Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Sitene Ekle Arşiv RSS
ANASAYFA KOMŞULAR UYANSA YETER! YAZARLAR KÜNYE İLETİŞİM
KÜLTÜR SANAT BİZİM KİTAPLIK AKTÜALİTE TARİH POSTASI EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE DOSYA GEÇMİŞ DOSYALAR ARŞİV
» HÜSAMETTİN YAŞA --- Z- KÜTÜPHANE – KANTİN’DE KİTAP
24 Kasım 2014 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

Z- KÜTÜPHANE – KANTİN’DE KİTAP

HÜSAMETTİN YAŞA

 

          Okuma etkinliği, kişisel aynı zamanda toplumsal faydaları olan bir etkinliktir. 2012 yılından beri ülkemizde Z-Kütüphane diye bir proje ihdas edildi. Amacı: Öğrencilerin okuma alışkanlığı kazandırmak, var ise geliştirmek. zevkli, eğlendirici, estetik ve çocukların hayal dünyalarını harekete geçirici malzemelerle desteklenmiş yenilikçi Z-kütüphane modelleri tasarlanmış. Akp Hükümeti bu projede görünür olduğundan,  maliyetli olduğundan ve de Edebiyat öğretmenlerimizin bu konuda inisiyatif almadıklarından ağır aksak yürüyor. Yürüyorsa da Devlet katkısıyla yürüyor.

           Tasarımıyla plan ve programıyla Avrupa’daki karşılıklarını aratmayan bir oluşum Z-Kütüphane.Yaklaşık 43 okulda bu proje hayata geçirildi. İstanbul, Ankara, Denizli, Kastamonu, Şanlıurfa, Konya, Rize, Niğde, Kütahya, Muğla ve Afyonkarahisar ve diğer şehirlerde Z-Kütüphane şimdilik İzmir’de yok.

         Tasarımlarında Da Vinci’nin Şifresi Kitabı’ndan Proje şekilleri, Piri Reis’in Haritası, İslam Bilginlerinin Mekanik Çalışmaları çerçevesinde geometrik şekiller kullanılmış. Masalar, oturma gurupları rengarenk bir hava sunuyor öğrenciler için. Ayakaltı, elinizi attığınızda hemen ulaşılan kitaplar, elektronik kütüphaneler de düşünülerek bilgisayarlar, yazıcılar ve daha neler neler. Renkli renkli misketler eksik tasarımlarında. Farklı raf modelleri bir de.

        Ve kitaplar Cıvıl cıvıl. Duvara dayalı raflar yerine ortada oval raflar. Oyun CD ve DVD’leri. Zekâ Oyunları. Ziyaretçiler için yer minderleri, koltuk ve kanepeler.

            Yeni Nesil Kütüphane diyorlar. Duvarlarda cam bölmeler, ışı k oyunları da var. Bin Bir Gece Masalları’ndan çıkma kütüphaneler sanki. Oturup ta kitap okuyası, elinde çayını dökmeden kitaplarla haşır neşir olası geliyor insanın. İlkokullar ve Orta kesim için 3 Lise için de 2 değişik modelleri varmış. Her şey Kitap için Her şey Öğrenciler için. Bir çok firma bu standartlar için iç mimar ve tasarımcı oluşturmuş. Okullar, aracılar, tanıdıklar vasıtasıyla ve de mekânları el verdiğince bu projenin kendi okullarında olması için çabalıyor.

            Bayağı bir maliyetli olduğundan bakıp bakıp ulaşamayacağınız bir proje Z-Kütüphane. Hoş, okulların başkaca standartları eksik olduğundan bu proje de eksik kalsın diyebilirsiniz. Tahmini bir maliyet verecek olursak: 1001 kitap yaklaşık 6.000 TL eski parayla 6 milyar; en az 10 takım açık raflı sistem-kitaplık 5.000 TL; oturma gurupları 10 takım 10.000; Bilgisayarlar 10 adet 15 milyar; yazıcılar + tablolar + ışıklar 3.00 diyelim, toplam: halı döşemeden sonra 40.000 gibi biraz afakî rakam çıkıyor. Evet, bazı güzellikler ucuz olmuyor nitekim. Haklısınız.

        Pedagogların görüşlerine de başvurulmuş bu proje oluşturulurken. Çok amaçlı salonların, öğretmen gerektiğinde dersi burada işleyebilir tasarlanmış. Okuma becerileri, Yazar okumalarının bire bir yapılacağı yerler olarak tasarlanmış. Çoğunlukla öğrencilerin kolayca ulaşabilmesi amacıyla giriş katlarına yapılıyor çoğunlukla. Birinci katlara da yapılabiliyormuş.

         Tüm okullarda bu projenin hayata geçirilmesi zor. Çoğunlukla da imkansız. Ancak yaklaşım bir yıldır uyguladığımız Kantin’de Kitap projesi bu projeye göre bayağı bir ilkel kaçmakla birlikte uygulanabilir bir proje.

     Evet anladınız, Z-Kütüphane’den etkilenen bir proje KANTİN’DE KİTAP. Öğrenci eksenli bir proje. Maliyeti Kitapları okul aile birliğine aldıra biliyorsanız, bir öğretmen arkadaşımızın önerisiyle öğrencilere de aldırabilirsiniz, 2-3 bin liraya edebiyat ve İHL Meslek Dersleri öğretmenleriyle kuracağınız bir komisyonla seçimini yapıp, bir kitap dağıtımdan % 30 – 40 indirimle alabiliyorsunuz. Bir adet, eski de olabilir, bilgisayar + bir adet Barkod ve İnternetten Free bir kütüphane programı. İşte değişik bir kütüphane. Ayakaltı, kantinin oralarda bir yerlerde 3-4 kitaplık ve iki adet masa. Maliyet: işte kitap parasından ötesi eldeki imkânlar. Öğrencilerden iki adet görevliyi unutmayın. Bu projenin önemli ayağı Öğrenci eksenli olması. Görevlilerin seçimi, masaların, kitapların seçimi ve yerleşiminde öğrenci rol almalı.

        Öğretmenlerin gelip gitmesi, kitap önerilerinde bulunması arada sırada söyleşiler yapılması renkli bir kütüphane ortamı sunuyor okula. Oturma gurupları ve masalar için birkaç velinizi konumlandıra bilirsiniz. Kitap için Aile birliği katkısına zor diyenlere öğrencilere teklif usulü kitap aldırabilirsiniz. Ayda bir olmazsa iki ayda bir kermes etkinliği ile okulunuza renkli cıvıl cıvıl bir kütüphane sunabilirsiniz. Bu etkinlikleri Okumayı sevdirme kulübü diye yönetmeliğini kendinizin hazırladığınız bir kulüp olarak yaparsanız daha kalıcı olur. İki yıl içinde Z-Kütüphane benzeri bir proje eseriniz olur. Kolay gelsin. Öğrencilerin ilgisi mi?? Ben bunu duymamış olayım. Böyle bir yaklaşımı eğitimci kendisi çözebilir. Konuyla ilgili linkler:  hbogm.meb.gov.tr/oho/zKutuphane.html

www.mrofis.com/kategori/z-kutuphane-urunleri-19

Z KÜTÜPHANE NEDİR - zkutuphane

zkutuphane.net


  Yorumlar

1 şükrü mustafa 01/03/2015 10:46
acemi bir bakış- gurbet toprak-elimde valizim-inmişim sabahın körü BORNOVA-
Eylülün yalazı-vuruyor yüzüme-gözümde bir yaş-yüreğim yaralı-ayaklarımı sürüyorum BORNOVA
Ah omuzunda güzel bir el-sabah vakti BORNOVA-yeni demleme biçay-sımsıcak vuruyor bağrıma
zeytin zeytin kokuyorsun-bu vakitte BORNOVA-ürkek ceylan gözlerinle-yaprakların altında-Ah omuzuma değen güzel bir el-sabah vakti BORNOVA.

«« İlk Sayfa    « Önceki      Sayfa 1      Sonraki »    Son Sayfa »»
   (Toplam 1 Kayıt )   

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


 

                            

YAZARLAR
UFUK KÜÇÜK
ZAMANSIZ, MEKÂNSIZ BİR HATIRA
SEDA Ç.
SAYIN SEN
YİĞİT KOÇ
İYİLİK ANLAYIŞLARI
UĞUR GÜVEN
----------ŞAŞIRMAK HAKKINI ELDE BULUNDURMAK-------------
REŞAT BAŞER
OSMANLI TUĞRASI BİZDEN ÖNCE
SAMİ EREN
SAHİ, İSMET ÖZEL 15 TEMMUZ AKŞAMI NEREDEYDİ?
RIFAT TÜRKARSLAN
DİNDARLIK
ASYA DENİZ
----ASYA DENİZ----SİYASETİ HEYBENİZDEN ATIN BİR KENARA
YASEMİN KARAMANLI
BAYRAM EĞLENCE MİDİR?
CİHAD YURDABAKAN
CEMİL MERİÇ:ENTELEKTÜEL BİR ÜS
TUĞBA ÖZDEMİR
ÖFKELİYİM
RAMAZAN EGE
----MEZHEP SAVAŞLARI YAHUT BİRLİKTELİK KAYGILARI ----
TAYFUN DEMİR
KISA NOTLAR -I-
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
ÇOK YORUMLANANLAR bu hafta | bu ay | bu yıl
İstatistik

Site En iyi Mozilla Firefox ve Chrome Tarayıcısıyla 1024x768 Çözünürlükte Görüntülenir. Tüm Hakları Saklıdır.

AKLIMIZA DÜŞÜNCE 2011

EDİTÖR