Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» HÜSEYİN ARSLAN - KERTENKELE -
10 Kasım 2014 Pazartesi 20:00
12
14
16
18

KERTENKELE VE SÜRÜNENLER

HÜSEYİN ARSLAN

            Milletçe, nur topu gibi bir sorun daha ürettik. Ama modernleşme sürecinde hemen her şeyimiz sahte veya hormonlu olduğundan bu mesele de aynı minvalde üretildi. İşin içinden nasıl çıkarız sorusuna bir cevap üretmeye başlayalım da olur ya birilerinin kulağına gider ve mevzu  “Uluslararası Adalet Divanına” gitmeden vuzuha kavuşur inşallah.

            Efendim, bir televizyon kanalında “Kertenkele” nâm bir dizi çıkar ve  “elifi görünce mertek zanneden” bir dizi medya “İmamlar elden gidiyor!” diye yaygarayı basar.  Hani meselenin yabancısı olsanız, ülkede yüzyıldan fazla bir müddet dîn’e ve imamlara vurulduğunu da bildiğinizden hemen siz de “urun namussuza”  temposuna katılasınız gelir. Yurdum insanının daha temkinli ve sağduyulu olduğu bu zamanda “epeydir karşı cenahı çamura bulayacak mevzu yok medyası” bir anda huruca çıkar ve “Bu Kertenkele’yi öldürmek sevaptır” kampanyası başlatır. Nasıl olsa bir süre önce sarıklı-cübbeli zâtlardan fetvâlar da alınmıştır ya, daha neye durulur, vurmak lazım elbette. Vurmak lâzım amma velâkin biz vurmayalım diyanet vursun denilip Diyanet İşleri de dolmuşa bindirilir ve dizi için çekim izni isteyen yapım şirketine, olumsuz yanıt gelir. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, "Bizim camimizde sahte imam olmaz. Dizinin muhteviyatına ilişkin bir kamuoyu algısı var" der. Müftü Yaran, "Bu yargıya diziyi izleyerek mi vardınız" sorusuna da "Bu olumsuz kamuoyu algısını görmezden gelemezdim" yanıtını verir.

            Tartışma  Meclis'e de taşınır ve Eski müftü olan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, RTÜK'ün bu diziyi kaldırması gerektiğini söyler. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Özkes,  "Peygamber mesleği 'imam' rolündeki kertenkele dizisi din görevlilerimizi incitmektedir. Sürüngen bir yaratık olan 'kertenkele' ismiyle 'imam' rolü asla yakışmıyor. Hiçbir kişiye yakışmayan hırsızlık ve yolsuzluğun 'imam' rolüyle işlenmesi kabul edilemez" der. Diziyi gelen şikayetler nedeniyle izlediğini de söyleyen Özkes, "Şikayetler geldiği bana eski bir müftü olduğum için, din görevlilerinden bazıları beni aradı. Ne oluyor diye izledim. Gerçekten yakışık almıyor. O rol sırıtıyor. Bir imam rolüyle kertenkele dizisinde işlenenler uymuyor. Adı da içeriği de uymuyor. RTÜK'ün biran önce bu diziyi kaldırarak artık bu tartışmanın uzamamasını diliyorum" diye konuşur.

            Ha, ne diyorduk, diziydi değil mi? Efendim dizi değil film film. Yani bizdeki diz de bir filmin taklidi olan dizi. Bize kalırsa eleştirilecekse taklid diye eleştirilmeli. Yoksa izleyenler bilir İranlı yönetmen Kemal Tebrizî’nin Marmoulak (Kertenkele) filmi içindeki yoğun felsefî vurgular, sorgulamalar göz önüne alındığında övgüyü ve ödülleri hak eden bir yapım. İran’da kapalı gişe oynayan, Uluslararası Tahran Fecr Film Festivali’nde seyirci oylarıyla “En İyi Film” seçilen ve “En İyi Senaryo” ödülünü alan Marmoulak bir yönüyle elbette mollaların, imamların halk arasındaki konumunu, halkın  ve din görevlilerinin dine bakışını da sorgulamakta. Bu da zaten bir Müslümanın belki de her an yapması gereken bir şey. “Acaba yanlışta mıyım?” sorusunu sormuyorsak hakikate nasıl ulaşırız. Filmde Kertenkele Rıza kırıntılar da olsa karşılaştığı (hastanede, televizyonda vs..) mollalardan hikmet kırıntıları da kapmıştır ve bunu va’zettiği insanlara da aktarır ki bir bölümü şöyledir:

            “Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Siz saygıdeğer halka selam olsun. Özellikle de tutuklu arkadaşlarımıza. Hepimiz biliyoruz ki, insanlar bazen kanunları çiğner. Çeşitli ihtiyaçlar yüzünden. Suçluların, dinsiz-imansız olduğu söylenir. Bunun anlamı nedir? Müsaadenizle açıklayayım. Öncelikle şunu kafanızdan atın. Allah sizi unutmadı. Hapishanenin kapısı size kapalı olabilir. Ancak Allah'a giden yollar, her zaman açıktır. Kaçmak için yol aramaktan vazgeçin. Allah sadece iyi insanlara ait değildir. Bizim Allah’ımız suçluların da Allah’ıdır. Sadece Allah insanlara ayırımcılık yapmaz. Allah, nezaket ve iyilikte herkesten daha üstündür. Dostluk ve bağışlamada en yücedir. İyi bir arkadaş, dostuna her şeyi verir. İnsanlara İlahi tavsiyelere uysalardı, asla hırsızlık yapmazlardı. Ne yazık ki, bazı insanlar her şeyi kendilerine istiyorlar. Bu çok kötü bir şeydir. İnsanların iyi olması için çalışmamız gerek. Bu ise ilgi göstermekle olur. Bu Allah'a götüren yegâne yoldur. Bu çok önemlidir. Niyetim vaaz vermek değil. Faydası yok çünkü. Zorla kimseyi cennete sokamazsınız. Bu nedenle insanlar… Müsaadenizle bir şiirle bitireyim sözlerimi. İnsan değerlidir. Sadece insan olduğu için. Güzel kıyafetler onun değerini yansıtmaz. İnşallah, hepiniz yakında buradan çıkarsınız ve yolunuzu bulursunuz. Lütfen bana da dua edin ki, yolumu bulayım. Umarım sizi bir daha burada görmem. Siz de beni görmezsiniz. İnşallah başka yerlerde görüşürüz. Allah'ın selam ve rahmeti üzerinize olsun. Teşekkürler zaman ayırdığınız için. Çok konuştuğum için de bağışlayın. Allah'a emanet olun.”

            Şimdi mevzu diyaneti de medyayı da fazla meşgul etmeden iyisi mi Tebrizî’nin filmini seyredip başları öne eğip düşünmeli ve ne söylenecekse öyle söylenmeli. Diyanet İşleri Başkanlığı’na da bir hatırlatma: Lütfen başta imamlarımıza olmak üzere M.Yaşar Kandemir hocamızın muhteşem bir köy romanı olan “Gönül Doktoru” kitabını okutun ve bir de filminin çekilmesini sağlayın. Ama bunu yaparken ne olur felsefeyi ihmal etmeyelim de fikir boyutunda “sürünenlerden” olmayalım. Vesselam.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR