Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» ANIL FUAT GÖKTUNA - MEDENİYETLE DÖVÜLMÜŞ YUMRUKLAR
03 Mart 2012 Cumartesi 16:56
12
14
16
18

 

                                Rabbin Aşkına Pervane Olan Bir Savaş Sanatı Üstadı     

            Divan edebiyatımıza bir anlamda da yön veren pervane, belki tarihte ilk defa bir savaş sanatı ustasının rabbine duyduğu aşkın ilhamıyla karşımıza çıkıyor. Uzak Doğu savaş sanatlarında dini bir kenara bırakmak imkânsızdır. Hatta bir karate ustasının şu sözünde anlaşılacağı gibi “Karate eyleme dönüşmüş Zen’dir. Karate öğrencisinden istenense Zen’e özgü tutum ve kavrayışı gerçekleştirmesidir.”  Küçük yaşlardan beri birçok uzak doğu savaş sanatında belli bir yere gelmiş olan ustamız, bu sebeple hiçbirini kendine yeterli görememiş ve Allah c.c.  ‘ a duyduğu aşk sebebiyle Pervane Do sistemini ortaya atmıştır. İbn-i Hazm der ya hani “ aşık adam her an aşkından bahsetmek ister.”  Ve de kendi aşkını her şeyden üstün tutar. Üstadımız aşkının yüceliğini gösterircesine ve dünya da benim aşkımı geçebilecek yok dercesine, Uzak Doğu savaş sanatlarından gelen geleneği yani 10 Dan kavramını es geçmiş ve kendi  12 Dan’lık aşkının sistemi olan pervaneyi  dünyaya ilan etmiştir.

            Mecnun ‘un Leyla ya olan aşkını, Mecnun gibi anlatmak ne mümkün?  Hocamızın aşkını, hocam gibi anlatmamda o kadar mümkün oluyor.  O aşkını dille söylemese de, aşkını kapan olur korkusuyla. Pervanenin her katasında, her vuruşunda, her soluk alış veriş noktasında  “Huu”  sesini işittiriyor bizlere ve kendinden geçen bir edayla durmaksızın o sesi işitmek için kulaklarda pervane gibi olmayı bırakma diyor. Sürekli devinimde, sürekli o melodi kulaklarda. Üstat Ömer Can ve Pervane Do sistemi aşkını ispatlamıştır, ne mutlu 12.dan Üstat Ömer Can’a ve onun  gibi aşıklara…

             Kusura bakmayın aşka dalmışım bir an. Haksız da değilsiniz şu soruyu sormakta, ” peki kimdir bu Üstat Ömer Can?”

İsterseniz üstadı onunla yaptığımız bir röportajdan tanıyalım.

 

-Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Savaş sanatları geçmişinizden ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

1958 doğumlu olup uzak doğu sporlarına 1968 yılında başladım. İlk branşım kaju kenbo karate,sonra sırasıyla teakwondo, judo, boks, ninjutsu, kenjutsu, sholin kung fu ve serbest vuruş sistemleri çalışarak 1976 da ilk siyah kuşak aldığımı anımsıyorum. Bu süreç içinde body çalışmaları yaptım.  Çeşitli branşlarda 9 tane hocam oldu.

-Sizi en çok zorlayan sistem hangisi oldu?

Judo ve ninjutsu teknikleri beni çok uğraştırmıştır ama faydalarını gördüm.

-Pervane Do hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Pervane do sisteminin orijinal ismini, eskiler Pervane-i Ryu Bushido diye tanır. Pervane Do sistemin sporsal olarak uygulanışıdır. Pervane-i Ryu Bushido ise sistemin bir ömür boyu  sanat olarak yaşam tarzı şeklinde uygulanmasıdır. Pervane-i Ryu Bushido sisteminin iki türlü anlamı vardır;

  • Bedensel ve ruhsal gücün doruğu.
  • Bir gece kelebeğinin savaşçı olarak yolu, anlamını taşır.

 

-Neden Japonca Ryu Bushido kelimeleri ?

Türk sistemi olarak tanınsa da sistemin kurucusu Türk olduğu için sistem Türkçe yorumlanmış şekliyle Pervane Do olarak geçer. Aslında açık söylemek gerekirse savaş sanatlarının literatüründe Japonca evrensel bir dil niteliğini taşır.Bu yüzden isim olarak sadece dört-beş tane terim Japonca olarak sanatta kullanılmaktadır.Geri kalan tüm açıklamalar, teknik isimleri Türkçedir. Bu Türk halkının bağrından kopan bir Türk üstadın öğrencilerine kolaylığıdır. Bir iki istisna dışında her şey Türkçe olarak sanatta uygulanır. Ancak Japonca söylediğimiz istisna kelimelerden “dojo, sansei, tatami, ryu” gibi kelimelerle de tüm dünya sporcularıyla da ortak dili kullanmış oluyoruz. Dolayısıyla sistemin kendisi içerik olarak karma bir sentez olduğundan bütün dövüş sanatlarıyla özellikle Japon, Çin, Kore, Türk sistemlerinin birbirleriyle tekniksel uyumunu yakalayabiliyoruz.

 

-Pervane Do ‘ nun içinde aşk nerededir?

Pervane Do, Rabbine giden yolda ışık hızıyla en güzel duyguların ebediyen  zirvede gönül mutluluğunu ve ruh uyumunu yakalayabildiği noktada sonsuz şimdidir. İşte sonsuz şimdi aşkın ta kendisidir. Aşk iyilik yapıldığında artmayan kötülük yapıldığında ise asla kaybolmayan bir duygudur ki işte o sizin Rabbinizle bütünleşmenizi sağlayan sonsuz şimdideki bütünlüktür.

 

-Pervane Do  Türkiye'de gereken ilgiyi görüyor mu? Geleceğine nasıl bakıyorsunuz?

Doğrusu Pervane geçmişte gereken ilgiyi fazlasıyla gördü ve büyük bir kitlesi vardır. Ancak günümüzde savaş sanatları hala layık olduğu altın çağı yaşayamamaktadır. Bunun da sebebi tamamen ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik konjüktürlerin olumsuz seyretmesi, bireyleri hobilerini tam anlamıyla yaşayamamasını doğurmaktadır. Bir de değişen gençlik jenerasyonun ilgi ve akımı tamamen doğallıktan uzak sanal eğilime kaymasından meydana gelmektedir.

 

-Öğrencileriniz herhangi bir hedefi var mı?

Onu kendilerine sormanız daha iyi olur.

-Öğrencilerinizden beklentileriniz nelerdir?

İyi bir insan olmaları.12 altın prensibi yaşamlarına geçirmeleri,sanatına ve ustasına sadık kalarak evrensel uyumu yakalayabilmeleri. İnsanlığın yüksek olgunluğuna kavuşup üst insan olmaları, tabiri caizse (hakiki insan yani kamil insan olmaları.)

 

-Pervane Do ilmini isteyen herkese öğretir misiniz?

Layık olanlara öğretirim. nyinan  sihin( öğrenmeye elverişli ruh ) ‘e sahipseler öğretirim.

-Pervane Do ilmini herkese açar mı?

Pervane Do ilmini öğrenmeye hak kazanmış durumda olanlar, ilmin derinliklerini öğrenirler. Yoksa sadece sporsal açıdan kaslarını geliştirirler. Ama beyin ve ruhların gelişmesi için çeşitli teorik ve pratik derslerden sonra eğer layık iseler ilim (sanat) kendindeki öğretileri öğrenciye açar.

 -Bu sanatı öğrenmek için öğrenci ne gibi fedakârlıklarda bulunmalıdır?

Ryu ya ne kadar verirsen vaktini o kadar alırsın. Ryu yol demektir ve  bu yola sen 24 saat zaman diliminin içersinde ne kadar vaktini verirsen ilimde sana o kadar kendini açar.

-Bedensel ve zihinsel gücün doruğu, pervane sanatçısı için neyi ifade ediyor?

Hakiki insan  olmayı. Herkes zirveye tırmanabilir. Önemli olan zirvede herkesten çok daha uzun süre kalabilmektir.Pervane Do size zirveye nasıl çıkmanız gerektiğini değil zirvede nasıl ebediyen kalabileceğinizi öğretir.

Yılan da sürünerek zirveye çıkar, kartalda uçarak

Ama kaçınılmaz akıbet seni bulur, o da yok olmak.

O halde sen kartal olmaya bak. Böylece belki bir gün Hsien olursun. Hsienin ne demek olduğu Çin savaş sanatlarında uzun uzun  açıklanmıştır.

-Pervane Do sanatında siyah kemer neyi ifade ediyor?

Siyah kemer yol olmayı ölümü simgeler. Bir başka deyimle mükemmel insan demektir. Şöyle ki tüm egolarını ayaklarının altında ezip yepyeni bir varoluşla kendini Rabbini ve evreni tanıyıp kim olduğunun bilincinde olarak sonsuz uyumu yakalayan demektir. Ve bu siyah kemer bu sonsuz yolda birinci adımdır.

-Şu ana kadar kaç öğrenci yetiştirdiniz?

10.000 öğrenci 1000 usta yetiştirdim ve 24 tane okul açtık.

 

-Pervane Do evrensel midir?

Bütün sanatlar evrenseldir. Aslında insanın kendisi bir evrendir.Tabi ki pervane do sisteminde içerik olarak bedensel tekniklerle ulaşılması gereken en son yüce zirvede uyumu yakaladığı anda ruhun gücüne kavuştuğunda sistemin evrensel tanımını yaşayabilecektir.Bu da Pervane Do’ nun evrensel olduğunun bir kanıtıdır.

-Gençliğe ne gibi tavsiyeleriniz var?

Gençliğe en büyük tavsiyem bedeninin içindeki ruhuna ulaşabilmek için mana ilmine sahip bir öğretmenden ruhsal disiplinle kendilerini bedenen ve beynen ilmin kapısından içeri sokabilmeleridir .Ve istikametlerinde doğrultmalarıdır.İstikamet ve hedef birbirini tamamlamalıdır. Hani şöyle derler her vuslata varmak için mutlaka bir usul gerekir, bu da doğru rehberi bulmakla yakından alakalıdır. Gençliğe tavsiyem ben kimim sorusunu kendilerine sık sık sormalarıdır. Nefsini bilen Rabbini bilir manasında. Herkes kendisini kendi evreninde yakalayabilmelidir. İşte asıl amaç kişinin kendisini bilmesidir ama Mevlana hazretlerinin dediği gibi “bilmek olmak değildir. Olmaya bak ey yolcu.”

 

    


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR