Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» CHE GUEVARA’YI NEDEN SEVERİM ? - TAYFUN DEMİR
24 Haziran 2011 Cuma 10:45
12
14
16
18

HASTA LA VICTORIA SİEMPRE

(CHE GUEVARA'YI NEDEN SEVERİM?)

Önce sakin bir gitar sesi...Ardından en az gitar kadar sakin Nathalie Cardone... Bu sukunet ile birlikte o büyük devrimcinin davasına adadığı yaşamının öyksünü okuyorum. Hani derler ya "İBRETLİK".

İsyancı bir dedenin torunudur Ernesto. Aslen İrlandalı...(İçimizdeki İrlandalılar'dan anlayacağınız. Yüreğimizin en derinlerinde...) 3000 kitaplı bir evde doğar. (İşte buna kader diyoruz.) Kardeşlerinin en büyüğü... İnatçı bir Guevara'dır kendisi. Daha minicikken babası evlerinden biraz uzakta olan mutfağa gönderirmiş onu, çok sevdiği içecekten doldurmaya Che her seferinde bahçedeki boruya takılır ve düşüp elindeki bardakları devirirmiş. Sinirle düştüğü yerden doğrulur ve gerisin geri mutfağa yönelirmiş tüm dik başlılığıyla. Her seferinde yüzü koyun çimlere...Ta ki borunun üzerinden atlamayı öğrenene kadar.

Küçücük bir Guevara iken kendisini direnişi boyunca asla yalnız bırakmayacak en vefalı dostu astım ile tanışır. Öyle ağırdırki Che'nin astımı çoğu zaman mosmor olur yüzü nefes alamamaktan. Ancak astıma da inatçı bir bakış açsısı vardır Comandante'nin. Dayanabileceği en son noktaya kadar bekler astım nöbetlerinde tam ölümle yaşamı ayıran son kapıya geldiğinde babasına el işaretiyle oksijen balonunu gösterir ve rahatlar. Bu müzmin hastalık yüzünden defalarca taşınır aile. Öyle çaresizlerdir ki Latin Amerika yöresinde astıma iyi geldiği söylenen her şey denenir Che'nin üzerinde. Hatta bir tekir kediyle bile aynı yatakta yatar söylentiye göre, sonuçta kedi boğularak ölür.

Okula sık gidemez evde çalışır ama başarılıdır. Kendini okumaya verir. Eline geçen herşeyi okur. Babasının söylediğine göre 12 yaşında iken, 18 yaşında bir gencin okuayabileceği kadar kitap okumuştur. Astımlı olmasına rağmen çeşitli sporlarla ilgilenir. Elinde fısfısı ile oynadığı Rugby'de tam bir yıldızdır.

Tıp öğrencisi olduğu yıllarda Latin Amerika'yı baştan başa binbir zorlukla dolaşır. Gördüğü fakirlik, çile, adaletsizlik ve sömürü dünyayı, sistemleri sorgulamasına sebep olur. Günde 12 saat kitap okumaya başlar. 6 ay içinde 12 tıp dersini yüksek bir başarı ile verir ki bu altı aylık sürede 45 astım nöbeti geçirmiştir.

Kendini devrimci olarak yetiştirmiş ve hayatı boyunca öyle yaşamıştır.

Che Guevara ile kesinlikle düşünce bazında aynı doğrultuda değilim. Olamam da. Ancak duruş sahibi insanları her zaman takdir etmişimdir.

Che Guevara inanılanın yaşandığı bir semboldür. O sadece sosyalistlerin değil yaşamını adayabileceği bir davaya sahip olan herkesin sembolüdür. Yıllardır görmediği çocuklarına hediye alamayacak kadar fakir bir Milli Savunma Bakanı'dır.

Che'yi neden seviyorum diye sormuştum?

Parasıyla sağa sola caka satanları, İslam'dan müslümanlıktan bahsedipte işçisini asgari ücretle çalıştırıp kendisi sultanlar gibi yaşayanları, gençlere davadır, kavgadır diye gençlik hikayelerini anlatıp da ticaretinde faiz ile iş gören, hak hukuk tanımayan, dünyevi menfaatler uğruna kendinden olmayan sistemlere entegre olan madrabazları, devlet-i aliyenin ulvi makamlarında, bab-ı ali'nin sırça köşklerinde gördükçe seviyorum Guevara'yı.

Ağır ağabeylerinin siyasi maksatları uğruna özgürlüğün temsilcilerine geçit vermeyenlere şahit oldukça, bir kez daha yüreğimin en derinlerinden gelen tüm devrimci duygularımla kucaklıyorum Ernesto'yu.

Vatikan'ın dahi öldürülmesine sevinemeyiz dediği "özgürlük savşçımızın" katillerinin kucağında yaşayıpta İslam'ı temsil ettiğini iddia edenleri mi sevseydim? Ya da öz yurdunda garip öz vatanın da parya olan bizlerin sorunlarından beslenerek voleyi vuran ama yinede bizlere üvey evlat muamelesi yapanlara mı muhabbet duysaydım?

Bir devrimcinin diyor Comandante en güzel hasleti dünyanın neresinde olursa olsun zulüm gören mazlumların acısını yüreğinde hissetmesidir.

Daha fazla kırıp dökmeden bitireyim şu muhabbeti Guevara'nın en samimi arkadaşlarından birinin sözü ile :'' Tüm insanlığın haysiyet ve şerefini yüreğinde taşıyan insanlar vardır. Ernesto bunlardan biriydi.''

HASTA SIEMPRE...COMANDANTE...

 

  Yorumlar

1 metin genç 24/06/2011 22:12
Bir devrimcinin diyor Comandante en güzel hasleti dünyanın neresinde olursa olsun zulüm gören mazlumların acısını yüreğinde hissetmesidir.katılıyorum. kalemine ve sana teşekkürler.


2 zeliha 24/06/2011 21:52
sahi che’yi niye sevmiyorlar? çok artist biri diye mi? güzel bi yazı.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR