Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» BAHATTİN YILDIZ’IN ANNESİNDEN…
01 Kasım 2012 Perşembe 01:22
12
14
16
18

(Akılımzadüşünce.com)

Bahattin Sivas 1956 doğumlu. Biz 1963 yılında geldik İzmir’e, Sonbahar zamanlarıydı. Burada ortaokula gitti. İmam Hatip Lisesi’ne gitmek istiyordu ama biz kazanamaz diye düşündüğümüzden başka bir liseye kaydettirdik onu. Daha sonra kazandığını öğrenince, oradan kaydını alıp Konak İmam Hatip lisesine gönderdik. O zamanlar Konak İmam Hatip karmaydı. Daha sonra sadece kız bölümüi olunca orası, Hatay İmam Hatip Lisesi’ne devam etti ve orayı bitirdi.

Bahattin, çocukluğunda da gençliğinde de çok faaldi. Duvarlara sürekli yazılar  yazar, polisleri görünce balkonlara tırmanır saklanırmış. Bir zaman 3 gün eve gelmedi. Halil adında yakın bir arkadaşı vardı, sokakta onu görünce, Bahattin nerede, 3 gündür eve gelmiyor diye sordum. Halil de yerini söyledi, ben onunla haber gönderdim: - Annen seni bekliyor, eve gelsin diyor deyiver dedim.  Gelmiyor, gelmedi de.  Duvarlara yazı yazacakmış. Hiç polislere yakalanmadı ama.

Sonra üniversite imtihanlarına girdi, Erzurum’u kazandı, oraya gitti. Erzurum da kayak falan da yapıyormuş. Bazen kayak takımlarını alıp gidiyormuş babaannesinin yanına. Bizim köydeki dağlarda eşofmanını giyer koşarmış. Bir gün köyden biri onu dağlarda koşarken görmüş, ama Bahattin olduğunu bilmiyormuş, anarşist gördüm dağda demiş.

80 dönemlerinde ülkücülerle bunlar sık sık kapışırlarmış. İki tarafında silahları varmış, tabi bizimkilerin silahları boşmuş. O zamanlar bir de darbe olmuştu, Bahattinler aranıyormuş. Hemen İran üzerinden Afganistan’a gittiler. İzmir’deki evimizden çıkıp gitmişti. O evden çıkar çıkmaz polisler eve geldi. Sonra da sürekli aradılar evimizi, kardeşini alıp götürüyorlardı, Bahattin nerde diye soruyorlardı. Zor dönemlerimizdi o günler.

Bahattin koşardı, boks yapardı, antreman yapardı sürekli. Duvarlara yazardı. Kaç sene sonra  Erzurum’a gittiğimizde kalelere yazdığı yazıları gösterdi “bak anne yazılarım “ diye.

Babası neden böyle şeyler yapıyorsun demedi hiç, ama ben dedim. Dedim ama biliyordum kötü şeyler yapmadığını, Allah rızası için koştuğunu, ama analık işte, dedim.

İlk Afganistan’a gidişinden önce Emine ile nişanlanmıştı, af çıkıp gelince evlendiler ama yine o dönemler de kaçak durumundaydı. Resmi nikâhları falan çok sonra oldu. Emine öğrenci evine gelin olarak geldi. İstanbul’da bir öğrenci evinde kaldılar. Afganistan’da yaralandığını biz çok sonraları öğrendik.

Bahattin, hiç haksızlığa gelemezdi. Bir gün mahallemizin kahvesindekiler cami imamımıza küfretmişler nasıl ezan okuyorsun sen diye. Bahattin de bunu duyunca öğrencileri de toplayı kahveyi basmış, orayı birbirine katmışlar. Sonra tabi o geceyi karakolda geçirdiler ama bunu yaptıkları iyi oldu, bir daha hocaya sataşmadı adamlar.

Bahattin babası ve kardeşi Kamil ile aynı iş yaparlardı. Bahattin pek işe bakamazdı, o hep bir yerlere giderdi ama Kamil, hiç niye gidiyorsun? demedi. Karışmazdı ona, bizi de karıştırtmazdı  “ bırakın Abimi, gitsin” derdi. Kardeşleriyle çok iyi anlaşırdı.

Öğrencileri çok severdi, toplar toplar eve getirirdi. Arkadaşları da sık sık gelirlerdi, hiç boş kalmazdı evimiz. Ondan çok severiz biz öğrencileri, misafiri. Bahçemiz var bizim, meyve ağaçlarımız falan var. O bahçe işlerine en çok Bahattin bakardı. Her hafta sonu gitmek isterdi, giderdi de burada olduğu müddetçe. Oradaki meyvelerden toplar, öğrencilere, arkadaşlarına  götürürdü.

Afganistan’a bu son gidişi de arsa satın almak içinmiş. Birkaç arkadaşı para vermiş bunun için, o da vakit kaybetmeden almak istemiş. O Afganistan’a gittiği gün biz de Sivas’a bir akrabamızın düğününe gitmiştik. Benim içim huzursuzdu hep, galiba Azrail yokluyor beni diye düşünüyordum nedense, hep sallanıp duruyormuşum. Bahattinlerin olduğu uçak sabah 9 gibi düşmüş, ama bizim akşam haberimiz oldu.  O akşam Bahattin’nin İstanbul’daki büyük kızı aradı “Babaanne babam ölmüş” dedi. “Nasıl ölür? ” dedim  ama ölmüş işte. O zamandan sonra da 2-3 ay benim sallanmam hiç geçmedi. Birkaç ay cesedi bulunamadı. Bekledik bekledik… O arada gıyabi cenaze namazları kılındı Bahattin için. Sonra parçaları geldi, çocuklarından alınan örneklerle DNA testi yapıldı. Tam gelmedi cenazesi. Hani “Sen küçüksün ölemezsin, kefen bile giyemezsin” türküsü var ya işte benim yavrum da kefen bile giyemedi.  

Not: Nadir Köseoğlu’nun söz ve bestesini yaptığı türkü’nün sözleri:

Seher yeli, seher yeli, al yanına götür beni
Hazin et sen seher yeli
Al yanına götür beni
Kurban olam karlı dağlar
Verin benim sevdiğimi
Kurban olam karlı dağlar
Verin benim sevdiğimi

Sen kücüksün ölemezsin
Kefen bile giyemezsin
Kara toprak aldı seni
İstesen de dönemezsin dönemezsin

Sen kücüksün ölemezsin
Kefen bile giyemezsin
Karlı dağlar aldı seni
İstesen de dönemezsin dönemezsin

Yüce  dağlar dizi dizi
Viran ettin hanemizi
Yüce dağlar dizi dizi
Viran ettin hanemizi
Kime diyek derdimizi
Verin benim sevdiğimi
Kime diyek derdimizi
Verin benim sevdiğimi

Sen küçüksün ölemezsin
Kefen bile giyemezsin
Karlı dağlar aldı seni
İstesen de dönemezsin dönemezsin


  Yorumlar

1 ALİM YILMAZ 27/07/2012 16:06
BAHATTİNİ ÇOK SEVİYORDUM AMA, ÇOK ÇOK SEVDİĞİMİ ŞEHİD OLUNCA ANLADIM. İNŞA’ALLAH CENNETTE BULUŞMAYI NASİB EDER RABBİMİZ.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR