Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» NEREYE BU GİDİŞ - SILA YILMAZ
12 Aralık 2013 Perşembe 22:00
12
14
16
18

NEREYE BU GİDİŞ?

SILA YILMAZ

              Havalar soğudu. Malum kış ayları... Eve gelince yaptığım ilk şey ısıtıcının başında donan ayaklarımı ısıtmak ve ardından sıcak bir çorba hevesi. Bugün gürültümüzden rahatsız olabilir komşular. Malum ev kalabalık, okuldan 7-8 arkadaş gelmiş. Ev arkadaşımdan birinin doğum gününü kutlamak için geldiler. Yemekler yendi, bulaşıklar yıkandı. Ardından yeni bi sofra daha. Mutfakta biri doğum günü çocuğunu oyalar, bir kaçı heyecanla pastaya mumları yerleştiriyor, biri de lamba başında nöbette... Bense kırmızı kanepenin bir köşesinden onları izliyorum. Mumlar yakıldı, ışıklar söndü ve beklenen an; doğum günü çocuğu içeri girdi, her ağızdan tek ses: happy birthday to you... en az türkçe kelimeler kadar kullandığımız bu kelimeleri ben de söylemeli miyim?

              Ha yanlış anlamayın, bu telaşın içinde bu zavallı arkadaşlarımın Abdulkadir Molla’nın idam kararından haberleri yok. Haberleri olsa idi, abdest alıp kur'an okuyup dua ederlerdi(!). DEĞİL Mİ?

            Evet, ben biliyorum bu yüzden de içimde yangınlar var ama söylemeye cesaretim edemiyorum. Ya söyledikten sonra hala devam ederlerse. Yaparlar mı idi? İdam kararına rağmen, hala bu anlamsız kutlamayı yaparlar mı idi? Şimdi içimi daha büyük bir korku kapladı.

            Yok ya yapmazlardı. Benim arkadaşlarım Müslüman, onların kalplerinde kardeşlik davası var, vicdanları rahat edemez, onların tek ümmet anlayışı var, onların her saniye atan kalpleri var. Yok yok yapmazlardı....(!)

             Kendimi bile inandıramadığım bu yalana sizi nasıl inandıracağım. İtiraf ediyorum!! 'EVET' ben bu idam kararını söylesem bile bu kutlamaya devam ederler, hatta bir de pişkin pişkin 'of ya günümüzü mahvetme' diye kızarlardı...

            Allah'ım korkuyorum. Birileri hala İSLAM içi can verirken, bize hangi cenneti vaadettin ki bu kadar rahatız???

            Yine de umutla bakmaya çalışıyorum yüzlerine. Ama akılda bir ayet: secde, 14  ''O halde siz, bugüne kavuşmayı unuttuğunuzdan (ve hevanıza göre yaşadığınızdan) dolayı tadın (azabı)! Doğrusu bizde sizi (şimdi cehennemde bırkıp) terk ettik. Yapmakta olduklarınıza karşı tadın ebedi azabı.''

              Özür dilerim. Halbuki hocalarım sıkı sıkı tembihlemişti, yine unuttum: Allah'ın azabı ve cehennem ile insanları korkutmamak gerekiyor çünkü Allah'ın merhameti çok büyük(!) şimdi de hucurat 15:'' Müminler ancak, Allah'a ve Rasulüne inanan; bunda şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla savaşanlardır. İşte onlar (imanda) doğru olanların ta kendileridir.'' Peki bu ayetle kendimizi hesaba çekersek. Allah yolunda hangi malımızı hangi canımızı harcadık? Değerli vakitlerimizin bile kaçta kaçını harcayabildik ki imanımızın doğruluğunu sınayabilelim? Abdülkadir Mola sabah 06:30 da elinde olan son şeyini de Allah için harcayacak: canını.. Bizse hala Allah'ın merhametini hak etmekten bahsediyoruz. Ne kadar doğru olabildik ki, merhamet hesabı yapıyoruz.

            Ha, birde cenneti garantilemiş hacı hocalarımız var(!). Hani namazı huşu ile kılmazsak, namazda dosdoğru olmaz da başka şeyler düşünürsek namazımızın kabul olmayacağını böyle namaz kılınacağına hç kılınmaması gerektiğini söyleyen sivriler... Acaba o kabul olan namazlarının kaçıncı rekatlarında yakında tamamlanacak olan yükseklerini, yazmakta oldukları kitaplarının kapaklarını ya da, bu ay alacaklarıı maaşı ile ödeyecekleri kredi borçlarını düşünüyorlar...

            Bir kesim daha var ki toplum katili. Lisede bizi aşka getiren büyük şair M.Akif deriz, 'sekülerdir, zaten aile hayatı sıfırdı, Aramızda kalsın (şimdinin yaşar nurisi) derler.  E, üstad NFK deriz, 'o sorun odaklıydı, hiç çözüm sunmadı, sayfalarca yazı konuşurken iki, kelimeyi bir araya getiremedi, sorunlarla boğuldu gitti.'(!). Tesbih’e bidat, zikir’e uydurma, cemaatler-tarikatler, gereksiz beyin yıkayan sistemlerdir gibi toplumun bütün saf din anlayışını 'yıkar'lar. Halbuki çoban ile Musa nın kıssasını da en iyi bilenler olardır. Hatta hırs yapıp ''peygamberler de, eşleri de sizin benim gibi insanlardır o kadar büyütmeyin''der arkasına da bütün edepsizliğiyle ''peygamberin kadınları cazgırdır, fenadır'' gibi ifadeler kullanarak siyer anlatır, sonra da ismin başında bir kaç harfle alim sayarlar kendilerini, çünkü onlara göre biz, 'o dincilerden'izdir. Yook arkadaş benim kalbim onlardan konuşmaya başlayınca daralıyor, beynime….Hepsinin …..Çok mu ileri gittim, yobaz mıyım? Tamam, kabul ediyorum, ben böyleyim. Onlar, okumuş, modern  olsun. Bu adamların yaptıkları, ben de haddi aştı, söylemlerim orantısızlaştı işte.

            Bu neyin çabası yahu. İnsanlar’da toplumun değer verip başına koydukları, gençlerin örnek aldıkları, insanlığa önder gösterilen herkesi bir karalama çabası aldı başını, gidiyor..Madem o kadar çok biliyorsunuz, toplumdaki aile içi şiddet, uyuşturucu, zina, faiz, (modernsiniz ya) eğitim sorunu??  Çözüverin. Şimdi, böyle çok okumaktan zihni dumura uğramış insanlar(!), öncelikleri dünyalık olarak yetişmiş ve 'kitap'tan bi-haber kardeşlerimize birkaç da sanatlı cümle kurdular mı ortaya çıkan manzara bu. Gençlik, hangi dala tutunsa elinde kalıyor…  Sözde, ümmetin şu an hiç sorunu yok. Herkes çok rahat, dinini yaşıyor. Bırak ALLAH aşkına; tesettürün, sakalın, sözde İslami okulların moda olduğu, inancın tıpkı cahiliye devrindeki gibi babadan anadan gelen din olduğu bir toplumda daha ne sorun arıyorsunuz?.

            İşte Abdulkadir Molla hocam, siz Allah için idam ipine giderken, bizler, çoktan mumu üfledik dileklerimizi tuttuk.

           Ve bundan dolayı sahranın ortasında kalmış bir kaktüs kadar yalnızım şu an.

           Ne üzerime yağan bir yağmur,

           Ne de yapraklarımı oynatan  rüzgâr...  


  Yorumlar

1 sema krglmz 18/12/2013 09:55
mümin kardeşinin derdiyle dertlenmediğiniz sürece tam iman etmiş olmazsınız .. bunu bildiğimiz sürekli okuduğumuz halde hayatımıza bir türlü yansıtamıyoruz malesef. bir büyüğümüzün söyledikleri geliyor aklıma. bu millet islamı teorik olarak artık çok iyi biliyor, islamı yaşayan insan lazım bize. ALLAH uyanmamıza yardımcı olsun. diline sağlık...

2 esma kar 13/12/2013 00:57
Sözde modernleşme(!) çabası. Çok ihtiyacımız varmış gibi.. Bizi biz yapan dini degerlerimize sarılıp aslımıza, insanlıgımıza dönmek yerine, bizi bizden koparacak modernizm(!)e yönelme çabası.. Insanız, Yaradan’ın adını yaşatmak ugruna O’nun sadık askerleri olmak için gönderildik dünyaya. Ama şu an yaptıgımız şey, nefsimizin oyuncagı ve şeytanın askeri olmak.. Açmalıyız gözümüzü artık! Kime, neye hizmet ettigimizi ’farketmeliyiz’. Hz.Peygamber’i (sav), mucizelerini reddederek normal insan statüsüne(!) getirenlerin, Ashab-ı Kiram’ı ayaklar altına alanların, kısaca Allah’ın dini Islam’ı, ugruna dökülen kanları hiçe sayarak, insanlıgın kalbinden çıkarmak için her türlü pislige dalanların mi kölesiyiz yoksa Allah için tüm varlıgını ortaya koyanların (Abdülkadir Molla ve daha niceleri..) yol arkadaşı mı..?

3 Gece hüzünlü 12/12/2013 23:41
kalemine sağlık sılam yüreğinden dökülenlere dokunduğu için.. ve tercüman olduğu için söylemek istenenlere..

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 3 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR