Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» Jamal Mahcoub: Anneme Romancı Olduğumu Söylemeyin O beni Jeolog Sanıyor - SAMİ EREN
30 Haziran 2011 Perşembe 14:04
12
14
16
18

Anneme Romancı OlduğumuSöylemeyin O beni Jeolog Sanıyor.

- Sami Eren

      17.yüzyıl başları. Bir yarım ada. Rasathane yapmak için köylüleri  zorluklar, olumsuzluklar, dedikodulara rağmen çalıştıran bir adam, elindeki elyazması kitapları, Türkçe, Latince, Yunanca, Farsça, Sağdça, Sanskritçe, lingua Franca….bilen bir arabı, Raşit el-Kenzi’yi kitapları düzenlesin, çeviri işiyle uğraşsın diye yeme,içme,barınma, can güvenliği karşılığı işe alır.

Düş-görenler Vadisinde eğitim öğretim ’de bulunmuş bir istenmeyen çocuktur işe alınan, Raşit el-Kenzi. Bir kölenin çocuğu.Türlü türlü belalar,kaçmalar,ölümden kurtulmalar yaşamıştır. Çoğunlukla Türk diye tanınıyor. İsmet Özel’in tabiriyle Kalın Türklerden.

Doğu kültüründeki Binbir gece Masallarına, Alâeddin ve sihirli lambasına, Simbat’ın maceralarına benzer maceralara karışanRaşit el-Kenzi, en son macerayı bir yarımada’ da, Danimarka’da Jutland’da yaşıyor. Tüm maceralarında ölümden kıl payı kurtuluyor.

“ Bekliyor bir efsane olan Cezayir. İmgelemin içinde garip, direşken kökleri birbirine dolanmış. Deneyimli bir sevgilinin ellerinde kat kat soyulmayı bekleyen gizemli, el değmedik bir gövde sanki. Çıplak gözle bakıldığında Kabiliye dağlarının yumrulu, eğri büğrü sırtına yerleştirilmiş eski bir binici eyeri gibi duruyor. Liman, yeryüzünün akla gelir her köşesinden gelmiş teknelerle tıklım tıklım dolu, insanlığın binbir dildeki soluk soluğa, aralıksız gevezeliği ve denizin gelgitleriyle çınlıyor. Tuzlu su ve kanla yaşayan, soluk alan bir kent burası, kesin bir yok oluşla gözü kara bir kaçış arasına tehlikeli bir şekilde tünemiş. İnsanlık en ham, en acınası haliyle görünüyor; öyle ki ondan aynı anda hem büyülenmeyen hem tiksinmeyen pek az kişi olabilir. Dünyanın en kötü ünlü limanı üstelik, ve umursamadan bir serüvene atılınacak bir yer de değil. Burada Barbaros’un ve Uluç Ali’nin efsaneleri pusuya yatmış. Burada insan kral olur, bir servet kazanabilirdi ya da kaderinin yazdığına göre, sahip olduğu her şeyi, yaşamını bile, güneşin bir doğuşu bir batışı arasında yitirebilir” (Sayfa 9 -2. Baskı.)

Roman’ın başındaki kahraman Hasan, hala o zamandaki dünyayı bir araya getirmeye çalışıyordu. On yedinci yüzyıl başlarında astronomide neler olup bitiyordu? Taycho Brahe kral tarafından müneccim olarak görevlendirilmişti…Orada duruyor ama Raşit el-Kenzi devrede çoğu zaman.

Anlatılan hikâye, Jamal Mahcoup’un Raşid’in Dürbünü diye tercüme Tarihsel bir roman olmanın yanı sıra Kültürel Bilgi Temellerimizle ilgili fotoğraflar ortaya koyan bir roman Raşid’in Dürbünü. Ülkemiz Lise Din Kültürü Derslerinde, Müslümanların Bilim’e katkıları konularında işlenen bilgileri, Tarih Derslerinde karşımıza çıkan Kültür ve Edebiyat bölümlerinin senaryosunu ortaya koymaya çalışan sayfalar yakalıyoruz kitapta. Bağımsız okumalar yapan arkadaşlarımız, İslam Dünyası Bilgi Değişmelerini, İslam Düşünce Tarihini, Bilim Dünyasına Müslümanların katkılarını okumuşlardır. İşte onları flashback ile işlediğini söylüyor Jamal Mahcoup bu romanında.Bilgi Dünyasının-Astronomi özelinde- haritasını çiziyor.

Sudan asıllı İngiliz bir Müslüman. Daha doğrusu 1960 yılında Sudanlı bir baba ve İngiliz bir anneden dünya’ ya gelmiş. Ailesi ve eğitimi dolayısıyla Sudan, İngiltere, Danimarka’da yaşamış ve halen Endülüs pardon İspanya, Barselona’da ikamet ediyor.

Raşid’in Dürbünü kahramanı Raşit el-Kenzi gibi değişik ülkelerde bulunmuş yazar, romanlarını 1984 yılından sonra yayınlıyor. Raşid’in Dürbününde, Cezayir Osmanlı kadısı ve yeniçeri askerlerini biraz Arapların gözüyle resmetmesine rağmen, İstanbul için "Bu şehir Doğu'dan da Batı'dan da kendisine ne gelirse içine çekmeye çalışıyor. Ve bu bir şekilde hepimizin karşı karşıya kaldığı görev; kendi içindeki zıtlıkları ve çelişkileri uzlaştırmak... Yüzyıllardır süregelen çatışmalara, Doğu ve Batı'nın sentezine tanıklık etmiş bu şehrin, taşına toprağına kanla kazınmış deneyimleri hakkında anlatacak çok şeyi var."diyecek kadar,Müslüman bir Afrikalı.

2003 yılında kendisiyle yapılmış bir röportajda (Selma Sak-Aksiyon 10.11.2003) Batı’da bulunan Müslüman bir ismin sıkıntılarından bahsediyor. Hele ki Afrikalı bir Müslüman’ın sıkıntılarını birkaç satırda olsa dile getiriyor. Tarz olarak Amin Maoluf’a benzetilmesine çok ses çıkarmıyor. Kitaptaki öyküyü Astronomi üzerine, (çünkü Astronomiyi, Doğu ve Batıyı buluşturan potadiye tanımlıyor.) kuruyor.Jeolog ama Roman’la geçimini sağlıyor.Yaşadığı çatışmaları, ötekileştirmeleri romanlarında işlemiş.

İlk romanı Navigation of a Rainmaker’dir. Belki önümüzdeki günler/yıllarda çevirisi yapılır bilmiyorum. Az biraz araştırmalarımla hala çevirisi yapılmadığını söyleyebilirim. Araştırmalarımda yine Afro-ingiltere denkleminde kişiliğini arayan bir aydından bahsediyor bu romanda. Sanki kendi hayatından parçalar, aktarıyor okuyucuya. İlk romanı, belki, kendi dünyasını biraz fazla açıyor okuyucuya. Ülkemizde Yapı Kredi Yayınları Roman bölümünde dört kitabı yayınlanmıştır.

Raşid’in Dürbünü 1. Baskı 2003

Cinlerle Yolculuk 1. Baskı  2005

Alametler Kitabı  1. Baskı 2006

Kayıp Enlemler   1. Baskı 2008

Yayınevinden % 20 indirimle alınabilir. Ayrıca Sevgi yolunda, eski kitapçılarda daha hesaplı bulunabilir, tabi gerçek fiyatını bilirseniz.İzmir Yapı Kredi Yayınları Kitap Satış yeri : Gümrük 2.kordon’da.


  Yorumlar

1 ibrahim yılmaz 30/06/2011 16:29
ismet özel’in kalın türklerinden derken?

2 zeliha 30/06/2011 16:24
bu kadar romanı ne ara okudunuz?

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR