyasında yasamak durumunda, sorumlu olduğu kadar, ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bizler, ona bu mücadelesinde sonuna kadar destek veriyoruz. Aile hissiyatıyla bizleri sürekli ziyaret ediyor. Gecen gün mesela, bize geldi. Elinde, bir hediye paketi. Küçük oğlumuz-küçük kardeşi- Abdullah Eymen’e getirmiş. Kendi elleri ile açtırdığımız, içine sevgisini de eklediği hediyesini küçük kardeşine takdim etti. Gözlerinde ki mutluluk parıltıları, sadece aile içinde olma sevinci ile tarif edilebilir. Mila, başının şefkat ile okşandığı bir aksamı geride bırakarak kendi dünyasını yeniden inşa etmek üzere odasına doğru gitti.

          Bizler Türkiye’den bu imkânları oluşturan insanların temsilcileri olarak Mila gibi bütün kızlarımızla birlikte olmaya devam edeceğiz. Yıkılan hayalleri birlikte inşa ederek zorluklardan çıkmalarına vesile olacağız.-insaallah.  Hep birlikte yıkılan küçük dünyaları inşa etmeye çalışıyoruz elimizden geldiği kadar. Kutlu müjdeye muhatap olabilmek adına, bir minik yüreğin ferahlamasına vesile olabilmek adına…

                                                                                                                     Banda Aceh


  Yorumlar

1 fatih 23/05/2012 22:33
Reşat abi, yaptığınız hizmetlerden yazdığınız hikaye ne güzel olmuş. Allah ecrinizi artırsın. oralara selamlar.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR