Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» MUSTAFA ÖZEL İLE RÖPORTAJ
02 Haziran 2012 Cumartesi 20:3
12
14
16
18

AKLIMIZA DÜŞÜNCE: Bahattin Yıldız ile tanışıklığınız ne zaman başladı?

MUSTAFA ÖZEL:  Kestane Pazarı’nda iken  tanışmıştık ama o zamanlar çok bir muhabbetimiz olmadı. O 1983 yılında yurtdışından döndükten sonra daha çok beraber olduk. İmam Hatip 1. Sınıfım bittikten sonra Bahattin ağabey beni İstanbul’a götürdü, oradaki iyi hocaların dersine katılmamı istemişti. 2-3 ay gibi orada kaldım. Daha sonra, ben de yurtdışına okumaya gittim. Fakat irtibatımız hiç kopmadı.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE: Bahattin Yıldız’ı yakından tanıyan bir arkadaşı olarak onun çalışmalarından bahseder misiniz?

MUSTAFA ÖZEL: Bahattin ağabeyin bendeki yeri başkadır, hatta etkisi büyüktür. Çünkü yeri olur da insanın etkisi olmaz kimi zaman, ama onun vardı.  Buna evliliğim de dahil. Bizim nikâhımızı Bahattin ağabey kıydı.  Bahattin ağabeyin yönlendirmeleriyle kitaplar da tercüme ettim. Benim gibi aslında birçok insanın hayatında ayrı bir yere sahiptir Bahattin ağabey. Okul hayatı olsun, iş hayatı olsun, evliliğinde olsun hemen hemen her safhada etkisi olmuştur. O, arkadaşlarına, tabi arkadaşları dediğim de kendinden yaş itibariyle küçük olanlar,  yol açmış, yön vermiştir. Çevresindekilere önerilerde bulunmuş ve bu önerdiği şeyler konusunda ısrarcı, hatta takibinde de bulunmuştur.

Türkiye’de öğrencilerle ilgilenen gruplar çok fazladır, çok uzun yılar öncesinden de vardır bu çalışmalar, ama ilgilenilen öğrenciler hep erkek öğrencilerdir. Kızlar üniversitelerde okumaya başladıklarında, onlarla, ilk çalışma yapılmasını öneren hatta yapan kişilerden biridir Bahattin ağabey. Bizim çevrede, öğrenci çalışması yapan arkadaşlar nedense kız öğrencileri ihmal etmiştir ama Bahattin ağabey gittiği her yerde bu çalışmalara ön ayak olmuş, onları da organize etmiştir. Tabi kız öğrencilerle ilgilenilmesi konusunda da çok hassas davranmıştır.

Sporcu bir kimliği de vardı Bahattin ağabeyin. İzmir Fuarında (o zamanlar koşu yeri yoktu) üniversiteli gençlerle koşular düzenlerdi.  Dağlarda da yürürdü… Zaman zaman eşlerimizle çocuklarımızla, gençlerle birlikte dağ yürüyüşleri yapardık. Ben pek koşmayı sevmem bu yüzden çok katılmazdım onların koşularına. Hatta Bahattin ağabeyle birlikte yapmadığım iki şey: biri izolasyon işi, diğeri de koşmak. Diğer çalışmalarına hep katılmaya çalıştım.

Bahattin ağabey yürümeyi seven biriydi, araç kullanmayı pek sevmezdi. Yürürken mutlaka karşınıza biri çıkar dolayısıyla bunun bir avantajı olur, selamlaşır hal-hatır sorarsın. Mesela İzmir dışına çıkarken bile, güzergah üzerinde bulunan dostlara uğrar selam verir,  onların yanında namazını eda ederdi yani bir taşla birkaç kuş vurulurdu. Şimdi tabi uçak yolculuğu arttığı için böyle güzelliklerden mahrum kalındı. Bu hız, insani ilişkileri öldürüyor.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE: Bahattin ağabeyin çoğunlukla gençlerle oturup kalktığını biliyoruz. Bahattin ağabey için gençlik çalışması ne demekti?

MUSTAFA ÖZEL: Zaten gençlik demek, çalışma demekti. Gençlerle hep bir projenin içerisindeydi. Çoğu faaliyeti yapabilecek olan gençlerdi çünkü; evli olanların eşi,  çocuğu, işi vs. durumları olduğu için çok fazla vakit ayıramayacaklardı organizasyonlara, o yüzden hep gençler vardı çalışmalar içinde, gençler olmalıydı. Gittiği her yerde mutlaka gençlerde kalırdı, zamanını onlarla geçirmek isterdi.

            AKLIMIZA DÜŞÜNCE: Tek kelimeyle Bahattin Yıldız nasıl biriydi?

MUSTAFA ÖZEL: Müstağni bir adamdı.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE: Şehadet haberini aldıktan sonraki duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

MUSTAFA ÖZEL: Ölüm hayatın bir gerçeği. Her an herkesin ölme ihtimalini düşünürüz ama bazen çevremizdeki yakın ölümler zor gelir. Yani her ölüm, aslında vakitli bir ölümdür, erken ölüm ve ya geç ölüm diye bir şey olmaz. Tabi hareket halindeki bir insanın, sürekli yolculuk yapan birinin ölümü nedense pek düşünülmez. Onun gidip-gelmelerine alışmışızdır. Bahattin ağabeyin de vefatının zor kabullenilir yanı, burasıdır. Çünkü gittiği her yerden dönen adam bu defa dönememiştir.  

Şimdi onun bıraktığı büyük bir boşluk var. Günümüzde en çok ihtiyaç hissedilen şey; sözü, davranışı doğal olan insanlar, yapmacıktan uzak olanlar. Örnek insanların varlığına ihtiyaç duyuluyor. Bir de en büyük ihtiyaçlarımızdan birisi de kendisine bakıp da hiza alacağımız insanların az olması ya da biz bilmiyoruz. Bizim hiza aldığımız kişilerden biriydi Bahattin ağabey.         

AKLIMIZA DÜŞÜNCE: Teşekkür ederiz hocam.

MUSTAFA ÖZEL: Ben teşekkür ederim.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR