Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» BAHATTİN YILDIZ: MÜTEVEKKİL BİR DURUŞ - TAYFUN DEMİR
20 Ağustos 2011 Cumartesi 16:1
12
14
16
18

Onunla ilk tanıştığımda uzun uzun bakmıştım yüzüne. “Şuna bak” demiştim kendi kendime “Ne kadar da kırçıl sakalları var”. Yüzüne bakan herkes farklı bir şeyler görebilirdi. Ki ardından yazılanlar da bu dediğimi doğrular istikamette… Herkes farklı bir özelliğini yazdı onun. Kimi mücahitliğini, kimi dostluğunu, kimi agalığını, kimi sevdasını,

kimi kavgasını, kimi babalığını yazdı. Çünkü yüzüne bakan herkes onda ihtiyacı olanı bulmuştu. Şahsiyetiyle, bakışıyla, duruşuyla bir mektepti Bahattin Yıldız. Ben de o kırçıl sakallı yüzde tevekkülün izlerini müşahede etmiştim.  Sonra onu tanıdıkça bu izlerin çıktığı yolu bulacak ve en büyük üstatlarımdan bilecektim onu.

Bahattin Yıldız yaşamıyla bir tevekkül dersi vermişti tüm Müslümanlara. Konjonktürün rüzgarına kapılmamış, İslam’a hizmet için İslam dışı yollara sapmamış, çizgisini bozmamış, kendisiyle gönül bağı olanları hiçbir şart altında yalnız bırakmamıştı. Bu mütevekkil duruşunu iş yaşamında da, aile hayatında da, üniversitede de, gençleriyle birlikte iken de görmeniz mümkündü. “E canım bu zamanda bu kadar. Ne yapalım?” dememişti. Emek vermişti, sabretmişti, ter dökmüştü. Yollar her zaman aydınlık değildi onun için. Ona da set çekmişti zalim eller. Gurbete atmıştı, ailesinden ayrı bırakmıştı, yokluk göstermişti belki, ama dönmedi o. Rabbine olan itimadını bozmadı hiç. Çünkü o canını ve malını, cennet karşılığında, rablerine satanlar zümresine dahil olacaktı. Çünkü o 21. Yüzyılın cihad fıkhını hayatıyla yazacaktı. Gençlerine hayırlı bir örnek olacaktı.

Şimdi, Bahattin ağabeyimizin “Aslanlarım” dediği gençliğin, bu sert yüzlü, dobra adamdan alması gereken çok önemli bir ders var. İslam için yola çıkanlar, şehadeti başucu seçeneği yapanlar ne olursa olsun rablerine olan itimadlarını kaybetmemeliler. Tüm zorluklar ve sıkıntılar karşısında parolaları, “tevekkeltü ya Allah” olmalı. Dünyevileşme belası önlerini kesmemeli. Mal, mülk, evladû iyâl ayak bağı olmamalı. Söz konusu İslam ise, mevzu bahis Müslümanlar ise, maişetim ne olacak, mesleğime bir zarar mı gelir, geleceğim nereye varır kaygısı taşımamalı, Bahattin ağabeyin yolunu takip edenler. Tevekkül edip yola çıkmalılar. Ve ağabeylerine yakışır birer arslan olmalılar. Bir şeyi hiç akıllarından çıkarmamalılar. Nereye giderlerse gitsinler, ne yola saparlarsa sapsınlar, Allah onları görüp gözetmektedir ve sonunda dönüş yine ona olacaktır. Dünyaya resti çekmeyi bilmelidirler. Çünkü hayırlı sonuç sadece Allah’ın katındadır.

Şayet yüz çevirirlerse, de ki: “Allah bana yeter. Ondan başka ilah yoktur. Yalnızca ona tevekkül ederim. O yüce arşın rabbidir.”(Tevbe Suresi: 129)


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR