Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» AHMET MİTHAT - OR’DA KİMSE VAR MI?
06 Haziran 2013 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Düşünmek doğru sonuca ulaşmak kadar bu doğruları ifade edebilmek, müspet manada satabilmek de önemlidir. Bunu, çoğu zaman başaramıyoruz. Evet, bu anlamda (genelde) biz ve bizim gibi düşünenlerin bir derdi var: Zihnindekileri, düşüncelerini, hak bildiğini anlatamamak; anlatsa bile kâle alınmamak.

Bu doğrultuda “doğru kitap(ı) okumak” bir çözüm olarak karşımıza çıkabilir. Şahsım namına bu çözümü, düşündüklerimi herkesten önce kendime anlatabilmeyi ilk olarak üniversite yıllarımda tanıştığım Alev Alatlı ile gerçekleştirdiğim kanaatindeyim.

Düşünce dünyasına son derece değer verdiğim bir “abi – dost”un tavsiyesiyle okumaya başladığım ilk kitabı “Viva La Muerte” beni, tam olarak, olumlu manada bir duvara çarpma, kendine getirme etkisine maruz bıraktı. İşte şimdiki “Beyaz Türkler”imizin (ki o zaman henüz böyle anılmıyorlardı) sanat(!) camiamızın, sosyetenin cenazelerinin kaldırıldığı Şişli’deki Teşvikiye Camii’nden medyatik bir cenaze manzarasıyla başlayan kitap, henüz ikici sayfasında bu manzaranın analizine geldiği zaman “İşte bu! diye heyecanlanıp sessiz nidalar atmama sebep olmuştur.

Alev Alatlı hemen hemen bütün kitaplarında bunu başarıyor aslında. Her bir kitabını okurken “Hah! İşte ben de tam böyle düşünüyorum; bir konuşabilsem aynılarını söylerim.” dediğimiz yerler azımsanmayacak kadar mevcut. Örneğin, sözde aydın geçinen ehl-i dünya soytarılarını, ihtişamlı medyamızın “ikon, ilahe, duayen, tanrıça …” gibi sıfatlar altında sunduğu sözde sanatçıları, çok da güzel, beliğ, aşağılamadan yerin dibine sokan üslubu ile daha kitabı okurken alkışlarımızı almaya hak kazanıyor. (Bu anlamda son kitabında M.Sarıgül’ü ismini de anarak irdelemesi bu düşüncelerin açık bir göstergesidir.)

Bunlar ve ardından gelen nice tespitler bizi kendimize getiriyor, düşüncelerimize derinlik kazandırıyor. Bu nazar-ı itibar ile baş tacı edilmesi gereken bir kafa diye düşünmüşümdür.

Sayın Alatlı biraz solcu, biraz Kürtçü, biraz sağcı, biraz Türkçü, biraz liberal, biraz muhafazakar tarafıyla çoğu zaman ideal bir aydın portresinin tam kendisi olarak karşımıza çıkıyor. Ben de bu anlamda “hakperest” olarak nitelendiriyorum kitaplarını. “Ben böyle düşünüyorum ama yine de sessiz düşüneyim, acaba benim gibi düşünmeyenler buna ne der” mantığıyla büyümüş bir nesil olarak (hiç itiraz etmeyin; maalesef çoğunlukla böyle idi.) doğruya doğru demeyi düstur edinen, bu adam Kemalisttir, laiktir, ya da hakim güçtür yüksek sesle ilişmeyelim mantığını reddeden didaktik bir yazardır aslında. (Özellikle “Or’da Kimse Var mı” serisinin yayınlandığı yıllarda, adeta vatan haini ilan edilen, eserleri toplatılan, el altından okunan Bediüzzaman Said Nursi’yi bile tanımlarken belki de çoğumuzun o zaman için olamayacağı kadar cesur ve açık sözlü davranıp hakkını teslim etmiş, kendisini ufku açık bir lider olarak tanımlayabilmiştir.)

İçimizde, eğer varsa tutuculuğu farkında olmadan benimseyip üzerindeki yaftasına göre yazar seçen okurlara diyebilirim ki korkmayın, geniş düşünün; bir Alev Alatlı, bir Yaşar Kemal, bir Aziz Nesin okumak bizi başkalaştırmaz, ötekileştirmez. Sadece zaten bir miktar bozulmuş olan gözlerimizi bir 0.25 derece daha “düzgün” hale getirir.

Bir İtiraf:İlk kitabını okuduğum yıllarda, kitabın ana karakteri için “Şu Günay Rodoplu’yu bir bulsam yaşına bakmadan evlenirim” demişliğim çok olmuştur : )

Bir Tavsiye:Zihin hard diskinizi “hata ayıklama modu”na getirmek, tutucu olmadan olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirmek için en azından serinin ilk kitabı “Viva La Muerte”yi okumanızı öneririm.

Sol yanım eksik” diyor ya şair; okuyun başucunuz eksik kalmasın.

Şedit Bir Tavsiye Daha:Üşenmeyin! Okuyun!

Hörmetler

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR