Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» RESAD BASER - ERKEK EVİNDE KINA GECESİ!
06 Temmuz 2012 Cuma 23:00
12
14
16
18

 

 

            Eğer bir gün, okyanus ötesine doğru yol almak isterseniz. Tabii ki istikametiniz batıya doğru değil uzak Asya’ya doğru olmalı. Medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafyalarda tarihe ışık tutacak değerleri görme imkanınız olacaktır. Bu coğrafya yolculuğunuz da mutlaka Aceh’e gelmenizi tavsiye ederiz. Uzak Asya’nın vefalı insanlarıyla da tanışma imkânı bulurken ayni zamanda Tropikal iklimin meyvelerini tadma imkanınız olacaktır. Osmanlı döneminde atalarımızın yaptıkları karınca kararınca işler bugün büyük miraslara dönüşmüş. 1600’lu yıllarda karşı karşıya kaldıkları Portekiz ve Hollandalıların işgal saldırısında mektup gönderdikleri Kanuni Sultan Süleyman’ın ömrünün yetmediği yardımı yine ayni mektubu muhatap alan oğlu II. Selim tarafından gönderilen donanma Aceh’in işgalcilere karşı zafer kazanmasında pay sahibi olmuş. Hiç unutmadıkları bu kardeşliğin güncellenmesi ise,    

            Aceh halkının yakın dönemde ki yüzyılın en büyük felaketlerinden birisi olan Tsunami’yi afetin de yine etraflarında o dönem kendilerini yalnız bırakmayan Osmanlının torunlarını buldular.  Okyanus aşırı yaşanan Tsunami kardeşlerimizin yârdim taleplerine bu sefer davetsiz olarak ellerine el verdik, acıyan yüreklerine derman olma gayretimiz, vefalı kardeşlerimizde yankı buldu. Aceh’te “Türkî” denince kardeşlik – vefa akla gelen ilk ifadeler oluyor.

             Aceh’te hayat sadelik ve sakinlik üzere devam ediyor. Kültürünü, tarihini, insanlarını, öğrenmek ve bu minval üzere ilişkiler kurmak istiyoruz. Kültürel yaklaşımlarına önem verdiğiniz de her toplum size kapılarını açacaktır. Sizi anlamlı kılan onların değerlerine duyduğunuz saygı kadar önemlidir. Kendine has üslupları hali lisanları ile paylaşıyorlar güzellikleri. Kültürel yaklaşımları ise bizden tamamen ayrı, evlilik hayatları ise bizi ters! olarak ifade edilecek kadar farklı uygulama var. Bizde karşılığı “içgüveysi gitme” olan aile ilişkisinin buradaki karşılığı olmazsa olmaz olan bir durumda karşılık buluyor.      Evlilik ailenin inşa edilmesinin ilk adımı olarak bütün toplumlarda bilinir. (-Batı toplumu hariç, genelde bu yaklaşım son hamle gibi algılanıyor. Yorum kişiseldir.- )

               Aceh’te erkek olmak ve evlenmek istemek zor bir haslet!. Aileler arasında iletişim direkt kurulması yerine kız isteme görevini Erkek tarafının tayin ettiği temsilciler gidiyor. İlk görüşmeler aracılar tarafından devam ettiriliyor. Karşılıklı talepleri aracılar üzerinden alan aileler anlaşılması durumunda ise, bir sonraki görüşmeye ikamet ettikleri bölge reisi –Muhtar- ,bölgenin önde gelen âlimi, ihtiyar heyeti olarak ifade edeceğimiz bir grupla birlikte gerçekleşiyor. Ayni şekilde kız tarafı da bulunduğu bölgenin önde gelenlerini toplaması gerekiyor. Kız evinde hazırlanan ikram hep birlikte yenilerek kız tarafının okuduğu kuran tilavetinin ardından görüşmeler iki reis arasında başlıyor. Reisler, takıldıkları hükmü konularda âlimlerden bilgi alarak konuşmalarına devam ediyorlar. Üzerinde en çok konuşulan konu ise kızın alacağı mihr oluyor. Bu konu karşılıklı taleplerin alınması ve gerekli şartların anlamsa ile tatlıya bağlanması ile son buluyor. Bu görüşme de düğün surece tüm ayrıntıları ile konuşularak neticeye bağlanıyor. Bu surece aileler sadece bilgi aktarımında bulunuyor diğer ayrıntılar için önde gelenlerin alacağı karara göre hareket etmek zorunda kalıyorlar. Bu kararların dışında hareket etmeleri durumunda ise, bölgenin önde gelenlerinin ortak kararları ile çeşitli cezalarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu davetlerine icabet edilmemesinden komşularının konuşmamasına kadar farklı yaptırımlar olabiliyor.

                   Nikâh kıyılacağı zaman ayni gruplar bir araya gelerek mihrin anlaşıldığı sekliyle uygulanmasını sağlıyorlar. Bunu da aileyi ayakta tutmak adına aldıklar önlemler olarak ifade ediyorlar. Nikâhın kıyılmasından önce tüm şartnameler gözden geçirilerek. Ailelerin de hazır bulunduğu ortamda tekrar ifade anlatılarak güncelleniyor. Nikâhı kıyacak olan resmi görevli akitlerin yazıya döktükten sonra ailenin reisinin hazır bulunması şartıyla gerekli sorunlar sormaya başlıyor. İlk olarak evlenecek adaylar Kuran-i Kerim testinden geçiriliyor. Herhangi bir sayfa açılarak okunması istenen adaylardan bir tarafın hatalı veya okuyamaması nikâhın ertelenmesine sebebiyet veriyor. Görevli adayları öğrenip geri gelmeleri için uyarıda bulunarak geri gönderiyor! Bu aşamayı basari ile gecen bireylerin bir sonraki aşaması ise, Fıkıh, ilmihal ve evlilik hükmü ile ilgili sorular geliyor. Yetkililer alınan cevapları yeterli görmemesi durumunda yine nikâh işlemi yapılmadan adaylar geri gönderilerek öğrenip gelmeleri tavsiye ediliyor. Bu aşamaların hepsini geçiren adayları ise, bu sefer memurun nikâh esnasında istediği telkinlerin tekrarını duraksamadan yapılması gerekiyor. Hata yapılması durumunda düzeltene kadar tekrar eden adayların terleri yüzlerinden, heyecanları kalp atışlarından görmek çokta zor olmuyor. Bu surecin eleğinden hassas bir şekilde sıyrılan adaylar evliler olarak yaşadıkları bölgenin gelenek ve göreneklerine uygun olarak icra edilen düğün merasimi için evlerine geri dönüyorlar. Erkek evi bu sureci en zorlu geçiren taraf oluyor. Düğün için hazırlıklar kız evi tarafından yapılıyor. Düğün merasimi için kız evine çeyizleri ile birlikte gidecek erkeğin evden ayrılmasına ana yüreği dayanır mı!?  Erkek evlilikten sonra diğer birey evlenen kadar veya 2 evlat sahibi olana kadar kız ailesi ile yaşamak durumunda kalıyor.  Eğer evde yeni evlenecek birisi yoksa birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Bizde ki erkek evine taşınma durumu Aceh’e kız evine taşınmak olarak karşılık buluyor.Bu izdivacın, Tabi en güzel tarafı evi ortak paylaşım alanı olarak kullanan aile de herkes halinden memnun, özellikle annesinin eli altında büyüyen kızın hayatına evinde devam etmesi ayrı bir güzellik olsa gerek. Bütün ağırlık kız tarafında değil tabii ki, erkek tarafı evlilik öncesi kızın ailesi tarafından yerel şartlara göre biçilen fiyatı ödemek durumundadır. Genellikle, evin tek olan kızı ise evlenmekte zorluk çekmektedir.

               Aceh’e evlilik düşüncesi ile yolunuz düşerse bunları göz önünde bulundurmak durumundasınız. Kültürel renklilik Dünyayı ve ırkları tanıma acısından büyük bir lütuf olduğuna şahitler oluyorsunuz. Aceh ile Türkiye coğrafyasının dostluğu tarihsel bütünlük içinde devam etmesi temennisiyle.

 

Resad Baser / Banda Aceh


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR