Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» KEREM DOĞRU - ÜÇ TEKERLEKLİ BİSİKLETİN DÖNÜŞÜMÜ
09 Şubat 2013 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Veya KORUMACI AİLELER

 

     Çocukluğumda -yani bayağı önce-  sabah evden çıkıp akşama kadar mahallede oynar, özgürlük duygusunu sonuna kadar, annelerimiz artık yeter diyene kadar yaşardık. Çeşitli oyunlar oynar, kavga eder, barışırdık. Yeniden oynardık. Bisiklete binerdik. Kendi oyuncaklarımızı çoğu zaman kendimiz imal ederdik. Top oynar ve tüm bu işlerde çok eğlenirdik.

   O günlerden bize kalan miras iyi arkadaşlar, özgüven, kendini geliştirme, kolay arkadaş edinebilme, sosyallik ve problemleri çözebilme yeteneği oldu

     Küçüklüğümde özendiğim bir şey, üç tekerlekli bisiklet olmuştur. Maddi durumu iyi olan ailelerin çocukları bu bisikletlerle mahallede bir o yana bir bu yana turlar dururlardı. Biz alamamıştık.

   Birkaç sene önce yine bu üç tekerlekli bisikletlerden gördüm,fakat çok şaşırdım. Eski bisikletlere benziyordu ama bir şeyler ilave edilmişti. Uzaktan bir ebeveyn kumandası ve yine ebeveynin ittirmesi için bir kol, çocuğun düşmemesi için bir koruma kısmı ve üstüne bir de gölgelik.

     Çocukluğum ve o dönemin üç tekerleklileri aklıma geldi. Hiç kullanışlı bulmadım, çocuğun ayakları pedala ulaşamıyor ve direksiyonu da rahat kullanılacak biçimde değil. Çocuk olsaydım böyle bir şeye binmek istemezdim doğrusu.

    Peki, neden böyle, bisiklet demeye bin şahit ister bir garabet, ne amaçla imal edilmiş ve satışa sunulmuş? Ve insanlar neden bu aracı satın alır?  Cevap, çocuklar için mi, ebeveynler için mi diye farklı kategorilerde cevaplanabilir.

    Ancak sorunun gizli cevabı iki kelimede şifrelenmiş: korumacı aile. Bu kavramı tanımını yapmak çok ta zor değil: Çocuğunu gerçek veya olası her tür tehlikeden koruyup onun için izole bir hayat sağlamaya çalışan, çocuğunun yapması gereken şeyleri de kendileri üstlenen ailelerdir.

    Bu aileler, çocuklarının sorumlulukları olan ödevlerini, serbest ilgi geliştirmesi gereken resimlerini yaparlar, çantalarını taşırlar, onları parkta bile bir an olsun gözlerinden ayırmazlar. Çocuğu okuldan çıkana kadar okul önünde bekler, hatta okul idareleri izin verse derslere de çocuklarıyla birlikte katılırlar, ilköğretim'de, artık ismi birinci ilk dört diye söylense de, yani ilk 4 sınıfta, öğretmen arkadaşlarımızın fazlasıyla karşı karşıya kaldıkları durumlardır.

Bu aileler ileri yaşlara kadar çocuklarını çocuk arabasında taşırlar, her şeyi onlar için planlarlar, okul yakın olsa bile çocuklarını servise verirler,  

çocuklarının başına bir şey gelmesin diye sürekli teyakkuz halindedirler. Servise filan vermeyin demiyorum, çocuklarınızla ilgili tedirginliklerinizi hafifletin de demiyorum, böyle yapmakla iyi yaptığınızı niçin zannediyorsunuz?

    Halbuki, çocuklarına başka açıdan zarar veriyorlar, fakat farkında değillerdir. Meseleyi anlaşılır kılmak adına bisiklet dışında başka  bir örnek te Sanatçı Erkin Koray mesela, eğitim sistemine inanmadığı için kızını bir gün bile okula göndermiyor, özel hocalarla eğitiyor.Bir gazeteci, kızını okula göndermediğin için hiç pişman mısın? Diye sorduğunda şu cevabı veriyor. “Sadece bir konuda pişman oldum, o da şudur: Kızım kendini savunmasını öğrenemedi, biri olumsuz bir şey dese cevap veremez, oturup ağlar.” Okula gitseydi, küçük yaşlardan itibaren sınıf ortamında diğer çocukların eleştirilerine, dalga geçmelerine, aşağılamalarına cevap vermesini ve bu durumla mücadele etmesini öğrenecekti.

     Daha acı bir örnek. 2011 yılında Kahramanmaraş’ta bir çiftlik evinde 4 kardeşin iple intihar etmiş vaziyette cesetleri bulunur. Kardeşlerin yaşları 26 ile 31 arasında. Hepsi üniversite tahsili görmüş eğitimli kişiler. Kardeşleri intihara götüren sebep neydi? Hatırlatayım. Gazete haberinden aktarıyorum. Sanatçı olan anneleri bir süre önce vefat etmişti. Annelerinin ardından hayata tutunmayı becerememişler, çünkü anneleri onları izole bir şekilde yetiştirmiş. Okul servisine bile vermemiş taksiyle okula götürüp getirmişti. Onlar adına düşünmüş, karar almış ve uygulamıştı.

        Yaşadığımız hayatta güzel şeyler olduğu kadar sıkıntılar, üzüntüler ve problemler de var. İnanan insanlar olarak bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu biliyoruz. Bakara suresi 155. Ayetinde “And olsun ki, sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, canlardan, ürünlerden biraz eksiklikle imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele”

      Bisikleti eski 3 tekerlikli olanından alın, servis ten vazgeçin yorumlarını yapmadığımı anladığınızı sanıyorum. Bu ayetten böyle anlamlar çıkmaz.

    Çocuklarımızı hayata hazırlarken zorluklarına da hazırlamamız gerekir. Çocuk düşmeli ki kalkmasını, bir daha düşmemeyi, düşmenin acısını öğrensin. Pek çok insan sıkıntılarla büyür ve bu zorluklar, insanları daha sağlam iradeli ve daha dirençli kılar. Çocuklarımıza sadece balık vermeyelim. Onlara balık tutmasını da öğretelim. Zorlukları ve balığın kıymetini bilsinler. Sahi, siz çocuklarınızla balık tutmaya ne zaman gideceksiniz? Güç olduğunu biliyorum, ama geç olmasın.

                                                                                                                     


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR