Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» CANSU SARIARSLAN - MEKKE’YE GİDEN YOL
02 Eylül 2012 Pazar 00:28
12
14
16
18

 

     

                   Muhammed ESED, çocukluğunu ve gençliğinin bir kısmını Yahudi, Müslümanlıktan bîhaber, hatta Müslümanların aşağılandığı bir çevrede geçiriyor. Ailesi onun iyi bir haham, din adamı olmasını bekliyor. Yazar ülkesinde dini konularda yaşanan olaylardan yaşı ilerleyip de düşünceleri değişince kendine paylar çıkarmaya başlıyor. Yıllardır kendisine ve yaşıtlarına hatta kendinden önceki nesillere aşılanmış olan düşüncelerin yanlış olduklarını da, bir aile ferdinden gelen mektupla gittiği yerde öğreniyor ya da aslında bir bakıma daha önceden fark etmiş, edinmiş olduğu düşünceler yerini buluyor. Onlarla ilgili kitaplar okuyarak araştırmalar yapıyor ve manevi dünyasındaki boşluğu dolduracak şeyi buluyor.

Bu sıralarda öğrenimine devam eden yazar, okumak istediği asıl dalda olmadığı için hayatından memnun değildir ve ailesinin tüm ısrar ve isteklerine rağmen gazetecilik hayatına atılır. Tecrübesi ve bilgisi olmadığı için işe direkt gazetecilikle başlayamaz ve telefonlara bakmakla görevlendirilir. Kademe atlayışı içindedir ve Avrupalı bir arkadaşı sayesinde Maxim Gorki ile görüşme fırsatı yakalar.

O zamanlar Avrupa’da kıtlık sefalet yaşanmaktadır. Maxim Gorki ve eşi bu kıtlığın halka açılan yüzünde ve kıtlıkla savaşta önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle yapılan iyi bir röportaj onu gazeteciliğe yükseltmeyi başarır. Mesleğinde ilerledikten sonra Ortadoğu’ya gönderildiği zaman yaşadığı olaylar sonrasında hayatını İslam dünyasında ve Müslüman Araplar arasında geçirecektir. Kısa zamanda o Müslümanların yaşayış tarzı, Avrupalıların bildiği (!) kültürleri ve dünyaya bakış açıları onu bu dünyayı tanımaya zorlar. Arkadaşı Zeyd ile bu coğrafyayı at ve deve sırtında gezer 30 yıl. Müslüman dünyasını tanır ve kendisi de Müslüman olur.

Bağımsızlığı için savaşan Libya’ya katılan ve Pakistan’ın Birleşmiş Milletler’ deki delegesi görevine getirilen gazeteci-yazar Esed, batılı dostlarının ısrarı üzerine bütün hayatını dolduran bu eşsiz macerayı yazmak için Birleşmiş Milletler’ deki görevinden istifa eder ve dünyada birçok dile çevirilisi yapılan bu kitabı yazar. İslam dünyasının iç yüzünü, canlı gerçeğini ve batıya karşı direniş destanını anlatan üstün bir yapıttır Mekke’ye Giden Yol..

 

 

     Muhammed Esed Kimdir?

 

Muhammed Esed (ilk ismi Leopold Weis) Avusturya asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelmiş, sonrasında İslam'ı seçmiş olan düşünür, reformist, gezgin, gazeteci, din bilimci, yazar, politikacı. İslam Dünyası'nda 1980 yılında yayınladığı  The Message of the Qur’an (Kur’an’ın Mesajı) isimli Kur'an tefsiri ile tanınmış ve etki bırakmıştır.   

         

                                           

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR