Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» Oyuncak Tamirhanesi
03 Haziran 2011 Cuma 00:00
12
14
16
18

 

Kitap Adı: Oyuncak Tamirhanesi
Yazar: Metin Karabaşoğlu
Yayın Yılı: 2011
Yayınevi: Nesil-Karakalem
Metin Karabaşoğlu’nun son kitabı Oyuncak Tamirhanesi birçok kişinin hali hazırdaki psikolojiye dair paradigmasını sarsacak nitelikte…
İsterseniz evvela yazarımızı tanıyalım.


Metin ağabey(ağabey diyorum çünkü öz ağabeyim olsa bu kadar severdim) 1964 yılında İzmir’in Tire ilçesinde doğdu. Evet yanlış okumadınız o bir İzmirli. İ.Ü Siyaset Bilimi’nden mezun olan Karabaşoğlu serbest yayıncılık ve yazarlık yapıyor. Evli ve 3 çocuk babası. O dünyalar tatlısı çocukları olmasaydı bu eserde meydana gelmezdi Metin ağabeye göre.


Oyuncak Tamirhanesi Metin ağabeyin diğer kitapları gibi insana, hayata ve hadiselere farklı zaviyelerden baktıran denemelerden oluşuyor.


Eşyanın hakikatine vasıl olmak için bir ömrü gözden çıkaran müellif bu kitapta da insanın fıtratını, vahyin nurunu ve Müslümanın hadiseleri tahlil ederken olmazsa olmazı olan ferasetini bozan ve bizden olmayan bir şeye dönüştüren dünyevileşme hastalığının ve modern zamanların getirdiği fıtrata muhalif sistemlerin tehlikesine dikkat çekiyor. Özellikle üzerinde durulan şey modern psikolojinin insanların vicdanlarını geçici olarak dindirmesinden başka hiçbir çözüm üretmediği.


       İşte eserden örnekler.


“Evlenen insanlar, alemlerin rabbinin karşılıklı olarak kalplerine koyduğu ‘sevgi ve merhamet’in izini sürerek çözebilecekleri nice meselede, uzman elinden gelen akılcı çıkarımlarda medet arıyor.”
“Ruhlarımıza tutulan büyüteçler hep kötü yönleri büyütürken iyilikleri gizliyor. Merhamette bu esnada yitip gidiyor hayatlarımızdan.”


“Hayatlarının bugününde bir kişilik zaafı sergileyen, insan-insan ilişkilerinde ciddi hatalar yapan, hatta büyük zulümler işleyen insanlar, çocukluktan, babadan, anneden başlayan böylesi çözümlemeler eşliğinde vicdanları uyanmış birer adil insana mı dönüşüyorlar? Bu çıkarımlar, çokları için, bir vicdan muhasebesi imkanını dahi yitirip, bugün yaptığı yanlışın hesabını dünün insanlarına ve olaylarına keserek nefsini temize çıkarma gerekçesi mi oluyor yoksa?”


“ ’İyi şeyler bizden, kötü şeyler ortamdan, ebeveynden, kaderden. İyileri bizzat biz yaptık, kötüleri annemiz babamız yüzünden yaptık,’ öyle mi?


İyi insan olmanın yolu ideal şartlardan ve mükemmel ortamlardan geçmiyor oysa. Bizi bu kişiliğe anne-babamız mahkum etmiş de değil.


Denklemi şöyle kurmak gerekiyor: Anne-babalarımızın bize nasıl davrandığı, anne-babalarımızın imtihanıdır. O davranışları nasıl içselleştirdiğimiz, nasıl yorumlayıp şekillendirdiğimiz ise bizim imtihanımız…
Yoksa, irade denilen şey insana niye verilmiş olsun.”

TAYFUN DEMİR


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR