Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» BAHATTİN YILDIZ - MUSA KIRCA
16 Mayıs 2014 Cuma 22:00
12
14
16
18
BAHATTİN YILDIZ[*]
Musa Kırca
                   12 Eylül 1980. Bahaddin ağabey İzmir’dedir, aranmaktadır, suçu nedir, niçin aranıyor?.. Sığınacak bir delik yoktur. Bir akşam vakti İzmir’i sessizce terk etmektedir. Sessiz, kimseler duymadan başlayan bu yolculuk onu Afganistan’a götürecektir. Onun sığınağı o gün Afganistan dağlarıdır. Sovyet işgaline karşı Afganlıların yanında savaşmaktır. 
                    Savaşan Afganistan’ı yayına hazırladığı İstanbul’un soğuk kış geceleri… İstanbul Fatih semti üç noktadan ibarettir. Biri soğuk bodrum katındaki daire, diğeri sendika ve bir de Malta’daki işkembeci dükkanı. İstanbul küçülmüş, küçülmüş de sanki üç nokta haline gelmiş. Henüz kolu tam iyileşmediği için başka bir iş yapması da mümkün değil. Ama ne gam, şimdi Afganistan’ı, tarihini, bütün geçmişi ve kavgaları ile mücahidleri Türkiye’ye tanıtma vaktidir. İnsanlar o gün Afganistan’ı doğru okudularsa, Afganistan’ın acısını yüreklerinde hissettilerse bunu büyük ölçüde Bahaddin Yıldız’a borçludurlar. O hiç eğip bükmeden, doğruları en güzel şekilde ortaya koymuştur, olaylara açıklık getirmiştir. Bu nedenle, Afganistan söz konusu olunca, oralarla ilgili akla bir soru takılınca ilk akla o gelmiştir. 
                    Bahaddin Yıldız hayatıyla arkadan gelenlere bir rehber, bir kılavuz olmuştur. Bir şehre yolculuk, bir yabancı ülkeyi ziyaret, onun rehberliği sayesinde bir değer ifade etmiştir. Üniversite gençliğinin dar dünyaları onunla temasları neticesinde genişlemiş, kendilerine güven kazanmalarına vesile olmuştur. 
                  Aç kalmak, açıkta kalmak korkusu onunla beraber olanlarda söz konusu olmamıştır. Ama onunla beraber olanlar hiçbir zaman zengin sofralara oturmamıştır. İslam için, Müslümanlar için endişe duyanlara gönlü açık olmuş, yüklendiği misyon gereği kırgınlığını, öfkesini yüreğine gömmüştür. Onunla beraber olanlar belli bir anlayışın, belirli bir ekolün insanı olmaktan ziyade, İslam’ın evrensel boyutta nasıl temsil edilmesi gerektiği noktasında endişesi olan kişiler olmuşlardır. Bu yüzdendir ki, onlar ümmetin yetimlerine sahip çıkmayı kendilerine dert edinmişlerdir. Tıpkı önceki devirlerde olduğu gibi, zalimlere karşı yeryüzündeki bütün mazlumların yanında yer almak onun ve arkadaşlarının yegane şiarı olmuştur. 
                  Başkalarının kurguladığı dünyayı değil, bizzat kendisinin inşa ettiği bir hayatı yaşamak.. Onun biricik gayesiydi. Bahaddin Yıldız bir gaza eriydi. Bu yolda gazi oldu. Bir gazi olarak yaşadı ve şehadetle hayatını noktaladı. Bir gaza erine yaraşır şekilde bu dünyadan ayrıldı. Afganistan’ın, Keşmir’in, Filistin’in, bütün bir yeryüzünün gaza erlerine selam olsun.
[*] Ayvakti, Yıl: 10, Sayı: 117, Haziran 2010, sy.: 9. http://www.ayvakti.net/ayvaktidergisi/item/bahattin-yildiz
 

  Yorumlar

1 hüsamettin 30/05/2014 06:47
teşekkürler musa abi.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR