Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» İLLE DE ROMAN OLSUN
10 Haziran 2011 Cuma 23:01
12
14
16
18

 

 

İllede  Roman Olsun. –I-         sami eren

kalp.bmpRoman; Ülkemize ,çok sonraları, Batı’dan gelmiş bir edebi türdür. Ama kitap okumalar yapan kimseler için ilk önce önerilen ve ya okunması istenilen bir türdür. Hele ki roman okumak, hemen şuurlanmak, bilgilenmek, olgunlaşmak, görgülü hale gelmek niyetinde olanlar için  boş, bazen bir çiğnemlik ,küçük bir tatlı için bir avuç keçi boynuzu diye tanımlansa da, okumalarda takip edilen bir tür olmaya devam etmektedir. Belki de ülkemizde en çok okunan yazı türlerinin içindedir roman.

Biraz halk için halkla birlikte olmadır Roman.Pembe Romanlar, Siyasi/İdeolojik Romanlar,Batılı Romanlar, Yabancı Romanlar, Batı Çakması Romanlar  gibi farazi bir çeşitleme de yapılır. Bana romanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diye de bakabilirsiniz roman okumalarına. Büyük Rus Devrimi için, saflığı,sadeliği devrim yapan köylüleri, işçileri anlama adına okutulan Romanlar da vardır Rus, Alman, Fransız Köy gerçekliklerinden bahseden  Romanlar da vardır..Köy Romanları diye bize Türkiye’ye özgü bir Roman çeşidi de vardır.

 Daha doğrusu bizim ülkemizde 1937 -1953 yılları arasında bir proje olan köy enstitüleri projesi  ile yetişenler hayata atıldıklarında  köy  temalı romanlar patlaması yaşanmıştır ülkemizde. Bir dönem bayağı bir dönem bu romanlar ve söylemler ekonomik, sosyal getiri birakmıştır.

***** DÖNEMEÇTE - TARIK BUĞRA *****Ülkemizde Roman düşüncesi, Osmanlı  Dönemi ,Milli Mücadele Dönemi, Cumhuriyet Dönemi,  1950 ylına kadar, 1950- 1960 dönemi, 1960-1980 dönemi ve sonrası dönem diye de ayrıntılanabilir. Yedi dönem diye saydım. Siz, sayıyı artırabilirsiniz. Bu dönemleri anlatan romanlar, o  dönemlerin siyasi düşüncelerini yansıttığı kadar, ne yazık ki, yazarın siyasi-politik görüşlerini de yansıtmaktadır. Hele sol kutupta kendini konumlayan/tanımlayanlar, bu konuda alabildiğine serbest ve ideolojik ve baskıcı roman yazmaya çalışmışlardır. Anlatılan senin hikayendir replikleri ve reklamlar/halkla ilişkiler çalışmaları ile bayağı satmış ve para da bırakmıştır.

1950- 1960 Dönemi CHP – DP partilerinin alanda bulunduğu dönemdir. İşte Tarık Buğra’nın Dönemeç’i bu dönemi anlatan bir romandır. Roman bir  kasabada, Şehir kulübü’nde başlar.Tarık Buğra mı kim? Ülkücü mü? Solcu mu ? Bize ne mi? Sorularına takılırsanız, yakın tarihimizi okuma / anlama çalışmalarımızda yaya kalırsınız. Hadi arkadaşlar, solcu olmadığını Biliyoruz siyasal görüşü olarak MHP’ye yakın. Ama Roman türüyle uğraşmış usta bir yazar.

 

 

Kitaplarında kullandığı dili, üslup ve diyalogları ile tasvirleriyle / betimlemeleri ile usta bir yazar olduğunu gösterir.Romanlarında, dönem özelliklerini,  beklentileri, hayal kırıklıklarını yansıtır.

Tarık Buğra, 2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir’de doğdu. İlk ve ortaokulu Akşehir’de okudu. İstanbul Lisesi’nin yatılı kısmında okurken bu lisenin yatılı kısmının kapatılması üzerine kaydını Konya Lisesi’ne aldırdı ve liseyi burada bitirdi. (1936). Lise yıllarında Tarık Nazım müstear ismiyle hikaye ve şiirler yazmaya başlayan Tarık Buğra, İstanbul Üniversitesi Tıp ve Hukuk fakültelerinde bir süre okuduktan sonra kaydolduğu Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nün son sınıfında ayrıldı. Askerlik hizmetinden sonra Şişli Terakki Lisesi’nde muallim muavini olarak işe başladı.

http://www.turkocagi.org.tr/resim/usta26.04.09-02.jpgCumhuriyet gazetesinin açtığı yarışmada Oğlum(uz) adlı öyküsüyle bin liralık büyük ödüle layık görüldüğü ilan edildi. (1948). Ancak, Tarık Buğra’ya bu para yerine altın bir kalem ödül olarak verildi. Aynı yarışmada Doğan Nadi’nin bölük komutanı birinci ilan edildi ve bu zatın hikayeci olarak adına ikinci bir kez daha rastlanılamadı. Yine de bu ödül neticesinde aldığı yoğun iş teklifleriyle basın hayatına atılma konusunda cesareti artan Tarık Buğra, Akşehir’e dönerek Nasrettin Hoca Gazetesi’ni çıkardı (26 Temmuz 1949-28 Haziran 1952). Milliyet gazetesi, Vatan, Yeni İstanbul gazetesi (1952- 1956), Yol Dergisi (1968) ve Tercüman gazetesinde (1970-1976) sanat sayfaları düzenledi, fıkralar yazdı, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Hisar dergisi ve Türkiye gazetesinde de yazan Tarık Buğra, 26 Şubat 1994 tarihinde İstanbul’da öldü.

 

 

Tarık Buğra, romanlarında Anadolu insanın ve geçirdiği değişimleri konu alır.Türk Siyasi Tarihi dönüm noktaları işlenir romanlarında Küçük Ağa Millî Mücadele dönemi; Yağmur Beklerken’de  ilk siyasi Parti ve değişimi;Serbest Fırka’nın kurulduğu 1930 yılını; Firavun İmanı’nda Kuvây-ı Milliye Dönemini ,Çerkez Ethem olayını;Dönemeçte  ise çok partili hayata geçiş yıllarını,Demokrat Partiyi, bu yıllarda yaşanan siyasi, sosyal ve ekonomik dönemi  anlatır.

Küçük Ağa, Osmancık, Dönemeç adlı romanları Tv dizisi olarak yapılmıştır.İnternet izleme sitelerinde ve ya kelepir kitaplar, VCD ve DVD’ler reyonlarında bulabilirsiniz.

Tarık Buğra, konusu Anadolu’da geçen roman ve hikâyelerinin birçoğunda mutlaka kitap okumaya sevdalı kahramanlardan söz etmiştir. Bu kahramanlar, hangi durumda olurlarsa olsunlar kitap okumayı bırakmazlar. Hatta canları sıkıldığında ,içleri daraldığında kendilerini kitaplara verirler.

İlgileneneler için İletişim Milli Eğitim Yayınları ve Ötüken yayınları yazarın kitaplarını basmıştır. Ayrıca Yazar ve eserleri ile ilgili birçok Üniversite tezi ve makale vardır.


  Yorumlar

1 zeliha 24/06/2011 22:17
hidayet romanları vardı hocam?

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR