Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» ASYA DENİZ - RENKLERİN DUYGULARLA DANSI
08 Şubat 2012 Çarşamba 00:18
12
14
16
18

 

 

renkler.pngEvrende her şeyin bir yansıması vardır. İnsana her şey, bir başka şeyi anımsatır. Mesela; her renk bir duyguyu yansıtır.

Sonbaharda doğa sarıya boyanır. Sonra bir hüzün çöker ya insana. O zaman sarı hüznü mü yansıtır? Kişiye göre değişir sarı bana hüzün veriyorsa bir başkasını mutlu edebilir.

            Hani derler ya, beyaz saflığı, turuncu neşeyi, mavi huzuru temsil eder. Ya size göre? Beyaz diyince aklınıza saflık mı gelir? Yoksa beyazın her duyguyu yansıttığını mı düşünürsünüz tıpkı beyazın her renge dönüşebileceği gibi?

            Renklerinde bir kişiliği vardır tıpkı insanlar gibi. Onların da bir karakteri vardır ve tabi duyguları. Hani her kişi farklı duyguyu hissettirir; sevgi, öfke, dostluk… Aynı renkler de böyledir. Turuncu neşeyi temsil eder, mor asaleti. Siyah gücü, kırmızı canlılığı.

Gelin hep beraber renklerin duygularla dansını izleyelim.

            Karşınızda ilk çiftimiz mavi ve huzur… Etrafımıza bakınca mavi çok şey görürüz. Hayal edin; denizin kıyısındasınız deniz mavi gökyüzü mavi… Huzur dolmaz mı içinize? Mavi iki partnere sahip olabilir yeri geldiğinde. Diğer partneri,  umuttur mavinin. Gökyüzü ve deniz özgürlüğü simgeler ikisinin içinde de umut saklıdır. Tıpkı her şey de bir umut olduğu gibi. Mavi umudu birçok kez taçlandırır.

            Şimdi sırada diğer çiftimiz var. Karşınızda mor ve asalet… Mor, çok zor yapılan bir renkmiş eskiden. O yüzden sadece soylular kullanırmış. Morun bir diğer partneri hoşgörüdür. Asaletin içinde hoşgörü de barınır mutlaka.

            Yeni çiftimiz, pembe ve olumluluk… Pembe diyince insanın aklına pamuk şekeri gibi güze şeyler gelir mesela. Bir deneyde hapishanenin demirleri pembe rengine boyanınca mahkûmların saldırgan davranışlarının azaldığı gözlemlenmiştir. Pembe bir kişilik özelliği ise romantik ve narin olmadır.

            Diğer çiftimiz, yeşil ve tabiî ki de doğa. Yeşil ve doğa ayrılmaz bir ikili diyebiliriz. Yeşilin bir diğer partneri, sakinlik ki bunun da doğayla yakından ilişkisi var. Bir ormanda insan kendini nasıl sakin hissetmez? Diğer partner ise dinçlik. Buda gördüğümüz gibi bizi yine yeşil ve doğaya, yani başlangıcımıza götürüyor.

            Kırmızı ve canlılığa geldik. Kırmızı renk, insanı karar almaya teşvik eder ve kesinlikle tembellikten nefret eder. Bir diğer özelliği ise iştah açmasıdır. Şu ünlü fast food markalarını hatırlayın. En büyük ortak özellikleri logolarının kırmızı olmasıdır.

images.jpg            Şimdide en hiperaktif rengimiz ve partneri geliyor. Turuncu ve yaratıcılık. Turuncu insana enerji, neşe getirir. Turuncunun karakter özellikleri: dinamik, dışa dönük, heyecan vericidir.Turuncu canlı cesur ve güvenilir bir renktir.

Ve son partnerimiz… Siyah ve duygusallık. Siyah, insanı hüzüne boğan bir renktir.  Aynı zamanda gücü de temsil eder. Makam arabalarının siyah olmasını buna bağlayabiliriz.

Bizde siyah matemi temsil ederken Japonya da siyah mutluluğu temsil eder. Bu demek oluyor ki; renkler kültürlere göre farklılık gösterebilir. Ama doğada siyah diye bir renk yoktur siyah aslında renkleri yutar bu yüzden karamsarlığı temsil eder.

Bu dansta jüri sizsiniz kararı siz verirsiniz. Hangi renk sizde hangi duyguyu uyandırıyorsa partneri değiştirme hakkı sizdedir.

Renklerin duygularla dansıdır bu, partner her an değişebilir!


  Yorumlar

1 Asya Deniz 11/02/2012 15:32
Beğenmenize sevindim teşekkürler.

2 Selime Bozok 08/02/2012 08:58
renkler, rengarenk bir yazı . Renklerin kişiliğini anlatmışsın asya Renkli bir yazar okuyorum.. her rengi onore etmişsin . güzel.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 2 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR